Európska komisia varuje pred hrozbami novej aplikácie. Spoločnosť dostala na vysvetlenie 24 hodín

  • Európska komisia si posvieti na TikTok Lite
  • Môže byť nebezpečná pre duševné zdravie detí
mobilná aplikácia
Ilustračná snímka Canva, TASR/AP
  • Európska komisia si posvieti na TikTok Lite
  • Môže byť nebezpečná pre duševné zdravie detí

Európska komisia dala spoločnosti ByteDance, materskej spoločnosti TikToku, 24 hodín na posúdenie rizík jej novej aplikácie TikTok Lite. Aplikáciu spustili tento mesiac vo Francúzsku a Španielsku. Vyvolalo to však obavy o jej potenciálnom vplyve na duševné zdravie detí a mladých používateľov, píše Trend.

Komisia požiadala o podrobnejšie informácie o posúdení rizika, ktoré mal poskytovateľ TikToku vykonať pred zavedením novej aplikácie TikTok Lite v Európskej únii. 

Krok komisie prichádza len dva mesiace po tom, čo začala vyšetrovanie TikToku pre možné porušenie zákona o digitálnych službách, píše Reuters. Vyšetrovanie sa zameriava na to, či TikTok zhromažďuje a spracováva nezákonne údaje o deťoch a či dostatočne chráni maloletých používateľov pred škodlivým obsahom.

Sociálne siete musia chrániť používateľov

Túto tému má na starosti eurokomisár Thierry Breton. Európska komisia sociálnu sieť preveruje na základe zákona o digitálnych službách a súboru technických pravidiel Európskej únie. Tie majú za cieľ regulovať online platformy a chrániť používateľov. Podľa zákona o digitálnych službách musia platformy posúdiť riziká svojich produktov a služieb a prijať opatrenia na ich zmiernenie.

Tento zákon jednoducho spoločnosti „núti“, aby urobili viac v boji proti nelegálnemu a škodlivému obsahu na svojich platformách. Za porušenie môžu dostať pokutu až do výšky 6 percent ich globálneho ročného obratu. 

„Sú sociálne médiá lite také návykové a toxické ako cigarety light? Práve sme poslali žiadosť o informácie týkajúce sa spustenia TikTokLite. Vynaložíme všetko úsilie na ochranu neplnoletých v rámci zákona o digitálnych službách,“ vyjadril sa eurokomisár Thierry Breton na sociálnej sieti X.

Čo komisii prekáža? 

Európska komisia vyjadrila znepokojenie nad potenciálnym vplyvom nového programu, ktorý nesie názov Task and Reward Lite. Nachádza sa práve na spomínanej platforme TikTok Lite. Ide o program odmeňovania, ktorý je určený pre používateľov vo veku 18+. Funguje tak, že používatelia môžu získavať body za rôzne aktivity, ktoré platforma ponúka. Môže to byť sledovanie videí, lajkovanie obsahu alebo aj sledovanie rôznych tvorcov.  

Tieto body môžu byť vymenené za odmeny, ako sú Amazon poukážky, darčekové karty cez PayPal alebo TikTok mince meny, ktoré môžu byť vynaložené na preklápanie tvorcov. 

„TikTok musí poskytnúť posúdenie rizika pre TikTok Lite do 24 hodín a ďalšie požadované informácie do 26. apríla 2024, po ktorom Komisia zanalyzuje odpoveď spoločnosti TikTok a potom posúdi ďalšie kroky. Žiadosť o informácie je vyšetrovací akt, ktorým nie sú dotknuté prípadné ďalšie kroky, ktoré Komisia môže alebo nemusí prijať. Podľa článku 74 ods. 2 aktu o digitálnych službách však Komisia môže v reakcii na žiadosť o informácie uložiť pokuty za nesprávne, neúplné alebo zavádzajúce informácie,spresňuje Európska komisia. 

Vo februári 2024 Komisia začala formálne konanie proti spoločnosti TikTok s cieľom posúdiť, či spoločnosť TikTok mohla porušiť akt o digitálnych službách v oblastiach súvisiacich s ochranou maloletých osôb, transparentnosťou reklamy, prístupom výskumných pracovníkov k údajom, ako aj riadením rizika návykového dizajnu a škodlivého obsahu. Komisia teraz zhromažďuje viac dôkazov.

Zdroje: Trend , europa.eu , Reuters, Európska komisia, X/Thierry Breton

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá