Európska únia rozdáva miliardy inovačným projektom. Šancu majú aj slovenské firmy

  • Európska komisia investuje po prvej fáze projektu do 108 spoločností
  • Slovenské firmy zatiaľ neuspeli, no prihlásiť sa môžu do ďalšej fázy
  • V prvej fáze to bol celkový investičný obnos v hodnote 210 miliónov eur
  • Celkovo rozdá až 2 miliardy eur
Unsplash
unsplash
  • Európska komisia investuje po prvej fáze projektu do 108 spoločností
  • Slovenské firmy zatiaľ neuspeli, no prihlásiť sa môžu do ďalšej fázy
  • V prvej fáze to bol celkový investičný obnos v hodnote 210 miliónov eur
  • Celkovo rozdá až 2 miliardy eur

Európska komisia (EK) v utorok (17.9.2019) uviedla, že investuje celkovo 210 miliónov eur do 108 inovačných projektov, aby im pomohla rýchlejšie sa dostať na trh. Komisia o tom informovala vo svojej správe.

Pilotná fáza financovania sa uskutočnila prostredníctvom Európskej rady pre inovácie (EIC). Tá podporuje inovátorov, podnikateľov, malé podniky a vedcov s novými nápadmi a ambíciou rozšíriť svoje podnikanie medzinárodne.

Podľa portálu Innonews však v tejto fáze žiadne slovenské firmy neuspeli. Mená firiem, ktoré sa uchádzali o grant Európskej komisie nie sú známe. „Kedže verejné sú len informácie o zafinancovaných firmách, nemôžem tieto názvy firiem publikovať,“ povedal pre StartitUp Ivan Filus z Bratislavského centra biznisu a inovácií. 

Druhá fáza je otvorená

Slovenské startupy však môžu zabojovať o ďalšie financie. Druhá fáza EIC Accelerator by mala za rok 2019 a 2020 poskytnúť ďalšie milióny. Celkový rozpočet, ktorý chce Európska komisia inovátorom rozdať sú približne 2 miliardy eur.

Jedna spoločnosť by na zrealizovanie svojho invačného nápadu mohla získať až 500-tsíc eur na rozvoj svojej myšlienky. V cene je aj bezplatný biznis koučing pre všetky firmy, ktoré obdržia granty. Do programu sa môžu zapojiť všetky malé až stredné firmy, startupy s inovačným alebo technologickým nápadom.

Zlepšia život Európanom

Eurokomisár pre výskum, vedu a inovácie Carlos Moedas v tejto súvislosti zdôraznil, že každá zo spoločností, ktoré dostanú finančné prostriedky prostredníctvom Európskej rady pre inovácie, ponúka riešenie problému, ktorý ovplyvňuje každodenný život Európanov, či už v oblasti zdravia, životného prostredia, energie a ďalších okruhov.

„Teší ma, že Európska rada pre inovácie už plní svoj prísľub podpory inovátorov víziou a schopnosťou dosiahnuť pozitívnu zmenu vo svete,“ uviedol Moedas v správe pre médiá.

Vybrané projekty zahŕňajú napríklad hybridnú simulačnú platformu pre neurochirurgiu, technológiu replikujúcu dažďový proces na dodávky udržateľnej pitnej vody, vakcínu proti rakovine zabraňujúcej tvoreniu metastáz, či technológiu na mapovanie kvality ovzdušia s vysokým priestorovým rozlíšením.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech