Emilove Sady – Slovenská ovocná farma, ktorá v Dvoroch nad Žitavou už 50 rokov produkuje kvalitné lokálne ovocie

  • Emilove Sady sú najstaršími rodinnými ovocnými sadmi na Slovensku.
  • Emilove Sady sú najstaršími rodinnými ovocnými sadmi na Slovensku.

Emilove sady vznikli už v roku 1966. Rodák zo Záhoria Emil Schultz vtedy v Dvoroch nad Žitavou vysadil svoj prvý ovocný sad. Vtedy boli sady súčasťou štátneho družstva.

„Otec bol ovocinár telom i dušou. V časoch, keď začínal, bolo u nás ovocinárstvo ešte len v plienkach. K absolútnemu rozmachu došlo v 80.-tych rokoch a môj otec sa vďaka svojim sadom stal hlavným dodávateľom ovocia do detských výživ, ktoré vyrábal závod Slovlik, dnešný Novofruct SK,“ povedal súčasný predseda Emilových sadov Emil Schultz ml. pre portál podnikajte.sk.

foto: FB/Emilove sady

Po vstupe Slovenska do EÚ dostal Emil Schultz možnosť odkúpiť sad, ktorý celý život budoval. Vzniklo tak Ovocinárske družstvo Dvory nad Žitavou. Dnes v jeho odkaze pokračuje jeho syn Emil Schultz mladší. Ten popri štúdiu odišiel na opačnú stranu planéty. No po čase ho to začalo ťahať domov.

„To, že raz budem pokračovať v otcových šľapajach, som si uvedomil až na študijnom pobyte v Austrálii. Na tamojších rodinných ovocinárskych farmách sa mi otvorili oči. Rozhodol som sa, že budem pokračovať v tom, čo začali moji rodičia,“ tvrdí Emil Schultz ml. na stránke emolovesady.sk.

foto: FB/Emilove sady

Po otcovej smrti Emil ml. družstvo premenoval na jeho počesť na Emilove sady. Pestujú sa tu jahody, jablká, broskyne, čerešne a slivky. Z kvalitného ovocia vyrábajú aj 100% prírodné šťavy. Ako jedna z mála ovocných fariem majú aj vlastný e-shop.

„Trúfam si povedať, že dnes patríme nielen k najväčším, ale aj k najperspektívnejším ovocným sadom na Slovensku. Okrem kvality nášho ovocia veľmi dbáme na rodinnú atmosféru. Snažíme sa, aby každý, kto k nám zavíta, sa u nás cítil ako vo vlastnej záhrade,“ tvrdí Emil Schultz ml. na stránke emolovesady.sk.

foto: IG/@emilovesady

V čase, keď sa na Slovensku začínali rozmáhať obchodné reťazce, Emilove sady očakávali zlepšenie situácie. Očakávali totiž, že budú naklonené regionálnym výrobkom. A bolo by predsa jednoduchšie zameriať sa iba na troch zákazníkov, ktorí by ich produkty distribuovali ďalej. No realita bola iná. Lokálnym výrobkom supermarkety až tak naklonené neboli.

„Skôr, než k nám prišli predajné siete veľkých reťazcov, ovocie sa predávalo samo. Ľudia od rána stáli v rade pred našou predajničkou, aby si jablká mohli kúpiť. Mysleli sme si, že to tak bude pokračovať aj naďalej. Po veľkom vytriezvení som sa teda začal o niečo viac venovať obchodu a následne sme v okolitých mestách a dedinách otvorili niekoľko našich predajní,“ povedal Emil Schultz ml. pre portál podnikajte.sk.

foto: FB/Emilove sady

Pestovanie ovocia je celkom tradičný biznis. No Emilove sady dokazujú, že správnym marketingom a prísupom ku zákazníkom sa dá prekonať aj relatívny nezáujem supermarketov.

Minulý rok prežili aj mrazy, ktoré zničili 80% úrody, vďaka tomu, že svojim zákazníkom ponúkli predplatné na ovocie v roku 2017. Ľudia majú o lokálne produkty záujem a namiesto vyplakávania nad situáciou na trhu, Emilove sady prišli na spôsob ako svoje ovocie k ľuďom dostať.

foto: FB/Emilove sady

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá