Európske startupy mali rekordne úspešný rok, USA sa na ne nechytá

  • Európa mala v startupovom technologickom sektore rekordný rok
  • V iných veciach zase za USA a Čínou zaostávame
  • Európa mala v startupovom technologickom sektore rekordný rok
  • V iných veciach zase za USA a Čínou zaostávame

Európa má tento rok viac ako dvakrát toľko technologických počiatočných vstupov na burzu (IPO) než USA. Informoval o tom web CNBC s odvolaním sa správu firmy Atomico, ktorá spravuje rizikový kapitál.

Analýza, ktorá bola zverejnená v utorok na technologickej konferencii Slush v Helsinkách vo Fínsku, naznačuje, že investori by mohli získať veľké výnosy z európskych technológických startupov. Podľa údajov z londýnskej burzy cenných papierov v Európe na burzu vstúpilo 69 startupov, zatiaľ čo v USA len 28.

Ceny akcií mladých európskych technologických spoločností, ktoré vstúpili na trh v roku 2018, sa zvýšili v priemere o 222 percent. Ceny amerických startupov v rovnakom odvetví oproti tomu stúpli v priemere len o 42 percent. „Tento rok bol neuveriteľný pre európsky technologický ekosystém,“ uviedol pre CNBC Tom Wehmeier, partner a vedúci výskumu spoločnosti Atomico.

Jedným z dôvodov, prečo Európa prekonáva USA v oblasti trhu s IPO, je skutočnosť, že európske burzy podporujú menšie spoločnosti, ktoré chcú byť verejne obchodované. 62 zo 69 európskych technologických IPO malo trhový limit pod 1 miliardu dolárov. Správa Atomico tiež poukázala na rastúci počet európskych „jednorozčov“ – spoločností s hodnotou viac ako 1 miliarda dolárov, ktorých je tento rok až 17 – čo je vyše dvojnásobne viac ako vlani. Medzi ne patria aj britská fintech Revolut a Monzo, či estónska spoločnosť Taxify.

Švédska hudobná streamovacia spoločnosť Spotify bola kótovaná na burze v New Yorku v apríli 2018 za 26 miliárd dolárov, čo je najväčší priamy úpis. To znamená, že firma nemusela hľadať žiadateľov o upisovanie IPO a cena nebola určená vopred. Akcie po úpise síce klesli o 6%, avšak to nejak nepoškodilo jej atraktivitu.

„Často sa hovorí, že európske startupy nedokážu byť konkurencieschopné na globálnej scéne ale myslím si, že Spotify ukázala, že je možné vystúpiť na vrchol, ak začnete od začiatku rozmýšľať vo veľkom,“ povedal Wehmeier.

V európskom technologickom sektore sa podľa odhadov Atomico v roku 2018 preinvestuje 23 miliárd dolárov (o 5 miliárd dolárov viac ako pred piatimi rokmi). Jedným z kľúčových kapitálových zdrojov v Európe je Čína, ktorá sa tento rok podieľala na financovaní viac ako 1 miliardou dolárov. Čína čoraz viac rozširuje svoju stopu v Európe, pretože iné krajiny, ako napr. USA, prijali reštriktívnejšie politiky v oblasti obchodu a bezpečnosti. „V posledných rokoch sa výrazne zvýšil vplyv ázijských investorov v európskom technickom ekosystéme,“ píše sa v správe Atomico.

Napriek vyššie spomenutému úspechu, Európa zaostáva za USA a Čínou podielom na trhu verejných internetových a softvérových spoločností a európsky technologický sektor v Stoxx 600 má v tomto roku slabší výkon ako sektor technológií v indexe S & P.

Jednou z prekážok je európske regulačné prostredie. Až 49% respondentov sa vyjadrilo, že európska regulácia sťažuje začiatky podnikania v technologickom sektore. Avšak na druhej strane pozitívne hodnotia súbor európskych pravidiel o ochrane osobných údajov (GDPR).

Zdroj: CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK