Európska únia chce zakázať zelené a modré pigmenty v tetovaní. Tatéri sa búria, zákaz ovplyvní ich biznis

  • Len nedávno prišla Európska únia s nápadom, že zakáže modrý a zelený pigment v tetovacích štúdiách
  • Tatéri sa búria, pretože tento zákaz výrazne ovplyvní ich tvorbu a podnikanie
  • Vznikla petícia, ktorej cieľom je tomuto zákazu predísť
Unsplash/Julia Giacomini Unsplash/Jan Kopriva
  • Len nedávno prišla Európska únia s nápadom, že zakáže modrý a zelený pigment v tetovacích štúdiách
  • Tatéri sa búria, pretože tento zákaz výrazne ovplyvní ich tvorbu a podnikanie
  • Vznikla petícia, ktorej cieľom je tomuto zákazu predísť

Zatiaľ čo v Spojených štátoch sa tetovací atrament takmer vôbec nereguluje a o jeho zložení sa vie len málo, Európska únia sa snaží zakázať zelený a modrý pigment, ktorý je súčasťou viacerých farieb. Tento zákaz bude pre umelcov predstavovať katastrofu a viacerí tatéri sa zhodujú na tom, že zákaz EÚ je nezmysel.

Zákaz dvoch pigmentov by reálne znamenal koniec farebných tetovaní v Európe, keďže zelenú a modrú obsahuje skoro 70 % všetkých tetovacích farieb. Dôvodom zákazu majú byť chemikálie, ktoré sa údajne v týchto farbivách nachádzajú. Tie môžu spôsobovať rakovinu kože, poškodzovať DNA a vyvolávať alergické reakcie.

zdroj: Unsplash/Jamakassi

Neskončí len modrá a zelená

Jeden z táterov, Mario Barth, natočil video, v ktorom hovorí o fakte, že ak zo štúdií zmizne zelená a modrá farba, skončia aj iné. „Tento zákaz neovplyvní len zelené a modré tóny. Ovplyvní to aj fialové, niektoré hnedé a veľa zmiešaných tónov. Hovoríme o 65-70 % palety, ktorú umelec používa,“ hovorí vo videu

Barth stál aj za založením skupiny Coalition for Tattoo Safety, ktorá lobovala proti navrhovanej legislatíve, ktorá by mala posilniť dohľad nad farbami používanými v USA. 

zdroj: Facebook/Vlado Tattoo & Piercing Studio

Všetky zložky nie sú známe

V dnešnej dobe si tetovací atrament môžeš objednať aj ty, na výber máš z viacerých farieb. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv dodnes nereguloval pigmenty v jednotlivých atramentoch. Siahajú po nich, len ak sa dozvedia o konkrétnych bezpečnostných problémoch. Príkladom problému je aj bakteriálna kontaminácia, ktorá môže viesť k viacerým infekciám.

„Bohužiaľ, stále sme v bode, kedy ešte nepoznáme všetky zložky v atramentoch. Smutné však je, že tento problém majú aj niektorí výrobcovia,“ hovorí Ines Schreiver, ktorá sa zaoberá atramentom v Nemeckom spolkovom inštitúte pre hodnotenie rizík. 

zdroj: Unsplash/Allef Vinicius

Vo výskume taktiež uvádza, že prostriedky určené na výrobu atramentu môžu obsahovať rôzne nečistoty. Počas testovania sa ukázalo, že niektoré farby vyrobené v Európe boli zle oštítkované. Európske weby o bezpečnosti spotrebiteľov ukazujú, že počas posledných rokov boli z trhu stiahnuté desiatky atramentov, ktoré obsahovali nadmerné množstvo medi, niklu, olova, kobaltu a arzénu.

Zaujímavosťou je, že americkí výrobcovia nie sú povinní zverejňovať použité zložky.

zdroj: Unsplash/Luis Villasmil

Slováci sa búria

Tatérské štúdiá na Slovensku sú už dlhšie zatvorené v dôsledku pandémie. Umelci však so zákazom Európskej únie nesúhlasia. Tvrdia, že to výrazne ovplyvní ich tvorbu. „V tom zákaze nevidím žiaden zmysel. Pokiaľ je farba kvalitná a certifikovaná, kde je problém? Týmto zákazom sa nič nevyrieši, akurát sa začne týmito farbami tetovať na čierno. V mojej tvorbe rada používam aj iné farby a bolo by mi ľúto, keby som mala používať len odtiene červenej,“ hovorí trnavská handpoke tatérka Katarzia.

V dôsledku zákazu vznikla aj petícia, ktorá uvádza, že celoeurópsky zákaz farbiva Pigment Blue 15:3 a farbiva Pigment Green 7 by mal dlhý negatívny vplyv na hospodársku konkurencieschopnosť európskych tatérov a používateľov pigmentu oproti poskytovateľom týchto služieb mimo EÚ a ohrozil by existenciu tohto odvetvia.

zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Dá sa teda predpokladať, že zákazníci začnú za tetovaniami chodiť do zahraničia, a že európski tatéri začnú používaním modrých a zelených pigmentov porušovať zákon. V petícii sa ako príklad uvádza susedné Rakúsko. V Rakúsku sa poskytovanie služieb tetovania a pigmentácie riadi jednými z najprísnejších nariadení v Európe.

Je tiež bežné používať výrobky nesprávne vyhlásené za farby na umeleckú maľbu. To vedie k situácii, keď už nie je potrebné monitorovať minimálne zákonné požiadavky týkajúce sa sterility a súladu s prahovými hodnotami, pokiaľ ide o organické a anorganické nečistoty, keďže zodpovednosť prechádza z výrobcu na tatéra/používateľa pigmentu.

Zdroje: Instagram, refubium.fu-berlin.de, ec.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá