Podvodníci zas chodia po Slovensku a ponúkajú „lacnejšie energie“. Nič nepodpisuj, varuje úrad

  • Energetickí šmejdi aj v čase pandémie hľadali nevinné obete, ktoré by mohli okradnúť o peniaze
  • Východoslovenská energetika dokonca zákazníkov varovala pred podvodným mailom
  • Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví existuje niekoľko spôsobov, ako podvodníkom nenaletieť
šmejdi
Unsplash/Anthony Indraus/Christian Dubovan
  • Energetickí šmejdi aj v čase pandémie hľadali nevinné obete, ktoré by mohli okradnúť o peniaze
  • Východoslovenská energetika dokonca zákazníkov varovala pred podvodným mailom
  • Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví existuje niekoľko spôsobov, ako podvodníkom nenaletieť

Kým koronakríza narušila pracovný režim či finančnú situáciu mnohých ľudí, podomových šmejdov nezastavilo nič. Tí využili obdobie karantény a dôveryhodnosť ľudí na to, aby nekalým spôsobom získali čo najviac peňazí. Je potrebné poznamenať, že podobní šmejdi sa na Slovensku vyskytovali aj predtým. Na naše územie sa však pravidelne vracajú a inak tomu nie je ani počas pandémie.

Energetické spoločnosti zákazníkov informovali o obmedzenom fungovaní 

Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý je najväčší dodávateľom energií, na sociálnej sieti informoval o obmedzenom fungovaní spoločnosti. Ešte 13. marca na Facebooku publikoval príspevok, podľa ktorého až do odvolania pozastavuje kontakt so zákazníkmi. To znamená, že žiadne podomové návštevy zamestnancov SPP sa konať nemali.

O minimalizovaní priameho kontaktu so zákazníkmi informovala aj Spoločnosť Západoslovenskej distribúcie (SZE). Okrem toho na webovej stránke jasne vysvetlila postup, akým budú odpočtári vykonávať odpočet. Ďalej poznamenáva, že počas marca zamestnanci vykonávali iba nevyhnutné práce, medzi ktoré odpočet tak úplne nepatrí. 

Napriek tomu sa mnohí nechali oklamať a pustili do svojho domu energetických podvodníkov.

Podvodníci využívali aj internet 

Východoslovenská energetika (VSE) koncom marca na webovej stránke publikovala varovania o podvodných mailoch. „Od prijímateľov správy tieto neznáme osoby pýtajú kópie občianskeho preukazu, preukazu poistenca, číslo účtu, telefónne číslo i ďalšie osobné údaje,“ informuje VSE.

Podvodníci údajne zneužívajú meno spoločnosti, čím pôsobia dôveryhodnejšie. Na konci správy autori poznamenávajú, že podobní podvodníci zneužívali neľahkú situáciu.

šmejdi
zdroj: Pixabay/Capri23auto

Taktiky sú poväčšine stále rovnaké 

Pred podobnými praktikami ešte v roku 2016 varoval aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). V správe uverejnenej na oficiálnej webovej stránke sú uvedené aj najpoužívanejšie taktiky. Najčastejšie sa predstavia ako zamestnanci slovenských plynární alebo elektrární a od obete si vyžiadajú výpisy a faktúry za energie. Týmto spôsobom získajú čísla odmerných miest.

Druhá z taktík spočíva v sporadickom zavádzaní obete. „Zavádzajú nič netušiacich občanov tvrdením, že ich pôvodný dodávateľ končí a všetkých odberateľov prevezme nová spoločnosť a ak teraz neuzatvoria zmluvu, môžu zostať bez elektriny alebo plynu,“ uvádza sa v správe.

Typické je aj tvrdenie, že ak obeť podpíše daný dokument, získa lacnejšie energie. Energetickí šmejdi zároveň často tvrdia, že pre zákazníka sa podpisom nič nezmení a že ide o „predbežnú zmluvu“.

Netreba konať unáhlene a treba poznať fakty, radí ÚRSO

Praktiky nielen energetických podvodníkov sú takmer stále rovnaké. Inak tomu nie je ani počas krízy. Je preto namieste mať oči na stopkách a vyvarovať sa takýmto podvodom. ÚRSO radí, aby si sa informoval o viazanosti zmluvy s dodávateľom. Keď budeš poznať fakty, pre podvodníkov budeš ťažšie dosiahnuteľnou korisťou.

„Zmluvy, či tlačivá, ani tie takzvané ‚predbežné‘, nikdy nepodpisujte v rýchlosti a unáhlene, ale dajte si čas na rozmyslenie, aj niekoľko dní a ak je to potrebné, poraďte sa aj s rodinou či známymi,“ odporúča ÚRSO. Treba myslieť aj na to, že najzraniteľnejšou skupinou sú práve seniori. Práve oni by o podvodníkoch a energetických šmejdoch mali mať dostatočné povedomie. 

Zdroje: Facebook/SPP Distribúcia, Energia, SZE, VSE, ÚRSO

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK