ESET zachraňuje slovenskú vedu. Firma poslala dvom vybraným vedcom stovky tisíc eur na podporu

  • Nadácia Eset v rámci Nadačného fondu Nadácie ESET pre podporu vedy finančne podporila dvoch úspešných slovenských vedcov
  • Tí peniaze využijú pri žiadosti o grant ERC schémy
TS/Nadácia ESET
  • Nadácia Eset v rámci Nadačného fondu Nadácie ESET pre podporu vedy finančne podporila dvoch úspešných slovenských vedcov
  • Tí peniaze využijú pri žiadosti o grant ERC schémy

Nadácia ESET s pomocou viacerých úspešných podnikateľov finančne podporila dvoch slovenských vedcov, sumou 220 000 eur prispela Miroslavovi Balážovi z Biomedicínskeho centra SAV a Martinovi Venhartovi z Fyzikálneho ústavu SAV, ktorí sa budú uchádzať o grant ERC schémy. 

Ako sa uvádza v tlačovej správe, obaja vedci získali po 111 000 eur z Nadačného fondu Nadácie ESET pre podporu vedy, ktorý Nadácia Eset založila na jeseň minulého roka.

Cieľom nadačného fondu je „podporovať prelomové projekty slovenských vedcov, ktoré môžu prispieť k významným vedeckým výsledkom a zvýšiť ich konkurencieshopnosť  v medzinárodnom vedeckom priestore“.

Úspešní vedci mohli byť finančne podporení práve vďaka viacerým podnikateľom, ktorí do Nadačného fondu Nadácie ESET pre podporu vedy prispeli peniazmi vo výške 220-tisíc eur – daná suma bola následne prerozdelená medzi Miroslava Baláža a Martina Venharta. 

Veľmi ma teší, že na Slovensku máme úspešných ľudí, ktorí vidia význam v rozvoji kvalitnej vedy tak ako my. Rád by som preto poďakoval všetkým partnerom, ktorí do fondu prispeli,“ okomentoval generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko.

„Prepájanie súkromných donorov s excelentnými vedcami predstavuje pre Slovensko nový a zároveň potrebný formát podpory vedy a výskumu. Vznikom fondu nadväzujeme na naše doterajšie aktivity podpory vedy a prinášame ďalší užitočný nástroj pre rozvoj vedecko-výskumného ekosystému,“ doplnil.

Podporili vedecké talenty

Martin Venhart a Miroslav Baláž získané peniaze využijú pri žiadosti o prestížny grant Európskej rady pre výskum (European Research Council). 

V tlačovej správe sa ďalej uvádza, že cieľom ERC grantov je podporiť výskum najkreatívnejších vedcov a ich tímov, ale granty „prinášajú vedcom priestor v priemere pre 7 až 12 výskumných pozícií s veľkou mierou autonómie a nadštandardným ohodnotením, čím prispievajú k skvalitneniu podmienok špičkovej vedy v prijímateľskej krajine“.

Slovensko je však spomedzi všetkých krajín EÚ v rámci získavania ECR grantov na chvoste, čo negatívne ovplyvňuje aj možnosti pre výskum v našej krajine.

Rozhodli sme sa podporiť perspektívnych slovenských uchádzačov o ERC granty s cieľom realizácie ich prelomového výskumu na Slovensku. Mrzí nás, že ako krajina v získavaní grantov z prestížnych európskych schém, akou je ERC, tak veľmi zaostávame. Túto podporu preto vnímame aj ako inšpiráciu pre nastavenie systémovej pomoci pre vedcov pôsobiacich v slovenských vedeckých inštitúciách, ako obstáť v medzinárodnej konkurencii,“ dodal Richard Marko.

Zdroj: TS/ Nadácia ESET

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá