Európska komisia žaluje Slovensko. Dôvodom je smernica, ktorú sme neprijali

  • Slovensko neprijalo smernicu o audiovizuálnych mediálnych službách
  • Európska komisia žiada o uloženie finančných sankcií
TV, televízia
SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias
  • Slovensko neprijalo smernicu o audiovizuálnych mediálnych službách
  • Európska komisia žiada o uloženie finančných sankcií

Európska komisia (EK) sa obracia na Súdny dvor Európskej únie (EÚ) za to, že Slovensko, Česko, Írsko, Rumunsko a Španielsko netransponovali revidovanú smernicu o audiovizuálnych mediálnych službách do svojich vnútroštátnych právnych predpisov.

EK v tlačovej správe informovala, že žiada o uloženie finančných sankcií.

Mediálny obsah

Revidovaná smernica o audiovizuálnych mediálnych službách stanovuje normy týkajúce sa mediálneho obsahu pre celú EÚ pre všetky audiovizuálne médiá vrátane tradičného televízneho vysielania, služieb na požiadanie a platforiem na zdieľanie videí.

Cieľom týchto nových pravidiel EÚ je vytvoriť bezpečnejšie, spravodlivejšie a rozmanitejšie audiovizuálne prostredie – posilňujú ochranu divákov s osobitným zreteľom na bezpečnosť najzraniteľnejších osôb, rozširujú pravidlá týkajúce sa nezákonného a škodlivého obsahu na platformy na zdieľanie videí a podporujú kultúrnu rozmanitosť v audiovizuálnych médiách.

Smernicou sa okrem toho zaviedli dodatočné požiadavky nezávislosti pre národné regulačné orgány pre médiá.

Pätica nespolupracovala

Členské štáty mali smernicu transponovať a Komisii oznámiť vnútroštátne transpozičné opatrenia do 19. septembra 2020. V novembri toho roku EK zaslala formálne výzvy 23 členským štátom, po ktorých nasledovalo deväť odôvodnených stanovísk v septembri a dve v novembri 2021.

Spomenutá pätica štátov dosiaľ v plnej miere netransponovala a neoznámila opatrenia na vykonávanie smernice o audiovizuálnych mediálnych službách. Komisia preto vo štvrtok rozhodla, že ich prípady postúpi Súdnemu dvoru Európskej únie.

eu, európa
zdroj: Unsplash/Guillaume Périgois

Plán na zrušenie závislosti

Európska komisia tiež ohlásila plán zrušenia závislosti 27-člennej Európskej únie od ruských energií v súvislosti s vojnou Kremľa na Ukrajine. Balík v hodnote takmer 300 miliárd eur, ktorý EK navrhla v stredu, zahŕňa investície do efektívnejšieho využívania energií a zrýchlenia projektov výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová uviedla, že súčasťou balíka sú granty v sume približne 72 miliárd eur a úvery v objeme 225 miliárd eur.

Balík označený ako REPowerEU predpokladá napríklad aj financovanie investícií v sume zhruba dve miliardy eur v krajinách, ktoré sú vysoko závislé od ruskej ropy. Cieľom balíka je to, aby členské štáty EÚ začali redukovať závislosť od ruských fosílnych palív v tomto roku.

Plyn
zdroj: Unsplash/Mykola Makhlai

Cieľom je pripraviť Rusko o príjmy v objeme desiatok miliárd eur a posilniť politiku únie v oblasti ochrany klímy. „Posúvame naše ambície na ďalšiu úroveň, aby sme zaručili, že sa čo najskôr staneme nezávislými od ruských fosílnych palív,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie.

Pomoc Ukrajine

Európska komisia navrhla makrofinančnú pomoc Ukrajine vo výške do deväť miliárd eur. V stredu to uviedla jej predsedníčka Ursula von der Leyenová.

Naďalej budeme po ich boku počas tejto vojny a keď znovu vybudujú svoju krajinu,“ cituje jej stanovisko televízia CNN. Ako tiež povedala, je potrebné „myslieť na deň potom a na širšie úsilie o rekonštrukciu“, a Európska únia má „strategický záujem viesť toto úsilie o obnovu“.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá