Európa zažíva nečakaný boom: Ľudia vo veľkom kupujú „záchrancu“ pred drahou cenou energií

  • Tepelné čerpadlá sa stávajú „módnym hitom“ po celom svete
  • Pomáhajú znižovať náklady na energiu
  • U našich susedov idú na dračku
Tepelné čerpadlá a vypínače
Ilustračný obrázok TASR/Pavol Remiaš, Unsplash/@yungnoma
  • Tepelné čerpadlá sa stávajú „módnym hitom“ po celom svete
  • Pomáhajú znižovať náklady na energiu
  • U našich susedov idú na dračku

Rastúca inflácia, zvyšovanie cien energií a napätá situácia za slovenskou východnou hranicou vyvolávajú neistotu a obavy u mnohých Slovákov, ktorí majú strach zo zvyšujúcich sa nákladov.

Snaha znižovať svoje náklady na energie a ušetriť sa prejavuje zvýšeným záujmom o využívanie alternatívnych zdrojov energií. Táto situácia však neplatí iba na Slovensku, ale aj v susedných krajinách. 

Podľa informácií, ktoré zverejnil na sociálnej sieti ekonomický analytik Juraj Karpiš, stúpa predaj tepelných čerpadiel predovšetkým v Nemecku. Cena energií na Slovensku ľudí poburuje, no každý má svoje vlastné riešenie úspory.

Riešenia Slovákov

Z grafu, ktorý zverejnil Karpiš na sociálnej sieti, vyplýva, že v predaji tepelných čerpadiel (TČ) od roku 2014 do 2022 vedie Nemecko. V krajine sa predalo takmer 300-tisíc tepelných čerpadiel. Za Nemeckom nasleduje Poľsko (200-tisíc predaných TČ), potom Nórsko a nakoniec Holandsko. 

Niektorí Slováci pod príspevkom Karpiša uviedli svoj pohľad na aktuálnu situáciu v súvislosti so zvyšovaním cien energií. Ako sa zdá, každý má svoje vlastné riešenie.

„Elektrické kúrenie (okrem elektrických áut) je najlepší spôsob, ako vybabrať s nedostatkom elektrickej energie v Európe,“ píše používateľka v komentároch pod príspevkom.

Iní zase vidia v tepelných čerpadlách výhodu. „Našťastie to štáty dotujú. Tak sa to snáď oplatí aj napriek energetickej politike štátov,“ uvádza používateľ vo svojom komentári.

„Minulý týždeň mi vypadla elektrina na klíme (tiež v podstate tepelné čerpadlo), ktorú používam na temperovanie, tak som z núdze na diaľku zapol elektrické podlahové kúrenie a hneď bola spotreba elektriny 3 až 4x vyššia. Trocha ľutujem, že keď som to kúpil a už tam bola elektrická podlaha, že som to nevysekal a nedal tam tepelné čerpadlo ešte pred zariadením,“ vysvetľuje používateľ v sekcii komentárov pod príspevkom.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: FB/Juraj Karpiš, Crast.net, SSE

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá