Eurokomisia potrestala emisný mega kartel: BMW a Volkswagen musia zaplatiť pokutu vo výške 1 miliardy dolárov

  • Tretia automobilka zapojená do kartelu, Daimler, pokutu platiť nebude lebo prispela k jeho rozbitiu
  • Automobilky sa dohadovali na zabrzdení vývoja technológie, ktorá znižovala vylučované emisie z áut
sídlo bmw
TASR/AP Photo/Matthias Schrader, File
  • Tretia automobilka zapojená do kartelu, Daimler, pokutu platiť nebude lebo prispela k jeho rozbitiu
  • Automobilky sa dohadovali na zabrzdení vývoja technológie, ktorá znižovala vylučované emisie z áut

Automobilky BMW a Volkswagen už poznajú svoj trest za emisný kartel. Musia zaplatiť pokutu spolu 1 miliardu dolárov, teda 875 miliónov eur, píše CNN Business. Pokutu vyrubila Európska komisia. Pokuta bola dokonca znížená, keďže ide o prvý takýto priestupok a netýka sa cenotvorby alebo delenia trhu.

Európska komisia informovala, že automobilky Volkswagen Group sa dohodla s BMW a Daimlerom, že pozastavia vývoj technológie, ktorá by zredukovala množstvo vylučovaných emisií z ich dieselových vozidiel.

Európska komisia vo vyhlásení uvádza, že tri nemecké automobilky porušili európske protimonopolné zákony a vytvorili kartel, ktorý brzdil vývoj technológií redukujúcich emisie. Obvinenia sa týkajú činnosti z rokov 2009 až 2014 a predstavitelia automobiliek sa mali dokonca pravidelne stretávať a dohadovať sa na spoločnom postupe.

Päť výrobcov áut, Daimler, BMW, Volkswagen, Audi a Porsche disponovali technológiou, ktorá redukovala škodlivé emisie na úroveň, ktorá bola pod úrovňou štandardov EÚ. Ale vyhýbali sa hospodárskej súťaži v používaní tejto technológie, čo je v rozpore so zákonom. V dnešnom svete je nižšie znečisťovanie dôležitou vlastnosťou každého auta. Tento kartel mal za cieľ limitovať konkurenciu v tomto parametri,“ uvádza v správe hlavná protimonopolná komisárka Margrethe Vestager. 

Automobilky BMW a Volkswagen si pokutu „rozdelia“ približne na polovicu. Daimler sa trestu vyhne, pomohol totiž kartel rozbiť, uvádza CNN. Daimler má kvôli tomu plnú imunitu, inak by podľa komisie dostal pokutu vo výške 727 miliónov eur

Zdroje: CNNBusiness, EK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech