Európska krajina bije na poplach. Bol zaznamenaný prvý prípad prenosu prasacej chrípky na človeka

  • Británia hlási nový prípad prasacej chrípky
  • Ide o kmeň H1N2, typický pre zvieratá
  • Nakazenie sa človekom je raritné
prasa a človek
Unsplash/Ben Mater
  • Británia hlási nový prípad prasacej chrípky
  • Ide o kmeň H1N2, typický pre zvieratá
  • Nakazenie sa človekom je raritné

Britániu vystrašil prípad nakazenia sa prasacou chrípkou. O udalosti informuje agentúra Reuters. Nešpecifikovaného občana nakazeného ochorením objavili počas rutinného mapovania chrípkovej sezóny.

Ide tak o prvý britský prípad, kedy sa človek nakazil kmeňom vírusu H1N2. Kmeň H1N2 sa typicky vyskytuje medzi zvieratami, najmä prasatami, odkiaľ pochádza aj jeho ľudový názov. Je rozdielny od kmeňa H1N1, ktorý spôsobil v Európe pandémiu v roku 2009.

Nejde o prvý prípad celosvetovo, no štatisticky ide o skutočnú raritu. Od roku 2005 bolo nahlásených len 50 prípadov nakazenia sa týmto vírusom. Britských vedcov navyše znepokojuje, že vírus identifikovaný u pacienta, sa zdá byť „geneticky odlišný“ od doposiaľ pozorovaných prípadov nakazenia sa H1N2.

Britské úrady sa momentálne snažia vypátrať všetky kontakty pacienta. Samotný priebeh ochorenia mal však byť u nakazeného pomerne ľahký. Pociťoval len „mierne príznaky“ a podarilo sa mu vyliečiť sa. Pre doktorov je zatiaľ záhadou, ako sa pacientovi podarilo nakaziť sa. Nemal byť totižto v blízkom kontakte s ošípanými.

Rýchlo pracujeme na vypátraní blízkych kontaktov pacienta a na zamedzení akéhokoľvek potenciálneho šírenia. V súlade so zavedenými protokolmi prebiehajú vyšetrovania, aby sa zistilo, ako sa jedinec nakazil, a aby sa posúdilo, či existujú nejaké ďalšie súvisiace prípady, uviedla Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva (UKHSA).

Chrípková sezóna v plnom prúde

Na Slovensku sa zatiaľ prípad nakazením sa prasacou chrípkou typu H1N2 neobjavil, no za to v súčasnosti úraduje úplne obyčajná chrípka. Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 47. týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 14,3 %.

Zvýšila sa tiež chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), a to o 27,8 %. TASR o tom informovali zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Epidemiológovia počas týždňa zaznamenali 47 034 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji a najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov.

„Ochorenia hlásilo 53 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 42 percent všeobecných lekárov pre dospelých,“ priblížil úrad.

Ako chrípku a chrípke podobné ochorenia v 47. týždni nahlásili 4 808 ochorení, čo predstavuje 10,2 % z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji.

Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do piatich rokov. Zároveň ÚVZ informoval, že 23 výchovno-vzdelávacích zariadení nahlásilo prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu. Išlo o 19 materských škôl a štyri základné školy.

Úrad tiež v 47. týždni nezaznamenal prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI). Tiež bolo spracovaných 595 prípadov ochorenia COVID-19. Podotkol, že z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola za mesiac november najvyššia vekovo špecifická chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb.

Zdroje: Reuters, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá