EÚ zaradila na sankčný zoznam Slováka. Môže byť prepojený priamo na Putina

  • Jozef Hambálek je vodca slovenskej pobočky motorkárov, ktorí si hovoria Noční Vlci
  • Ocitol sa na sankčnom zozname EÚ
Jozef hambálek noční vlci Na snímke Noční vlci na motorkách si prišli na Slavín uctiť pamiatku vojakov Červenej armády 5. mája 2018 v Bratislave.
Jozef Hambálek (na snímke vľavo) je šéf slovenskej pobočky Nočných vlkov, TASR/Pavel Neubauer
  • Jozef Hambálek je vodca slovenskej pobočky motorkárov, ktorí si hovoria Noční Vlci
  • Ocitol sa na sankčnom zozname EÚ

Európska únia zaradila na sankčný zoznam európskeho šéfa Nočných vlkov Jozefa Hambálka. Dôvodom je jeho podpora ruskej invázie na Ukrajine. Rozhodnutie je zverejnené v Úradnom vestníku EÚ.

Hambálek, ktorý môže byť napojený na ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších zástupcov ruskej vlády, je verejne známy tým, že budoval európske ústredie Nightwolves MC na bývalej vojenskej základni na Slovensku,“ píše sa vo vestníku. Mal tiež používať vyradené vojenské vybavenie vrátane tankov.

Napojený na Putina

Jeho prebiehajúce aktivity zahŕňajúce údajne aj výcvik na aktívny boj na Ukrajine pre členov klubu Nightwolves, ktorý prebieha na jeho majetku, a aktívnu podporu proruskej propagandy v Európe sa môžu považovať za bezpečnostnú hrozbu pre Ukrajinu a EÚ,“ uvádza sa v rozhodnutí.

Hambálek podľa neho materiálne alebo finančne podporuje konanie narúšajúce alebo ohrozujúce územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny.

Samotný Hambálek je „známa firma“ a už viackrát sa o ňom hovorilo ako o bezpečnostnom riziku. Objavila sa aj fotografia, na ktorej si podáva ruky so samotným prezidentom Ruskej federácie.

Putinova piata kolóna Európsky šéf Nočných vlkov Jozef Hambálek má problém. EÚ zvažuje, že voči nemu…

Posted by Dezinformácie Hoaxy Propaganda on Thursday, July 21, 2022

Noční vlci sú nacionalistický motocyklový klub založený v Moskve v roku 1989, ktorý má približne 45 pobočiek na celom svete, približuje sa vo vestníku.

Klub sa má aktívne zapájať do ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine tým, že verejne podporuje anexiu Krymu z roku 2014 a vojnu proti Ukrajine v roku 2022. Na Ukrajine aktívne bojuje. Skupina mala v rokoch 2013 až 2015 získať od Kremľa aj štátne finančné prostriedky.

Na sankčný zoznam EÚ pribudlo vo štvrtok (21. 7.) 48 jednotlivcov a deväť subjektov. Medzi nimi aj finančná inštitúcia Sberbank, ktorej väčšinovým akcionárom je Ruská centrálna banka.

Celkovo je na sankčnom zozname 1229 osôb a 110 subjektov „zodpovedných za konanie, ktorým sa narúša alebo ohrozuje územná celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny“.

Čo je v siedmom balíčku sankcií

O siedmom balíčku sankcií voči Rusku sme ťa už informovali. Krajiny Európskej únie (EÚ) sa v stredu zamerali na ruský export zlata a zmrazenie aktív najväčšej ruskej banky Sberbank v rámci siedmeho balíka sankcií proti Moskve za jej inváziu na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Hlavným cieľom je zosúladiť sa s partnermi zo skupiny G7 (sedem najvyspelejších ekonomík sveta), posilniť implementáciu a tam, kde je to potrebné, uzavrieť diery,“ napísala na sociálnej sieti Twitter česká vláda, ktorá aktuálne zastáva rotujúce predsedníctvo EÚ.

Únia v predchádzajúcom, šiestom balíku sankcií v júni schválila zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy. Keď minulý týždeň predsedníčka komisie EÚ Ursula von der Leyenová navrhla nové opatrenia členským štátom, povedala, že pomôžu účinnejšie presadzovať prechádzajúce sankcie a predĺžiť ich do januára 2023. „Moskva musí naďalej platiť vysokú cenu za svoju agresivitu,“ dodala.

Embargo na dovoz zlata napĺňa rozhodnutie G7 z konca júna. Do skupiny G7 patria aj členské štáty EÚ Nemecko, Francúzsko a Taliansko.

Sankcie na Sberbank

Nový balík sankcií počíta aj so zmrazením aktív ruskej banky Sberbank a pridaním ďalších ruských firiem a jednotlivcov na čiernu listinu.

Zaradenie Sberbank na zoznam povedie k zmrazeniu jej aktív na Západe a k úplnému zastaveniu transakcií s výnimkou finančných operácií pri obchode s potravinami a hnojivami.

Najväčšia ruská banka už bola vylúčená z medzibankového platobného systému SWIFT. Transakcie na likvidáciu dcérskych spoločností Sberbank v Európe by mali byť naďalej povolené ešte šesť mesiacov.

Opatrenia však počítajú tiež s odblokovaním niektorých aktív ruských bánk spojených s obchodom s potravinami a hnojivami v snahe reagovať na obvinenia Moskvy, že sankcie spôsobujú potravinovú krízu.

Ide o „záväzok, že sankcie neohrozia potravinovú a energetickú bezpečnosť na celom svete„, uviedla česká vláda.

Pravidlá sankcií budú revidované tak, aby sa zabezpečilo, že ruské banky, ktoré už boli zaradené na zoznam, môžu použiť niektoré zmrazené prostriedky na obchodovanie s potravinami a hnojivami. Toto opatrenie má odstrániť neúmyselné prekážky globálneho obchodu s potravinami.

Nedostatok potravín zvýšil riziko hladomoru pre desiatky miliónov ľudí v chudobnejších krajinách, najmä v Afrike.

Medzi 48 jednotlivcami a deviatimi subjektmi na novom sankčnom zozname EÚ sú aj motorkársky klub Noční vlci, herci, politici a rodinní príslušníci už predtým sankcionovaných podnikateľov.

Sú medzi nimi aj riaditeľ metalurgického gigantu UMMC Andrej Kozicyn, či spomedzi rodinných príslušníkov predtým sankcionovaných podnikateľov Stanislav Chemezov, syn predsedu obranného gigantu Rostec, a Maja Bolotová, dcéra Nikolaja Tokareva, šéfa energetickej spoločnosti Transnefť.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá