ESET: Falošný slovenský e-shop so zdravotnými rúškami sa snaží kradnúť ľuďom osobné údaje

  • Bezpečnostná spoločnosť ESET opätovne varuje pred podvodníkmi, ktorí zneužívajú aktuálne šírenie Corona vírusu vyvolávajúceho ochorenie COVID-19
  • Prvé podvodné webstránky totiž začali vznikať aj v slovenčine a češtine, ide konkrétne o podvodné online obchody so zdravotnými rúškami a infra-teplomermi
eh
ESET, unsplash.com
  • Bezpečnostná spoločnosť ESET opätovne varuje pred podvodníkmi, ktorí zneužívajú aktuálne šírenie Corona vírusu vyvolávajúceho ochorenie COVID-19
  • Prvé podvodné webstránky totiž začali vznikať aj v slovenčine a češtine, ide konkrétne o podvodné online obchody so zdravotnými rúškami a infra-teplomermi

Útočníci za týmito stránkami zneužívajú neistotu obyvateľov a tiež aktuálny nedostatok zdravotných rúšok na trhu. Odkazy na tieto stránky pritom šíria prostredníctvom spamových e-mailov. Oba weby v súčasnosti spoločnosť ESET blokuje. Ich obsah sa teda nezobrazí na zariadeniach, ktoré sú chránené akýmkoľvek bezpečnostným riešením spoločnosti ESET, ktoré obsahuje Anti-Phishing.

zdroj: ESET

„Tieto weby sa snažia kradnúť osobné údaje ľudí, ktorí si chcú cez tieto stránky objednať tovar,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET. „Ich tvorcovia pritom zjavne dobre ovládajú slovenčinu, keďže stránky neobsahujú preklepy ani zjavné prekladové chyby,“ dodáva. 

Príklad e-mailu promujúceho tento e-shop:

zdroj: ESET

Útočníci na zvýšenie svojej kredibility na stránku umiestnili aj falošné recenzie používateľov z celej republiky. Objednávkový formulár (vyžaduje meno, adresu a kontaktné údaje) je umiestnený v spodnej časti každej podstránky a nie je šifrovaný. Osobné informácie tak okrem podvodníkov môžu odchytiť aj ďalší útočníci. 

„Na stránkach je umiestnený aj kontaktný formulár, ktorým však obeť len znova zašle svoje údaje útočníkom. Kontakt na predajcu alebo prevádzkovateľa webu samozrejme na stránke chýba,“ hovorí Kubovič. Podvodné online obchody s rúškami aj teplomermi majú slovenskú a českú verziu, ktoré vyzerajú takmer identicky.

Spoločnosť ESET varovala verejnosť pred online podvodmi zneužívajúcimi šírenie Corona vírusu len pred niekoľkými dňami. V tom čase sa však väčšina podvodných e-mailov šírila v angličtine alebo inom svetovom jazyku. „Opätovne tak vyzývame širokú verejnosť, aby postupovala opatrne pri otváraní podobných e-mailov vo svojej e-mailovej schránke, ako aj pri online nakupovaní,“ dodáva Kubovič.

Ako bezpečne nakupovať online:

  • Odporúčame nakupovať na overených online obchodoch. Pri tých pre spotrebiteľa menej známych odporúčame riadiť sa online recenziami, obzvlášť tými negatívnymi. Pozitívne sa totiž jednoducho falšujú. 

 

 

  • Pri platbe online používajte bezpečné pripojenie. Verejná otvorená WiFi sieť alebo internet v kaviarni alebo na letisku nie je tou najbezpečnejšou sieťou.

 

  • Neodporúčame nákup v online obchodoch, na ktorých neviete nájsť informácie o ich prevádzkovateľovi. Nakupujte len v online obchodoch, ktoré používajú SSL šifrovanie. V takom prípade sa adresa obchodu bude začínať na HTTPS a nie na HTTP. Znamená to, že údaje odosielané zákazníkom, sú šifrované.

 

  • Ak si v online obchode vytvárate konto, vytvorte si pre daný obchod jedinečné a zároveň neuhádnuteľné heslo. Údaje o platobnej karte neodporúčame ukladať do daného konta.

 

  • Pri nezrovnalostiach v transakciách na bankovom účte bezodkladne kontaktujte svoju banku.
Zdroj: ESET

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá