EÚ chce zaviesť novú daň pre technologických gigantov, nie všetci súhlasia

  • Európska komisia si nemyslí, že súčasný spôsob danenia technologických gigantov zodpovedá dnešnej modernej ekonomike
  • Preto sa rozhodli zaviesť novú daň, ktorá berie do úvahy aj nové spôsoby, ktorými firmy získavajú tržby
  • S týmto riešením sa však nestotožňujú všetky členské štáty
5230669605_f4b12a1d7e_b-2
  • Európska komisia si nemyslí, že súčasný spôsob danenia technologických gigantov zodpovedá dnešnej modernej ekonomike
  • Preto sa rozhodli zaviesť novú daň, ktorá berie do úvahy aj nové spôsoby, ktorými firmy získavajú tržby
  • S týmto riešením sa však nestotožňujú všetky členské štáty

V marci tohto roku navrhla Európska komisia nezvyčajný, nový typ dane, ktorým by mali byť odvody z tržieb technologických firiem. Dôvodom má byť skutočnosť, že technologické firmy sa vyhýbajú plateniu férových súm do štátnych pokladníc. Príkladom by mohli byť aj pokusy Apple či Amazonu vyhnúť sa plateniu daní. 

Danenie len technologických gigantov, ktoré spĺňajú podmienky

Napríklad ak by Facebook predal reklamu, ktorá by bola založená na používateľoch v Brusseli, platila by daň v Belgicku. Podľa návrhu by sa daň pohybovala na úrovni troch percent z tržieb, ktoré plynú z digitálnych služieb. V praxi by to znamenalo, že z týchto daní by sa vyzbieralo približne 5 miliárd eur, ktoré by putovali členským štátom každý rok.

Toto opatrenie je hlavne mierené na medzinárodné firmy, ktoré majú globálne ročné tržby na úrovni 750 miliárd eur a viac a príjmy v EÚ vo výške 50 miliónov eur. Týkalo by sa to technologických gigantov ako sú Facebook, Alphabet (materská spoločnosť Googlu) a Amazon. Samozrejme, technologické firmy sa takýmto opatreniam bránia. 

V tlačovej správe Európskej komisie sa ešte v marci vyjadril aj komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici „Digitálne hospodárstvo je veľkou príležitosťou pre Európu a Európa zasa predstavuje obrovský zdroj príjmov pre digitálne podniky. Ale táto obojstranne výhodná situácia spôsobuje právne a fiškálne problémy. Naše pravidlá z čias pred masovým rozšírením internetu neumožňujú členským štátom zdaňovať digitálne podniky pôsobiace v Európe, ak tu majú malú alebo žiadnu fyzickú prítomnosť. Čelia tak čoraz väčšej čiernej diere, lebo daňový základ sa oslabuje. Práve preto predkladáme novú právnu normu, ako aj daň z digitálnych činností.“

Nie všetci však súhlasia

Včera sa o tomto návrhu rokovalo na pôde Európskej komisie, ale tri členské štáty ho aj napriek snahe Francúzskeho ministra financií Bruna Le Mairea zablokovali. Konkrétne sa jednalo o ministrov z Dánska, Írska a Švédska, ktorý návrh dane odmietli podporiť v jeho súčasnej forme. Le Maire bol ochotný urobiť ústupky a navrhol odporcom návrhu, že EÚ počká, kým sa nezačne rysovať globálne riešenie namiesto toho, aby sa EÚ snažila vyriešiť problém sama. Daň by sa potom odložila až do roku 2021 ako informoval portál Bloomberg. 

Avšak niektoré krajiny už zavádzajú daň samostatne, čo môže viesť k ešte väčšiemu rozdeleniu jednotného trhu. Taliansky minister financií Giovanni Tria sa vyjadril, že daň zavedú už budúci rok ak sa nepríde k dohode. Španielsko a Británia už svoje vlastné dane ohlásili. 

 

Zdroj: Európska Komisia, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá