Epidemiologička: O niektorých veciach nemá rozhodovať ľud, ale odborníci na to určení. Pribudlo 49 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 49
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 965
pandemia, koronavirus
TASR/Pavol Zachar
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 49
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 965

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 252 724 za predchádzajúci deň pribudlo 3 651 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 953 077 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 282 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 49 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 14 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 965 RT-PCR vyšetrení a 4 566 antigénnych testov.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 72 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 39,8% zastúpenie. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (15), nasleduje Bratislavský Prešovský (6), Trnavský (5), Banskobystrický (4), Nitriansky (4), Žilinský (4) a Trenčiansky (3).

Je medzi nimi 26 mužov a 23 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 420 a žien 205 117. V nemocniciach je hospitalizovaných 83 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 44 ľudí. Na JIS sú 4 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 3 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 536 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 128 228 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 537 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 473 857, z čoho bolo pozitívne testovaných 387 559 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 605. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Očkovanie a bezpečnostné pásy

Epidemiologička Alexandra Bražinová pripomína, že očkovanie je prevencia, čiže predchádzanie vzniku choroby. Preto sa podľa nej často pripodobňuje k zavedeniu povinného nosenia bezpečnostných pásov v aute na základe dôkazov o ich účinnosti v prevencii vážnych zranení v prípade havárie.

„Bezpečnostné pásy nie sú pohodlné. V skutočnosti sú otravné. Dokonca nie vždy zabránia vážnemu zraneniu či dokonca smrti pri rozsiahlej havárii. Sú však to najlepšie, čo máme na predchádzanie vážnych dôsledkov dopravných kolízií. Povinnosť mať bezpečnostné pásy zapnuté pri každej jazde akceptujeme, nespochybňujeme. Ktovie, ako by to dopadlo, keby sa pri zavádzaní tejto celosvetovej povinnosti vyrojili odporcovia,“ konštatuje Bražinová.

Alexandra Bražinová
zdroj: Startitup/Vladimír Mičuda

Mohli sme podľa jej slov skončiť tak, že na diaľnicu a cestu 1.triedy smú iba ľudia so zapnutými pásmi, všetci „antipásari“ môžu len na miestne komunikácie a to maximálne rýchlosťou 50 km/hod. Prípadne by sa „antipásari“ vzbúrili, že nie je predsa možné rozdeľovať ľudí na zapásaných a nezapásaných, že máme slobodu.

„Presadili by si, že sa kontrola pásov nesmie robiť. Samozrejme, pri haváriách by zomierali a končili s ťažkým postihnutím najmä tí nezapásaní, fyzika nepustí. Ale slobodne. Z vysokej úmrtnosti by zrejme obviňovali kadekoho, určite však nie seba z neochoty zapnúť si bezpečnostné pásy. Bol by to konštantný chaos a hnev. Našťastie, keď sa celosvetovo presadzovala povinnosť mať zapnuté pásy v aute, bola iná doba.“

Je presvedčená, že dnes máme príliš veľa „demokracie“ v zmysle „vlády ľudu”, zo starovekej gréčtiny: démos – ľud; krátos – vláda. Zároveň objasňuje, že nie je za menej demokracie, „ale o niektorých veciach nemá rozhodovať ľud, ale odborníci a ľudia na to určení.“

Tvrdí, že máme príliš veľa priestoru na šírenie dezinformácií a príliš málo vzdelanosti a rozhľadu. „Preto ja osobne verejne podporujem a odporúčam očkovanie proti COVID-19, presviedčam o ňom osobne ľudí vo svojom okolí, aj ostatných prostredníctvom verejných diskusií. Väčšinou sa stretávam so súhlasom, občas s nesúhlasom a niekedy s dôrazným protestom, či dokonca odporom. Denne mi chodia hejterské maily, poväčšine anonymné, často obsahujúce vulgarizmy hrubého zrna,“ vysvetľuje.

Objasňuje, že dostáva aj rôzne rady, napríklad, že má vrátiť diplom, opustiť krajinu, prípadne ju odporúčajú do rôznych telesných otvorov. „Nemôžem povedať, že by som si na ne zvykla, ale už len máloktorý ma po tých množstvách výraznejšie rozruší. Rozvášnené davy na hraničných priechodoch, na námestiach, pred parlamentom a dokonca pred domami niektorých odborníkov protestujúce proti očkovaniu ma však hlboko frustrujú.“

Očkovanie proti Covid-19 je podľa odborníčky jediná cesta von z pandémie. Je to podľa Bražinovej úspech vedy a výskumu, o jeho účinnosti už máme množstvo jednoznačných dôkazov. „Nie je to politický krok, rozhodnutie jedného či viacerých ľudí prijaté na manipuláciu davu či za iným účelom. Je to jediná možnosť ako predísť vážnym “zraneniam”, dlhodobým následkom a úmrtiam,“ dodáva skúsená epidemiologička.

Zdroje: NCZI, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech