Európska komisia stojí pred zásadným rozhodnutím ohľadom kryptomien  

  • Už budúci týždeň sa bude rokovať o kryptomenách
  • Tie nie sú v súčasnosti regulované, no to sa zrejme zmení
  • Aký dopad bude mať regulácia na vývoj ich ceny?
pexels.com
  • Už budúci týždeň sa bude rokovať o kryptomenách
  • Tie nie sú v súčasnosti regulované, no to sa zrejme zmení
  • Aký dopad bude mať regulácia na vývoj ich ceny?

Európska komisia zvolala na pondelok 26. 2. okrúhly stôl, kde ústrednou témou bude regulácia kryptomien. Na stretnutí sa zúčastnia predstavitelia dozorných orgánov, centrálnych bánk ale aj trhu. Podľa analytika Across Private Investments Jakuba Rosu môžu primerané regulované podmienky priniesť zvýšený záujem inštitucionálnych investorov, najmä hedžové fondy, ktoré pri obchodovaní takéto podmienky potrebujú.

,,Len v roku 2017 pribudlo vyše 100 hedžových fondov zameraných na investovanie do kryptomien,“ poznamenal Rosa. Hodnota kryptomien môže po zadefinovaní primeraných regulovaných podmienok opäť rásť, a pokojne môže tento rok pokoriť aj hranicu 60- tisíc eur. Súčasne je tu riziko, že trh zareaguje na opatrenia negatívne, a cena sa prepadne až k nule.

Podľa bývalého viceprezidenta J.P.Morgan Jamieho Dimona nie je správne, že v súčasnosti sú kryptomeny neregulované. Jediná digitálna mena, ktorá do budúcnosti prežije, je podľa Dimona bitcoin. ,,Do budúcnosti prežije len tá najefektívnejšia kryptomena z hľadiska nákladnosti a rýchlosti transakcií,“ dodal Rosa. Vlani poklesla trhová dominancia bitcoinu.  Kým začiatkom roka 2017 bola jeho trhová dominancia na úrovni vyše 80 percent, na konci vlaňajška bola táto hodnota sotva polovičná. V súčasnosti stále platí, že bitcoin je najhodnotnejšia kryptomena.

,,Digitálne meny vstúpili do roka 2018 zlou nohou. Predajnú náladu znásobili globálne snahy o ich reguláciu a masívny výber ziskov, ktorý z trhu kryptomien vymazal takmer 400 miliárd USD a „vyčistil“ špekulatívny kapitál. Kým koncom uplynulého roka bola trhová kapitalizácia trhu s kryptomenami vyše 800 miliárd dolárov, dnes je táto hodnota približne polovičná. Prepady v desiatkach percent zaznamenali všetky najväčšie digitálne meny vrátane bitcoinu, etherea a ripplu,“ doplnil Rosa.

Rosa radí, aby si kryptomeny na investíciu vyberali tí, ktorí sa neboja aj veľkých strát. Vysoký potenciálny výnos je totiž vykúpený turbulentným vývojom, ktorý výrazne prekonáva tradičné investície v podobe akcií či dlhopisov. Preto by mal byť podiel kryptomien na celkovom investičnom portfóliu klienta na úrovni 5 percent.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá