EÚ plánuje naliať do Ukrajiny miliardy eur. „Bude to ťažké,“ tvrdí von der Leyenová

  • Balíček v celkovej výške až 18 miliárd eur má pokryť časť štátneho deficitu krajiny
  • Táto podpora prispeje k pokrytiu potrieb Ukrajiny v roku 2023.
európska únia, volodymyr zelenskyj
Ilustračný obrázok Pixabay/12019, TASR/AP
  • Balíček v celkovej výške až 18 miliárd eur má pokryť časť štátneho deficitu krajiny
  • Táto podpora prispeje k pokrytiu potrieb Ukrajiny v roku 2023.

Európska komisia chce Ukrajine v roku 2023 poskytovať mesačne balík až 1,5 miliardy eur. Ako referuje web Kyiv Independent, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v nedeľu povedala ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že táto podpora prispeje k pokrytiu potrieb Ukrajiny v roku 2023.

Balíček v celkovej výške až 18 miliárd eur má pokryť časť štátneho deficitu krajiny. „Podpora vo forme vysoko zvýhodnených dlhodobých pôžičiek s pokrytím úrokových nákladov by tiež prispela k podpore reforiem Ukrajiny a jej cesty k členstvu v EÚ,“ uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie.

Ukrajinský parlament vo štvrtok schválil rozpočet na budúci rok s rekordným deficitom 38 miliárd dolárov. Očakáva sa, že výdavky Ukrajiny budú v roku 2023 dvojnásobné v porovnaní s príjmami.

„Vojna je drahá. Veľmi drahá,“ povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Dodal, že cieľom Ukrajiny je získať každý mesiac miliardu dolárov od Európskej únie a 1,5 miliardy dolárov od USA, čo by pomohlo pokryť deficit a vytvoriť „bezpečnostný vankúš“.

Von der Leyenová v septembrovom rozhovore pre Kyiv Independent povedala, že úplné pokrytie rozpočtového deficitu Ukrajiny „bude ťažké, ale je to, samozrejme, uskutočniteľné“.

Vojnoví fotografi zachytili tie najemotívnejšie zábery z Ukrajiny

Pomôže aj Washington

USA pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v objeme 400 miliónov dolárov. Tiež v Nemecku zriaďujú veliteľstvo bezpečnostnej pomoci, ktoré bude dohliadať na všetky presuny zbraní a vojenský výcvik pre Ukrajinu. V piatok to oznámil Pentagon.

Nové veliteľské stanovište s názvom Skupina bezpečnostnej pomoci Ukrajina signalizuje trvalejší, dlhodobý program na pokračovanie pomoci Kyjevu v boji proti Rusku, povedala novinárom hovorkyňa Pentagonu Sabrina Singh.

Súčasťou pomoci sú podľa Pentagonu okrem iného kontrakty na 1 100 dronov Phoenix Ghost, financie na renováciu 45 tankov či ďalších 40 riečnych člnov. Keďže zbrane sa obstarávajú prostredníctvom Iniciatívy za bezpečnostnú pomoc Ukrajine, a teda prostredníctvom dlhodobých kontraktov v priemysle, nebudú pripravené na okamžitý presun.

Od začiatku ruskej invázie vyčlenili USA pre Ukrajinu viac ako 18,2 miliardy dolárov v zbraniach a inom vybavení.

Dobrovoľníci na Ukrajine pracujú a pomáhajú. Rozvážajú humanitárnu pomoc, evakuujú ľudí a poskytujú im domovy. Pôsobí tu Nadácia Integra a organizácia Realis
zdroj: Integra/Realis

Škody na životnom prostredí 

Rusko napáchalo na Ukrajine škody na životnom prostredí za viac ako 1,35 bilióna hrivien, čo je približne 37 miliárd eur. Referuje o tom web epravda.com.ua s odvolaním sa na správu ukrajinskej účtovnej komory.

V dôsledku ruských útokov denne dostávajú do ovzdušia nebezpečné látky, či už v dôsledku lesných požiarov, spaľovania ropných produktov alebo požiarov v priemyselných zariadeniach. Od začiatku vojny počet emisií presiahol 67 miliónov ton oproti 2,2 miliónom ton v rokoch 2021 a 2020.

Zasiahnuté sú už tri milióny hektárov lesov, čo je takmer tretina všetkých lesov na Ukrajine. Asi tretina územia Ukrajiny si vyžiada odmínovanie, ktoré bude trvať minimálne 10 rokov.

„Rusko tiež zmenilo našu úrodnú čiernu pôdu na pôdu s najväčšou kontamináciou výbušnými materiálmi na svete,“ píše sa v správe účtovnej komory.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá