Elon Musk verí, že potrebujeme univerzálny príjem

  • Čo robiť, ak sa tvoja práca zautomatizuje? Aký budeš mať príjem, ak ťa nahradí robot? Riešením by mal byť rovnaký príjem pre nás všetkých. Konečne budeš mať čas na všetko, čo popri práci nestíhaš.
elon-musks-1-billion-nonprofit-wants-to-build-a-robot-to-do-housework
businessinsider.com
  • Čo robiť, ak sa tvoja práca zautomatizuje? Aký budeš mať príjem, ak ťa nahradí robot? Riešením by mal byť rovnaký príjem pre nás všetkých. Konečne budeš mať čas na všetko, čo popri práci nestíhaš.

V nedávnom rozhovore s CNBC sa CEO SpaceX a Tesly vyjadril k zaujímavej téme. Tou témou bolo, ako zarábať, keď už vlastne nebudú pracovné miesta. Posledné roky sme si to mohli všetci všimnúť, že zamestnávateľ sa snaží každú prácu automatizovať. Dôvodom je, že stroj dokáže pracovať nonstop a stačí ho raz kúpiť. Narozdiel od zamestnanca, ktorému treba platiť mzdu. Týmto sa dostávame do bodu, keď v budúcnosti bude skoro všetko automatizované a bežný človek si nebude mať kde nájsť prácu. Ak človek nemá prácu, nezarobí peniaze. Keď nemá peniaze, ako má existovať? Kúpiť si jedlo alebo zabezpečiť bývanie? Odpoveďou je univerzálny príjem.

Foto: www.assemblymag.com

Myšlienka univerzálneho základného príjmu nie je nič nové. Začiatkom tohto roka, boli švajčiarski voliči opýtaní, či súhlasia alebo nie, aby všetci občania dostávali 2500 švajčiarskych frankov ($ 2578 US) mesačne. Síce bol nakoniec tento plán odmietnutý, až pri volebných urnách, skutočnosťou je, že takáto zmene bola riešená už na medzinárodnej úrovni.

Napríklad Fínsko už pripravuje experiment, v ktorom bude 8 000 ľudí dostávať základný univerzálny príjem. V tomto experimente, by mali ľudia prijímať „len“ 800€ mesačne, čo je o dosť nižšia suma oproti plánu Švajčiarov. Podobný test plánuje aj Holandsko na tento rok. V ich experimente, chcú dať 250 obyvateľom pasívny príjem vo výške 960€.

Kým táto myšlienka získava na popularite v Európe, americkí politici sú opatrnejší. Bývalý prezident Ameriky, Barack Obama povedal, že táto téma by sa mala riešiť v priebehu 10 až 20 rokov.

Foto: vdare.com

Aj keď nie je príjemná predstava budúcnosti, kde by roboti prebrali naše pracovné miesta, Elon Musk z toho nerobí veľký problém. Podľa neho existujú obrovské výhody v takomto type maximálnej automatizácie: „Ľudia budú mať čas robiť iné veci, zložitejšie veci a zaujímavejšie veci. Rozhodne budú mať viac voľného času na čo len chcú.“

Niektorí ľudia zastávajú názor Muska, ostatní môžu mať iný názor. Napríklad známe blogerka Eva Peyser napísala: „Iste, niektoré pracovné miesta sú zastarané, ale môžeme využiť technológiu na vytvorenie nových pracovných miest. Hlavne v USA. U nás sa predsa definujeme sami na základe našej práce. Plody našej práce definujú každý aspekt našej identity.“

Každopádne, teraz je nemožné určiť, aké pracovné pozície budeme v budúcnosti bude potrebovať. Pre túto chvíľu sa, ale môžeme zdokonaľovať v tom čo robíme.

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech