Europol mal žatvu, rozbil nebezpečný medzinárodný gang. Zatkli aj 7 Slovákov

  • Europol zatkol naprieč 11 krajinami zatkol 44 ľudí
  • Medzi zločincami boli aj Slováci
  • Jednotky zadržali drogy, zbrane a drahé predmety
zatknutie
Ilustračná fotografia, TASR/AP, Lukáš Grinaj
  • Europol zatkol naprieč 11 krajinami zatkol 44 ľudí
  • Medzi zločincami boli aj Slováci
  • Jednotky zadržali drogy, zbrane a drahé predmety

Slovensko má o niekoľko nebezpečných občanov menej. Putá im na ruky nasadili jednotky Agentúry Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust). Dôvodom zatknutia mala byť ich príslušnosť k medzinárodnej zločineckej organizácii, jeden z nich dokonca mal patriť medzi jej šéfov. Agentúra TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI. Zásah sa odohral v obci Bezenye na severozápade Maďarska. To však nie je celý úlovok, ktorým sa môže Europol pochváliť.

U nás aj u susedov

V rodinnom dome slovenských občanov Richarda E. a jeho manželky Nikoly S. vykonali domovú prehliadku, pri ktorej boli zaistené rôzne druhy drog, satelitný telefón a finančná hotovosť 35 000 eur. Vyšetrovacie orgány túto dvojicu podozrievajú z pašovania približne 3 ton marihuany.

Ako ďalej uvádza český iRozhlas, zatknutiami sa nešetrilo ani u susedov. Spolupracujúce zložky Europolu a Eurojustu mali v Českej Republike zatknúť celkovo 9 osôb, ktoré patrili k vyššie spomenutej organizovanej skupine. Na Slovensku mali zadržať 7 osôb.

Zločinci vedia dobre spolupracovať bez ohľadu na hranice a operácie ako tá dnešná dokazujú, že justičné a policajné orgány to dokážu tiež. Úspech tejto operácie ukazuje, ako účinné a ďalekosiahle môžu byť naše zásahy, keď spojíme sily,“ uviedol podľa iRozhlasu riaditeľ odboru závažného a organizovaného zločinu Europolu Jari Liukku.

Akcia naprieč národmi

Bezprecedentná medzinárodná operácia v Európe a Spojených štátoch viedla k zatknutiu 44 ľudí, ktorí sú podozriví z členstva vo vysoko rizikovej zločineckej sieti považovanej za jednu z najnebezpečnejších v Európskej únii (EÚ).

Na operácii, ktorá sa uskutočnila za koordinácie Eurojustu a Europolu, sa podieľali úrady z 11 krajín vrátane Slovenska, Česka, Poľska alebo Maďarska. Europol o tom informuje v tlačovej správe.

Vyšetrovanie v ôsmich krajinách odhalilo spoluprácu niekoľkých zločineckých organizácií na rozsiahlych kriminálnych aktivitách v EÚ a mimo nej. Tie zahŕňali okrem iného obchodovanie s drogami, pranie špinavých peňazí či nelegálne obohacovanie sa. Len rozsah obchodovania s drogami pripisovaný tejto zločineckej sieti je obrovský a uvádzané aktivity sú na troch kontinentoch.

europol
zdroj: Wikimedia Commons/OSeveno

Údajne je napojená na veľké organizácie obchodujúce s drogami mimo EÚ. Sieť pôsobila v Litve, Lotyšsku, Česku, Poľsku, Francúzsku, Nemecku a na Slovensku.

Úrady 22. novembra v rámci operácie vykonali 94 prehliadok, pričom sa zamerali na lídrov zločineckých organizácií a ich spolupracovníkov. Celkovo zatkli po deväť ľudí v Česku a Francúzsku, po sedem ľudí v Litve a na Slovensku, päť v Lotyšsku, po dvoch v Nórsku a po jednom v Nemecku, Španielsku a USA.

Drogy, zbrane a luxus

Kriminalisti našli strelné zbrane, strelivo a veľké množstvo falošných dokladov a viacero druhov drog – kokaín, marihuanu a metamfetamín. Okrem množstva technických a high-tech zariadení zaistili aj hotovosť niekoľko stotisíc eur, veľké množstvo luxusných náramkových hodiniek, umeleckých diel a vozidiel, ale aj nehnuteľností v celkovej hodnote desiatok miliónov eur.

zbrane
zdroj: TASR/Ladislav Vallach

Podľa rozhodnutia o európskom vyšetrovaní pre Hlavnú prokuratúru Rábsko-mošonsko-šopronskej župy vyšetrovatelia KR NNI v Győri požiadali o pomoc protiteroristickú jednotku TEK a spolupracovali aj so slovenskými partnerskými orgánmi.

Zdroje: TASR, SITA, iRozhlas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá