Elon Musk vyvolal rozruch. AI bude inteligentnejšia než človek skôr, ako sme čakali

  • Musk nie je jediný, kto predpovedá rýchly vývoj AI
  • Diskusia o budúcnosti AI pokračuje
Elon musk o AI
Elon Musk TASR/AP/Benjamin Fanjoy
  • Musk nie je jediný, kto predpovedá rýchly vývoj AI
  • Diskusia o budúcnosti AI pokračuje

Elon Musk, vizionár a technologický magnát, opäť vyvolal rozruch svojím odvážnym tvrdením o umelej inteligencii (AI). Tentokrát povedal, že nadľudská umelá inteligencia, ktorá je inteligentnejšia než ktokoľvek iný na Zemi, by mohla existovať už budúci rok. 

Musk nie je jediný, kto predpovedá rýchly vývoj umelej inteligencie. Mnoho expertov sa zhoduje na tom, že AI bude v najbližších rokoch hrať stále dôležitejšiu úlohu v našich životoch.

Vývoj umelej inteligencie napreduje 

Musk argumentuje, že rýchly vývoj AI v oblasti spracovania prirodzeného jazyka a strojového učenia vedie k exponenciálnemu rastu jej inteligencie. Zdôrazňuje, že vďaka prístupu k obrovským súborom dát a výpočtovej sile sa AI rýchlo učí a stáva sa sofistikovanejšou.

„Myslím si, že pravdepodobne koncom budúceho roka budeme mať AI, ktorá bude inteligentnejšia ako ktorýkoľvek človek,“ povedal Musk v priamom prenose na sociálnej sieti X.

Táto predpoveď bola urobená s upozornením, že zvyšujúce sa požiadavky na energiu a nedostatok najvýkonnejších tréningových čipov AI by mohol v blízkej dobe obmedziť ich schopnosti.

Podobnú informáciu pritom povedal len nedávno. Vtedy ale odhadoval, že superinteligentná umelá inteligencia bude existovať do roku 2029. Muskovo vyjadrenie vyvolalo rôzne reakcie.

Niektorí experti s ním súhlasia a veria, že AI má potenciál prekonať ľudskú inteligenciu v blízkej budúcnosti. Iní oponujú a tvrdia, že inteligencia nie je len o výpočtovej sile a že AI nikdy nedokáže napodobniť ľudskú kreativitu, emócie a morálku.

Ako upozorňuje The Guardian, Muskove predpovede nie sú vždy pravdivé. V roku 2016 nesprávne predpovedal, že do dvoch rokov bude môcť Tesla jazdiť autonómne z New Yorku do Los Angeles. V tom istom roku povedal, že jeho raketová spoločnosť SpaceX poletí na Mars v roku 2018. Doteraz tak neurobila.

A v roku 2017 Musk navrhol, že prvý produkt jeho startupu s mozgovým čipom Neuralink bude na trhu „asi o štyri roky“. Prvý človek dostal implantát od spoločnosti o sedem rokov neskôr. 

Spolupráca expertov 

Diskusia o budúcnosti AI a jej vplyve na ľudstvo bude zrejme pokračovať aj naďalej. Zapoja sa do nej mnohí experti z rôznych oblastí, aby sme sa mohli zodpovedne pripraviť na to, čo nám budúcnosť s AI prinesie. 

Rok 2024 sa v oblasti umelej inteligencie (AI) nesie v znamení pokračujúceho rastu a vývoja. Očakáva sa, že v tomto roku sa AI stane ešte integrovanejšou do rôznych oblastí nášho života, od práce a vzdelávania až po zábavu a zdravie. Tiež ide o rok plný prelomových noviniek a rýchleho vývoja.

Umelá inteligencia má podľa expertov potenciál vyriešiť mnohé problémy a zlepšiť kvalitu života v rôznych oblastiach. Pripomínajú však, že je dôležité, aby sme sa k tejto technológii správali zodpovedne a s ohľadom na jej etické aspekty.

Zdroje: The Guardian, Twitter, India Today 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá