Elon Musk sa vracia na trón, je najbohatším človekom na svete

  • Miliardár sa podľa Bloomberg vrátil na čelo rebríčku boháčov
  • Na druhom mieste je Bernard Arnault
elon musk tryskáč
TASR/AP/Hannibal Hanschke, Unsplash/ Yuri G.
  • Miliardár sa podľa Bloomberg vrátil na čelo rebríčku boháčov
  • Na druhom mieste je Bernard Arnault

Elon Musk sa podľa agentúry Bloomberg opäť stal najbohatším človekom na svete. Výrazne mu k tomu pomohol rast akcií Tesly, ktorej šéfuje. Musk poslal na druhé miesto rebríčka miliardárov spoluvlastníka LVMH Bernarda Arnaulta, s ktorým si vymenili poradie v decembri minulého roka.

Pomohol mu rast akcií Tesly, v inom rebríčku je druhý

Akcie Tesly v piatok vzrástli o 5,5 %, čo zvýšilo hodnotu Muskovho majetku na 187 miliárd dolárov, píše Bloomberg. Arnaultov majetok presahuje 185 miliárd.

V rebríčku magazínu Forbes však Musk stále ostáva na druhom mieste. Podľa neho sa majetok výstredného boháča odhaduje na takmer 200 miliárd dolárov a imanie Bernarda Arnaulta na viac ako 200 miliárd. 

Na snímke je mávajúci Elon Musk
zdroj: SITA/Patrick Pleul/Pool via AP, File

Bernard Arnault vlastnil začiatkom roku 2000 tie najprestížnejšie značky parfumov, šperkov a módy v Európe. Ako informuje portál Entrepreneur, v roku 2015 sa z neho stal podľa Forbes najbohatší muž vo Francúzsku.

S majetkom 29 miliárd dolárov sa v roku 2013 dostal Arnault do rebríčka najbohatších ľudí sveta a iba o pár rokov neskôr sa so sumou 175 miliárd dolárov z neho stal jeden z troch najväčších miliardárov planéty. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Nelichotivý rekord

Elon Musk minulý mesiac oficiálne stratil najviac osobného bohatstva v zaznamenanej histórii. O anti-úspechu neinformoval nik iný ako oficiálny web Guinessovej knihy rekordov. Hodnota majetku zakladateľa spoločností SpaceX a Tesla sa od novembra roka 2021 prepadla o astronomických 173 miliárd eur.

Guinessova kniha sa vtedy odvoláva na údaje denníka Forbes. V roku 2021 pritom Musk dosiahol maximum v hodnote vyše 300 miliárd eur, čo z neho v tom čase robilo najbohatšieho človeka na svete.

Bernard Arnault
zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

Pozíciu mu však od tej doby vyfúkol Francúz, zakladateľ prestížnych značiek ako napríklad Louis Vuitton či Hennessy. Za Muskov úpadok môže najmä zníženie hodnoty akcií značky Tesla, ktoré tvorili väčšinu jeho bohatstva. Sčasti je však na vine aj pre mnohých kontroverzné odkúpenie platformy Twitter.

Samotný Elon Musk na svoju finančnú situáciu nijako oficiálne nereagoval. Do pozornosti však môžeme dať jeden z jeho nedávnych trefných tweetov. „Možno, ak si budem svoj hrob kopať dostatočne dlho, prekopem sa až na druhú stranu Zeme,“ uviedol miliardár.

Zmluva medzi SpaceX a NASA

Spoločnosť SpaceX pred pár týždňami vykonala kľúčový test svojho nového raketového systému Starship. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Starship by sa mala počas svojho prvého letu stať najsilnejším prevádzkovaným raketovým systémom v dejinách.

V prípade, že bude SpaceX spokojná s výsledkami štvrtkového testu, mohlo by sa to podľa BBC stať v nasledujúcich niekoľkých týždňoch.

Test, počas ktorého inžinieri na niekoľko sekúnd súčasne spustili 31 z 33 motorov rakety, sa uskutočnil vo výskumno-vývojovom stredisku SpaceX v Boca Chica pri texasko-mexickej hranici, píše Sita.

Zakladateľ a výkonný riaditeľ SpaceX Elon Musk na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval, že tím jeden motor vypol ešte pred testom a ďalší sa vypol sám, takže im zostalo 31 motorov, no „to je stále dosť motorov na dosiahnutie obežnej dráhy“.

Zdroje: Bloomberg, Forbes, Archív Startitup, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá