Európa zažíva novú vlnu antisemitizmu. Židia sa necítia bezpečne už ani doma

  • Nenávisť sa prejavuje aj v každodennom živote najmä na internete
  • Problémy sú však aj na akademickej pôde
izrael palestína vojna
Vojna v Izraeli vyvolala veľkú vlnu antisemitizmu, TASR/AP
  • Nenávisť sa prejavuje aj v každodennom živote najmä na internete
  • Problémy sú však aj na akademickej pôde

Francúzskom v nedeľu otriasol útok nožom. Neznámy muž, po ktorom polícia stále pátra, dvakrát bodol do brucha Židovku. Vyšetrovatelia na jej dverách našli nasprejovaný hákový kríž, informovali policajti a starosta mesta. TASR správu prevzala z agentúr Reuters a AP.

Takýto násilný čin je nemysliteľný. Ponúkam celú svoju podporu obeti a jej príbuzným,“ uviedol starosta Lyonu Gregory Doucet na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

Hovorca polície neposkytol bližšie podrobnosti o podozrivom a uviedol, že nemôže potvrdiť, či polícia útok považuje za antisemitský zločin z nenávisti.

Žiaľ, nie je to ani prvý a zrejme ani posledný útok na ľudí židovského vyznania. Policajné orgány v krajinách po celom svete hlásia prudký nárast antisemitských a islamofóbnych trestných činov po útoku Hamasu na Izrael 7. októbra.

CNN pripomína, že útoky Hamasu, respektíve pogrom proti Židom, ktorý ich zabil 1 400, pričom väčšinou civilistov, spustili sled udalostí, v dôsledku ktorých sa Židia na celom svete cítili a stále cítia ohrození.

A teraz, keď sa izraelská vláda snaží o odplatu prostredníctvom leteckých útokov a pozemných operácií v Gaze zameraných na Hamas, hrozí, že scény krviprelievania v palestínskych komunitách ešte viac odčerpajú sympatie verejnosti k Izraelu v zahraničí a v niektorých prípadoch prispejú k atmosfére, ktorá riskuje zhoršenie prenasledovania židovského ľudu.

Najhoršie vraždenie Židov od Holokaustu

„Je to len smutný fakt, že kedykoľvek dôjde ku konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi, Židia vo všetkých častiach sveta budú trpieť určitým násilím z nenávisti,“ povedala pre Voice of America Heidi Beirichová, spoluzakladateľka Global Project Against Hate and Extremism. 

Pri nečakanom sobotňajšom útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra prišlo o život približne tisíc Izraelčanov, ďalších dvetisíc bolo zranených a 150 odvedených ako rukojemníkov. Brian Levin, renomovaný výskumník venujúci sa extrémizmu na California State University, San Bernardino, povedal o tomto krviprelievaní, že predstavovalo „najhoršie jednodňové vraždenie Židov od holokaustu“.

Problém je globálny, od USA až po Nemecko

Britský The Guardian píše najmä o situácii v Nemecku, kde je otázka antisemitizmu z pochopiteľných dôvodov mimoriadne citlivou témou. Je priam neuveriteľné, že v 21. storočí a po ataku zo strany Hamasu, sa v krajine, ktorá pred osemdesiatimi rokmi vyniesla k moci Hitlera, ľudia sprejujú grafitmi Dávidovu hviezdu na domy a podniky, kde pracujú, respektíve žijú Židia.  Séria podobných prípadov sa nedávno odohrala aj v Paríži, pripomína iDnes.

Zo vzniknutej situácie a veľkého nárastu antisemitizmu je zdesený aj Felix Klein, ktorý sa v roku 2018 stal prvým nemeckým federálnym komisárom povereným bojom proti antisemitizmu. „Ľudia sú šokovaní, keď počujú správy o domoch, kde žijú Židia, označené Dávidovou hviezdou. Pretože to, samozrejme, pripomína a vráti nás späť do tých najstrašnejších čias, aké sme v tejto krajine zažili,“ dodal. 

BBC zdôrazňuje, že počet incidentov voči Židom na Britských ostrovoch sa od 7. októbra viac ako štvornásobne zvýšil. Metropolitan police dokonca poslala londýnskej židovskej komunite otvorený list, v ktorom jej vyjadrila podporu a solidaritu.

Britská charitatívna organizácia Community Security Trust vo svojom vyhlásení uviedla: „Nemýľte sa, ide o protižidovské rasistické incidenty a zločiny z nenávisti, v ktorých sú Židia, ich majetok a inštitúcie vyčlenené ako nenávistné, vrátane vyhrážok smrťou a zneužívania. V mnohých prípadoch páchatelia týchto hanebných incidentov používajú symboly a jazyk propalestínskej politiky ako rétorické zbrane, ktorými ohrozujú a zneužívajú Židov.“

CNN v tomto kontexte dopĺňa, že veľké problémy sú aj v Spojených štátoch amerických. Židovské denné školy zrušili vyučovanie. Synagógy sú zamknuté.

Sociálne médiá pulzovali nenávisťou voči Židom, čo spôsobilo, že komunita, ktorá nikdy nemôže uniknúť svojej historickej traume, sa opäť pýta, kde a kedy môže byť v bezpečí.

Rastúca nenávisť je hmatateľná. Myšlienka, že židovskí Američania študujúci na Cornell University by sa mohli tak báť o svoje životy na vidieckom New Yorku, že by v roku 2023 nemohli spolu ani jesť, sa zdá byť ako zo science fiction, ale žiaľ, ide o realitu.

Na druhej strane, ABC News prízvukuje, že antisemitistické tendencie boli v USA na vzostupe už aj pred začiatkom vojny. V roku 2022 FBI uviedla, že zaznamenala 1 124 trestných činov z nenávisti namierených proti židovským ľuďom alebo inštitúciám v USA, čo je podľa údajov FBI najvyšší počet protižidovských zločinov od roku 1993.

Hejty aj na internete

Žijeme v digitálnom svete, keďže väčšina z nás trávi niekoľko hodín na počítačoch alebo mobiloch aj popri práci. Aj preto sa prejavy nenávisti presunuli aj do on-line sveta.

Voice of America podotýka, že protižidovské vyhrážky na Telegrame, platforme obľúbenej medzi militantmi z Islamského štátu a zástancami nadradenosti bielej rasy, vzrástli, podľa Anti-Defamation League, najstaršej židovskej skupiny pre občianske práva v Spojených štátoch, za prvých 18 hodín v sobotu o neuveriteľných 488 %.

Portál Euronews podotýka, že od 7. októbra sa na internete šírili antisemitské poznámky, pričom podľa nedávnej správy YouTube hneď v nasledujúcom týždni zaznamenal 15 720 nenávistných komentárov namierených proti Židom.

Počas troch dní po útoku vzrástol absolútny počet antisemitských komentárov k videám na YouTube súvisiacim s konfliktom v porovnaní s predchádzajúcimi tromi dňami o 4 963 %.

Zdroje: BBC, ABC News, The Guardian, Voice of America, Reuters, CNN, Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá