Elon Musk to so spoločnosťou na kopanie tunelov, ktoré znížia intenzitu dopravy v mestách, zrejme myslí vážne

  • Elon Musk, ktorý je známy tým, že sa rád púšťa do odvážnych a na prvý pohľad šialených projektov, akými sú napríklad osídľovanie Marsu, elektromobily či solárne panely, znovu dokázal, že je naozaj inovátor telom aj duchom.
collage
  • Elon Musk, ktorý je známy tým, že sa rád púšťa do odvážnych a na prvý pohľad šialených projektov, akými sú napríklad osídľovanie Marsu, elektromobily či solárne panely, znovu dokázal, že je naozaj inovátor telom aj duchom.

Zatiaľ čo ostatní na svoje problémy len nadávajú, keď sa vizionár Elon Musk ocitol počas svojej cesty po Los Angeles v dopravnej zápche, v hlave mu skrsla myšlienka vykopať pod cestou tunely, ktoré by odbremenili dopravu na povrchu.

Tesla CEO Elon Musk walks past the Tesla Model S after a news conference at the Tesla factory in Fremont, Calif., Friday, June 22, 2012. The first Model S sedan car will be rolling off the assembly line on Friday. (AP Photo/Paul Sakuma)zdroj: fortunedotcom.files.wordpress.com

Nad týmto nápadom premýšľal už dlhšie a prvýkrát o ňom hovoril už v januári 2016:

,,Je to naozaj jednoduchý a pochopiteľný nápad a želám si, aby sa budovalo viac tunelov, pretože tunely sú skvelé. Je to len diera v zemi, nie je to tak ťažké. Ak by sme mali tunely v mestách, zmiernili by sme tým dopravné zápchy. Mohli by sme mať dokonca tunely na viacerých úrovniach – napríklad 30 vrstiev tunelov by pravdepodobne kompletne vyriešilo zlú dopravnú situáciu v mestách vysokou intenzitou premávky. Takže tunely by som vrelo odporúčal,“ povedal vtedy Musk.

Teraz to zrejme myslí naozaj vážne, keďže 17. decembra, na svojom Twitteri napísal, že chce postaviť novú vŕtačku na tunely a „jednoducho začať kopať“. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide len o žart, Musk to očividne myslí seriózne, a svojej novej spoločnosti dal dokonca aj výstižný názov – The Boring Company (ide o dvojzmysel, v preklade to znamená „nudná/vrtná spoločnosť“).

elon

zdroj: twitter.com

Musk dokonca urobil aj update na svojom Twitterovom profile, kde si medzi svoje spoločnosti Tesla, SpaceX a OpenAl zapísal aj svoju novú tunelovú spoločnosť.

elon-musk-twitter-tunnels1zdroj: electrek.files.wordpress.com

Vŕtačka na tunely, ktorú sa Musk chystá zostrojiť, známa tiež ako „krtko“, je stroj používaný na hĺbenie tunelov, ktorý prevŕta všetko od pevných skál až po piesok. Takéto vŕtačky sa už používajú napríklad na vŕtanie potrubí, avšak Musk hovorí o vŕtaní obrovských tunelov v zastavanom meste, čo je niečo, pri čom sa treba vysporiadať s celou radou problémov, keďže povrch terénu sa počas celého procesu vŕtania sa nesmie narušiť.

Po tom, čo Elon doposiaľ dokázal, a na čom naďalej pracuje, by sme asi už nemali byť prekvapení, ak jedného dňa začne v mestách naozaj vŕtať tunely.

elon-musk-portrait-e1399572239766zdroj: blogs-images.forbes.com

Takáto spoločnosť by bola pre Elona Muska aj dobrou skúškou pred osídľovaním „červenej planéty“, keďže niektoré vŕtacie techniky by mohol využiť na vybudovanie podzemných stanovíšť, ktoré by ľudí ochránili pred extrémnym chladom, nízkym tlakom a vysokou radiáciou Marsu.

Samozrejme, hlavným zámerom tohto odvážneho plánu je zredukovať dopravu v preplnených mestách. Takéto riešenie by nešetrilo iba čas, ale prispelo by aj k zníženiu spotreby paliva, a tým aj emisií.

Možno sa teda Elonovi Muskovi podarí o svojom novom pláne presvedčiť aj novozvoleného prezdenta USA, Donalda Trumpa. Konieckoncov, Musk je teraz aj jeho poradcom.

zdroj článku: electrek.co zdroj titulnej fotografie: koláž startitupskcdn.azureedge.net/mir-s3-cdn-cf.behance.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK