Erik Kaliňák si myslí, že dekriminalizácia marihuany je na mieste. Fica považuje za bojovníka

  • Nedávno zvolený podpredseda Smeru-SD Erik Kaliňák bol hosťom Diskusného klubu Startitup
  • Myslí si, že dekriminalizácia marihuany by nebol problém
Kalinák cover no text
  • Nedávno zvolený podpredseda Smeru-SD Erik Kaliňák bol hosťom Diskusného klubu Startitup
  • Myslí si, že dekriminalizácia marihuany by nebol problém

29-ročného synovca kontroverzného politika Róberta Kaliňáka spovedal Šimon Žďárský, ktorý sa zaujímal nie len o vzťah Erika so strýkom, ale aj o to, ako sa z neho stal podpredseda strany Smer-SD. Erik Kaliňák sa taktiež rozhovoril o drogovej minulosti svojho strýka, o svojom predchádzajúcom pôsobení v politickej strane alebo dekriminalizácii marihuany.

S menom sa musel naučiť žiť

Ak sa spomenie meno Kaliňák, čo sa ti prvé vynorí v hlave? Kauza Bašternák, kauza Plachtince, korupcia alebo drogy? Po odchode Kaliňáka staršieho do politického dôchodku prišiel na scénu Kaliňák mladší, od ktorého sa očakávali podobné škandály, aké si narobil jeho strýko. „Pokračujem v politike môjho strýka. To znamená, že som ľavicový sociálny demokrat. Iná však bude moja argumentácia, keďže som vyštudoval filozofiu a nie právo,“ hovorí Erik Kaliňák.

„Podpredsedom strany som sa stal až zo 150. miesta. Nemá na to vplyv môj strýko, pretože ten bol skôr negatívny. Negatívna bola aj samotná mediálna nálada, pretože nás nemali radi. So svojim priezviskom som sa musel naučiť žiť. Podpredsedom som sa stal aj vďaka odídencom,“ tvrdí Kaliňák mladší.

Mladý politik sa vyjadril aj k pôsobeniu svojho strýka v slovenskej politike. Myslí si, že Róbert Kaliňák bol najlepším ministrom vnútra vôbec, hoci dôvera v políciu bola počas jeho pôsobenia najnižšia: „Tento názor je podložený prácou a výsledkami, ktoré dosiahol pri polícii. Policajti a hasiči boli spokojní s jeho prácou a to je pre mňa kľúčové.“ 

zdroj: SITA/Branislav Bibel

30 000 fanúšikov zo dňa na deň

Facebooková stránka Erika Kaliňáka má viac ako 36 000 fanúšikov, no nie všetci sú na stránke jeho zásluhou. Stránka pôvodne patrila Róbertovi Kaliňákovi. Po ukončení politickej kariéry bola stránka prázdna, a to sa rozhodol využiť mladý Erik. „Tú stránku som zakladal ja. Spravoval som ju a než som ju prebral, pracoval som na nej. Prevzatie stránky som prekonzultoval so strýkom. Ľudia, ktorí s týmto našim rozhodnutím neboli spokojní, zo stránky odišli. Odkedy je premenovaná, pribudlo na nej takmer 9000 nových fanúšikov, takže tento krok nebol až taký lacný.“

O tom, že to Kaliňák mladší so sociálnymi sieťami vie, svedčia aj jeho čísla. Okrem Ľuboša Blahu sa nemôže žiadny iný politik pochváliť tak vysokými číslami ako Erik. „V Smere som pôsobil najprv vnútorne – spravoval som sociálne siete. Kvalita výstupov rástla veľmi rýchlo,“ spomína podpredseda strany.

Pellegrini občas nechce bojovať

Bývalým podpredsedom Smeru bol Peter Pellegrini, ktorý nedávno stranu opustil. Založil si vlastnú stranu Hlas. Podľa Kaliňáka mladšieho Pellegrini zo strany odišiel kvôli politickým sporom. Jeho ideologické predstavy sa líšili s predstavami Róberta Fica. „Iný bol aj jeho spôsob robenia politiky. Peter je menej útočný a Róber Fico má veľmi aktívny spôsob robenia politiky. Fico je jednoducho väčší bojovník ako Peter. Na ňom je vidieť, že občas nechce bojovať, pretože je slabší sociálny demokrat ako Fico,“ hovorí Kaliňák.

Strýko drogy nikdy nebral

Erik Kaliňák tvrdí, že jeho strýko drogy nikdy nebral. Taktiež nepije alkohol. „Drogy nepripadajú v úvahu. Jedinou našou závislosťou je cukor. Diskreditácia je súčasťou politiky a na môjho strýka padli drogy. Sú medzi nami aj iní politici, o ktorých sú tie chýry omnoho silnejšie, no médiá sa o nich nezaujímajú,“ myslí si mladý podpredseda.

zdroj: Facebook/Erik Kaliňák

Podľa Erika Kaliňáka by dekriminalizácia marihuany nemala byť problémom. Tvrdí, že aktuálne máme v koalícii liberálov, ktorí o tom často rozprávali. Verí, že pred ďalšími voľbami to už nebude téma.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK