Európsky týždeň mobility ovplyvní aj bratislavskú MHD. Povieme ti, na čom vieš ušetriť

  • Od pondelka začína Európsky týždeň mobility. Dopravný podnik a mesto Bratislava myslí na svojich obyvateľov
  • Ak využívaš alternatívny spôsob dopravy a kúpiš si lístok cez aplikáciu IDS BK, bude tvoj lístok o 10 % lacnejší
  • Ceny platia bez časového obmedzenia
  • Okrem iného máš do konca septembra možnosť kúpiť si zvýhodnenú ročnú električenku. A zľava je výrazná
ETM
TASR/unsplash
  • Od pondelka začína Európsky týždeň mobility. Dopravný podnik a mesto Bratislava myslí na svojich obyvateľov
  • Ak využívaš alternatívny spôsob dopravy a kúpiš si lístok cez aplikáciu IDS BK, bude tvoj lístok o 10 % lacnejší
  • Ceny platia bez časového obmedzenia
  • Okrem iného máš do konca septembra možnosť kúpiť si zvýhodnenú ročnú električenku. A zľava je výrazná

Ak nejazdíš autom a využívaš prevažne mestskú hromadnú dopravu, od pondelka máš ešte extra benefit. V rámci Európskeho týždňa mobility jazdíš so zľavou.

Dopravný podnik tento rok obmieňa týždňové zvýhodnené jazdy pre držiteľov vodičského preukazu.  Tie boli roky Bratislavčanmi obľúbené a počas Európskeho týždňa mobility sa električky a trolejbusy plnili ľuďmi, ktorí nechali svoje autá na parkoviskách pred domom či bytom a vydali sa v ústrety urbánnym vodám nepoznaným. V dopravnom prostriedku si tak mohol stretnúť Sajfu, známych novinárov, Lukáša Kimličku, ale aj biznismenov v oblekoch.

View this post on Instagram

ZĽAVA NA ROČNÝ LÍSTOK MHD‼️ Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility zlacňujeme ročný predplatný cestovný lístok na MHD a všetky typy cestovných lístkov zakúpených cez mobilnú aplikáciu IDS BK. Cestujúci využívajúci verejnú dopravu v Bratislave a Bratislavskom kraji budú mať možnosť využiť v termíne od 16. septembra do 30. septembra 2019 zľavu na ročný predplatný lístok vo výške približne 25%. Cestujúci si budú môcť zakúpiť zľavnené ročné predplatné lístky 30 dní vopred pred požadovanou platnosťou (napr. ak si lístok kúpite posledný možný deň, 30. septembra, môže vám začať platiť najneskôr od 30. októbra). Zároveň budú od 16. septembra 2019 ceny lístkov predávaných cez mobilnú aplikáciu Integrovaného dopravného systému (IDS BK) lacnejšie o 10% bez časového obmedzenia. Cieľom opatrení je zvýšiť atraktivitu verejnej dopravy a dosiahnuť väčší počet cestujúcich využívajúcich tento spôsob dopravy. Viac informácií nájdete na našom facebooku. #bratislavahlavnemesto #tyzden #mobility

A post shared by Bratislava – hlavné mesto SR (@bratislava.sk) on

Ako to ale bude tento rok?

Dopravný podnik poteší všetkých cestujúcich, ktorí si plánujú kúpiť ročnú električenku. Počas 7 dní európskej mobility si ju môžeš zakúpiť so špeciálnou 25-percentnou zľavou. A pri výške cestovného, ktoré sa ti za 365 dní – plus/mínus- naráta, je to teda zľava výrazná. Ak si kúpiš svoj časový cestovný lístok cez mobilnú aplikáciu IDS BK, v akciovej cene nakupuješ aj iné lístkové cestovné varianty.

Ide o pilotný projekt a vyzerať bude nasledovne. Základný ročný lístok pre dve zóny ťa tak bude počas akciových dvoch týždňov stáť 199,20 eur namiesto pôvodných 264,20 eur.

Predaj predplatných cestovných lístkov bude umožnený v lehote 30 dní pred ich začiatkom platnosti. Zľavnený ročný predplatný cestovný lístok si budú môcť cestujúci zakúpiť u všetkých dopravcov v IDS BK, okrem dopravcu Regiojet. Platiť však budú u všetkých štyroch dopravcov, vrátane vlakov linky S70 spoločnosti RegioJet,“ uvádza tlačová správa Dopravného podniku Bratislavy.

Okrem zmeny cien cestovných lístkov v aplikácii IDS BA dochádza aj k zmene samotnej aplikácie. Lístok, ktorý prostredníctvom nej kúpiš, sa ti po novom aktivuje oveľa rýchlejšie ako predtým. Časový interval sa skráti a ty obdržíš svoj e-ticket za 30 sekúnd, namiesto predošlej minúty.

Motivácia pre Bratislavčanky a Bratislavčanov

Po tom, ako sa informácia objavila na sociálnych sieťach, zľava sa u obyvateľov mesta a najmä u užívateľov MHD stretla s veľkým nadšením. Pre mnohých je to motivácia kúpiť si ročný permanentný lístok a dlhodobo tak nemyslieť na problémy s hľadaním automatu na lístky či čakaním na SMS lístok.

K zľavám chceme pristupovať zodpovedne a podporovať také opatrenia, ktoré dopravu v meste zlepšia. Dočasnou zľavou chceme zároveň otestovať, či lacnejší ročný lístok dostatočne motivuje Bratislavčanky a Bratislavčanov, aby vo väčšej miere využívali MHD a odľahčili tak dopravu v meste. Ak nám to dáta potvrdia, môžeme s partnermi rokovať o zopakovaní tejto akcie, alebo o trvalej zľave,“ vyjadril sa na margo znižovania cien verejnej dopravy na sociálnej sieti DBP.

Ako sa mobilizuje Európa?

Témou tohtoročného European Mobility Week je chôdza a cyklistika. V tomto momente je do výzvy zapojených 2 747 miest a obcí a ich počet stále rastie. Na Slovensku sa zapojilo 56 väčších aj menších miest a v susednom Česku ich je 26.

Stredná Európa je v takýchto výzvach paradoxne oveľa aktívnejšia a účastnejšia ako západné krajiny. Možno je to spôsobené aj ich cyklistickou kultúrou a využívaním verejnej dopravy v oveľa vyššej miere, ako je to u nás. V ponuke výzvy, ktorú EÚ zverejnila, si mohli prihlásené mestá vybrať z rôznych možností a spôsobov svojej účasti. Niekde šlo o „car-free day“, inde využívanie bicyklov alebo rôzne organizované akcie.

Na bratislavských cestách v priebehu 7 mobilitných dní neklesol v minulom roku počet áut veľmi výrazne. Uvidíme, ako to bude tento rok. Určite sa zapoj, auto nechaj doma, nasadni na električku alebo bicykel.

Zdroj: bratislava.sk, mobilityweek.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech