Obľúbená európska krajina zavádza 4-dňový pracovný týždeň. Firmám pomôže vláda

  • Štvordňový pracovný týždeň je fenoménom, ktorý začína zaujímať čoraz viac ľudí
  • Na Slovensku sa začína pretláčať do popredia tiež
Na snímke je kancelária a nafukovačka.
Ilustračný obrázok, Unsplash/Israel Andrade, Vicko Mozara
  • Štvordňový pracovný týždeň je fenoménom, ktorý začína zaujímať čoraz viac ľudí
  • Na Slovensku sa začína pretláčať do popredia tiež

Štvordňový pracovný týždeň je fenoménom, ktorý začína zaujímať čoraz viac ľudí. Portugalsko sa k tomu postavuje naozaj svojsky, CNBC totiž informuje, že pomoc od vlády dostanú aj podniky. „Experiment“ bude prebiehať počas nasledujúcich 6 mesiacov, kedy sa 39 podnikov zo súkromného sektora zúčastní pilotného programu.

Za týmto programom stojí nezisková organizácia 4 Day Week Global, no financovaný bude aj vládou. Organizácia je známa vďaka niekoľkým experimentom so 4-dňovými pracovnými týždňami, ktoré sú známe po celom svete. 

Zamestnávatelia zapojení do programu súhlasili so znížením počtu hodín, ktoré zamestnanci odpracujú každý týždeň. Urobili tak však bez toho, aby sa zníženie počtu odpracovaných hodín dotklo ich platu. Pomohol tomu model 100-80-100, podľa ktorého pracovníci dostanú 100 % mzdy za prácu 80 % času výmenou za dodanie 100 % pracovného výkonu. 

Približne 72 % portugalských zamestnancov pracuje viac ako 40 hodín týždenne, v dôsledku čoho má krajina tretí najdlhší pracovný týždeň na svete. Portugalsko prekonalo už len Spojené kráľovstvo a Írsko.

Firmy, ktoré sa do programu zapojili, tvrdia, že chcú zistiť, či skrátený pracovný týždeň pomôže znížiť stres zamestnancov a syndróm vyhorenia. Tiež ich zaujíma, či pomôže zlepšiť udržanie pracovníkov na pozícii. Výskumníci však dúfajú aj v sledovanie ekonomických, sociálnych a environmentálnych dôsledkov štvordňového pracovného týždňa.

S telefonátmi od šéfa nepočítaj

Ešte koncom roka 2021 informoval portál Euronews o tom, že počas pandémie, kedy veľká časť populácie pracovala z domu, prišlo Portugalsko so zmenou, ktorú dokonca schválili aj tamojší zákonodarcovia. Cieľom bolo vytvoriť rovnováhu zamestnancov medzi súkromným a pracovným životom. 

Zmena spočívala v tom, že zamestnávateľ by mohol dostať pokutu za kontaktovanie pracovníkov mimo ich pracovnej doby. Zároveň sa však zmena týkala toho, že zamestnávateľ by mal prispievať na nákladu, ktoré vznikajú pri práci na diaľku, ako sú účty za elektrinu alebo internet

Samozrejme, aj táto zmena so sebou prináša výnimky. Netýka sa totiž spoločností, ktoré majú menej ako 10 zamestnancov. 

4 dni práce na Slovensku

Štvordňový pracovný týždeň sa začína objavovať už aj na Slovensku. Na konci mája na to upozornili Hospodárske noviny, podľa ktorých ho plánuje zaviesť Slovenská sporiteľňa, najväčšia banka Slovenska. Ide o reakciu na zmeny v pracovných vzorcoch spôsobených pandémiou. Tiež je to však odpoveď na túžbu zamestnancov po lepšej rovnováhe medzi prácou a súkromným životom.

Vďaka tomuto projektu by mohli mať zamestnanci banky viac času na rodinu a záujmy mimo svojej pracovnej doby. Pilotný program sa bude vyhodnocovať v decembri a na základe výsledkov sa rozhodne, či sa štvordňový pracovný týždeň stane trvalým opatrením pre zamestnancov banky.

Martin Čambor, riaditeľ HR Slovenskej sporiteľne, poskytol redakcii Startitup vyjadrenie ohľadom pilotného projektu.

„V najbližších mesiacoch pilotne spustíme v rôznych častiach banky štvordňový pracovný týždeň. Znamená to, že si ideme vyskúšať, či to bude fungovať a dávať zmysel. V decembri si tento pilot vyhodnotíme a padne definitívne rozhodnutie, či do toho pôjdeme naplno,“ vysvetľuje.

„Ak sa pre túto možnosť rozhodneme, začneme podľa nej fungovať od roka 2024. Podmienkou však je, aby sme sa nedelili na centrálu a na pobočky. Buď budú môcť robiť štyri dni všetci, alebo nikto. Našou cestou však nie je, aby zamestnanci tie štyri dni pracovali od ,nevidím do nevidím‘. Chceme priniesť model, ktorý bude rešpektovať, že naši ľudia majú kvalitne žiť aj svoj osobný život počas týždňa,“ upozorňuje riaditeľ HR Slovenskej sporiteľne.

Zdroje: CNBC, Euronews, Hospodárske noviny, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá