Európa chystá ambicióznu misiu: Preskúma možnosť života na lákavom Saturnovom mesiaci

  • Bude sa dať žiť na Enceladuse?
  • ESA plánuje misiu, ktorá by odhalila jeho tajomstvá
enceladus saturn
Ilustračné foto NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/LPG/CNRS/University of Nantes/Space Science Institute
  • Bude sa dať žiť na Enceladuse?
  • ESA plánuje misiu, ktorá by odhalila jeho tajomstvá

Enceladus, mesiac Saturna s priemerom len 310 míľ (499 kilometrov), donedávna považovaný za nezaujímavý, sa stal jedným z najdôležitejších objektov vo výskume slnečnej sústavy.

Tento malý mesiac, jeden zo 146 mesiacov Saturna, ponúka jedinečnú šancu na nájdenie života mimo Zeme. Záujem vedcov prudko vzrástol, keď zistili, že Enceladus má gejzíry vyvrhujúce vodu a organické zlúčeniny do vesmíru, informuje portál Space.

Misia ESA: Výprava za poznaním

Európska vesmírna agentúra (ESA) oznámila ambiciózny plán vyslať robotickú sondu na prieskum Enceladu. Cesta cez viac ako miliardu kilometrov vesmíru bude mimoriadne náročná.

Sonda bude potrebovať obrovské zásoby paliva na manévrovanie a pristátie na ľadovom povrchu mesiaca. Napriek tomu je tento projekt pre vedcov nesmierne lákavý.

Enceladus, prvýkrát pozorovaný Williamom Herschelom v roku 1789, má potenciál odhaliť tajomstvá vzniku života.

Prečo Enceladus?

Enceladus má tri kľúčové zložky nevyhnutné pre vznik života: kvapalnú vodu, organický materiál a zdroj tepla. Profesor Michele Dougherty z Imperial College London zdôrazňuje, že tieto podmienky robia z Enceladu mimoriadne zaujímavý objekt na skúmanie, píše The Guardian.

Okrem toho, gejzíry na povrchu Enceladu obsahujú zložité organické zlúčeniny, ako je propán a etán. Tieto látky naznačujú, že Enceladus by mohol hostiť mikrobiálny život.

Prípravy na misiu

ESA vyčlenila prostriedky na misiu k Enceladu, ktorá by sa mala uskutočniť do roku 2040. Cieľom je pristáť na povrchu mesiaca alebo preletieť cez gejzíry vyvrhujúce vodu a uhlíkové chemikálie.

Ideálnym scenárom by bolo pokúsiť sa o oba ciele. Misia by mala priniesť významné vedecké objavy a priblížiť nás k pochopeniu, či existuje život mimo Zeme.

Doktorka Zita Martinsová z Instituto Superior Técnico, ktorá predsedala panelu odborníkov, zdôraznila, že objavenie biosignatúr na ľadových mesiacoch by malo zásadný význam, píše The Guardian.

Výzvy na ceste

Dosiahnutie cieľov misie však nebude jednoduché. Profesor Dougherty upozorňuje, že umiestniť sondu na obežnú dráhu okolo malého mesiaca s nízkou gravitáciou bude náročné.

Enceladus nemá silné gravitačné pole, ktoré by pomohlo sonde spomaliť, čo znamená, že bude potrebovať veľké množstvo paliva na presné manévrovanie a pristátie, píše Space.

Záujem Doughertyovej o Enceladus pramení z jej práce na misii Cassini, ktorá skúmala Saturn a jeho mesiace v rokoch 2004 až 2017. Počas jedného z preletov Cassini zaznamenala vodnú paru vyvierajúcu z povrchu Enceladu.

Ďalšie prelety odhalili obrovské gejzíry vody a organických látok, čo spravilo z Enceladu kľúčový objekt na ďalší výskum.

Budúcnosť výskumu Enceladu

Misia ESA k Enceladu je ambicióznym projektom, ktorý sľubuje revolučné vedecké objavy. Enceladus, kedysi považovaný za nezaujímavý mesiac, má teraz potenciál stať sa miestom, kde by sme mohli nájsť známky mimozemského života.

S dostatočným financovaním a technologickým pokrokom by mohla byť táto misia úspešná a priniesť odpovede na jedny z najdôležitejších otázok astrobiológie.

Výskum Enceladu by mohol zásadne zmeniť naše chápanie života vo vesmíre a potvrdiť, že aj na takých malých mesiacoch môžu existovať podmienky vhodné pre život.

Zdroje: Space, ESA, Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá