Európsku krajinu zasiahla „dönerflácia“. Opozícia žiada poukazy na kebab pre každú domácnosť

  • Inflácia doľahla aj na pouličné jedlo
  • Ľavicová opozícia v susednej krajine navrhuje zaviesť cenový strop na kebab
kebab
Ilustračné foto Unsplash/Francisco De Legarreta C.
  • Inflácia doľahla aj na pouličné jedlo
  • Ľavicová opozícia v susednej krajine navrhuje zaviesť cenový strop na kebab

Inflácia v Nemecku ovplyvnila ceny aj v oblasti verejného občerstvenia, najmä pri kebaboch, ktoré sú v krajine veľmi obľúbené. Spolkový kancelár a ľavicová opozícia sa už zaoberali cenami kebabov. Opozícia navrhuje stanoviť maximálnu cenu pre kebab, známy v Nemecku ako döner kebab.

„Je až zarážajúce, že kamkoľvek idem, ľudia, najmä mladí, sa ma pýtajú, či by sme na döner nemali zaviesť cenový strop,“ cituje spolkového kancelára Olafa Scholza z SPD britský denník The Guardian. Zaviesť strop na ceny ale odmieta, pretože podľa neho je to v slobodnej ekonomike nezmysel.

Hoci sa debata o kebabe môže zdať ako kuriozita, The Guardian upozorňuje, že v Nemecku sa ročne predajú kebaby v celkovej hodnote sedem miliárd eur. V krajine sa ročne skonzumuje 1,3 miliardy kebabov, pričom len v Berlíne ich denne predajú asi 400-tisíc.

Politická strana Die Linke (Ľavica), ktorá navrhuje cenový strop, odhaduje, že tento krok by stál daňových poplatníkov štyri miliardy eur ročne. Dokonca sa už ujal aj nový termín pre zdražovanie kebabov – „dönerflácia“.

Kebab za viac ako 7 eur

Jedna zvláštnosť nemeckého jazyka je tvorba dlhých zložených slov. Príkladom je nový termín „Dönerpreisbremse“, ktorý doslova znamená brzdu na cenu dönera a poukazuje na snahu o zlacnenie kebabu.

Zelení zvyčajne odrádzajú ľudí od konzumácie mäsa, no tentokrát sa aj oni zapojili do parlamentnej debaty o kebabe.

„Musíme zdražovať, pretože ceny nájmu, energií a surovín raketovo vyleteli,“ cituje The Guardian Deniza, predavača kebabov z Berlína. Cena jeho kebabu za posledné dva roky vzrástla z 3,9 eura na sedem eur.

Deniz tvrdí, že v blízkej budúcnosti nečaká pokles cien. V mnohých miestach už ceny prekročili sedem eur a blížia sa k desiatim. K rastu cien energií a čiastočne k tomuto problému prispela aj vojna na Ukrajine.

Poukazy na kebab pre každú domácnosť

Die Linke, často označovaná médiami za radikálnu ľavicu, sa odvoláva na podobné opatrenia, ako je regulácia nájomného. Chcú predložiť návrh na cenový strop na kebab v parlamente.

Podľa Ľavice by maximálna dotovaná cena kebabu mala byť 4,9 eura. Pre mladých ľudí a ľudí z chudobnejších prostredí by cena mohla byť ešte nižšia, len 2,9 eura.

Pripravený kebab.
zdroj: Freepik/@stockking

Navrhujú aj možnosť, že by domácnosti dostávali poukazy na kebab, pretože podľa nich je kebab zásadnou súčasťou denného jedálnička.

Denník The Local minulý rok pripomenul, že časy, keď kebab stál tri eurá, sú pre mnohých nostalgiou. Vtedy pre mladých ľudí nebolo podstatné, či majú v byte kuchyňu, keďže jedenie vonku bolo takmer rovnako lacné ako varenie doma.

„Ak by sme mali predajom kebabu pokryť náklady, ceny by museli stúpnuť najmenej na deväť eur,“ citoval The Local frankfurtského predavača Ömera Güleca. Ten si je istý, že by týmto krokom určite časť zákazníkov odradil.

Za zdražovaním je aj cena energií

Ceny kebabu stúpajú pre predavačov aj bežných zákazníkov. Obilniny a pečivo zdraželi za rok o 24,3 %, zelenina o 20 % a hovädzie s teľacím o niečo menej.

Na zdražovanie vplýva okrem cien surovín a energií aj septembrové zvýšenie minimálnej mzdy na 12,41 €/hod. Na budúci rok sa má ďalej zvýšiť na 12,82 €/hod.

Odbory argumentujú infláciou a považujú toto zvýšenie za nedostatočné.

Kebab, tradičné jedlo z Blízkeho východu, má rôzne varianty. V Nemecku sa však stal populárnym pouličným fastfoodom vďaka tureckým gastarbeiterom, teda imigrantom, ktorí hľadali prácu v západnom Nemecku.

Zdroje: The Guardian, The Local

Najnovšie videá

Trendové videá