Eurovízia 2024: Víťazom pesničkovej súťaže sa stalo Švajčiarsko

  • Eurovízia 2024 sa tento rok otriasala v škandáloch
  • Finále pesničkovej súťaže sprevádzali veľké protesty
  • Víťazom sa stal švajčiarsky spevák Nemo a pieseň The Code
Švajčiarsko Chorvátsko
Švajčiarsky spevák Nemo a chorvátsky spevák Baby Lasagna AP Photo/Martin Meissner
  • Eurovízia 2024 sa tento rok otriasala v škandáloch
  • Finále pesničkovej súťaže sprevádzali veľké protesty
  • Víťazom sa stal švajčiarsky spevák Nemo a pieseň The Code

Eurovízia 2024 spoznala svojho nového víťaza. Po dramatickom finále hlasovanie divákov a poroty z desiatok svetových krajín rozhodlo, že prvé miesto vyhralo Švajčiarsko a spevák Nemo s piesňou The Code.

Titul pomyselného „kráľa hudby“ získal po švédskej speváčke Loreen, ktorá so skladbou Tattoo uspela v roku 2023.

Spevák Nemo o sebe otvorene hovorí ako o nebinárnej osobe, o čom v jednom verši nepriamo spieva vo víťaznej piesni, píše BBC. Po prebratí trofeje sa mu cennú sošku podarilo na pódiu rozbiť a to počas spevu svojej pesničky. Organizátori mali pripravenú náhradnú trofej, s ktorou sa Nemo ukázal pred novinármi.

Na druhom mieste skončilo Chorvátsko a spevák Baby Lasagna. Umiestnil sa s pesničkou Rim Tim Tagi Dim.

Počas štvorhodinového finále zo švédskeho Malmö sa predstavilo 25 krajín s rôznorodými súťažiacimi. Hlavnými favoritmi bolo podľa stávkarov od začiatku Chorvátsko, Švajčiarsko a Izrael.

Po hlasovaní poroty bolo vo vedení Švajčiarsko s 365 bodmi, na druhom mieste Francúzsko s 218 bodmi a Chorvátsko s 210 bodmi. Hlasovanie divákov následne potvrdilo, že víťazom je Švajčiarsko (591 bodov) a druhým sa stalo Chorvátsko (547 bodov). Tretia bola napokon Ukrajina (453 bodov).

Motom speváckej súťaže je „Spojení pre hudbu“, no tento rok bola situácia mimoriadne napätá. Na priamom prenose z finále to bolo vidieť len v náznakoch, keď prítomní diváci vyjadrovali nespokojnosť bučaním. Týkalo sa to napríklad udeľovania bodov pre Izrael. Organizátori však zabezpečili prvotriednu šou.

Celú súťaž sprevádzali extrémne bezpečnostné opatrenia, izraelská speváčka bola pod prísnou ochranou a odporučili jej, aby sa nezdržiavala mimo stanovených bodov ako hotel či aréna.

Kontroverzný Izrael

Izrael skončil vo finále napokon piaty. Jeho zástupkyňa Eden Golan vzbudzovala veľké vášne pre izraelskú vojnu na blízkom východe. Izrael je kritizovaný za postup v pásme Gazy. Tisícky propalestínskych protestujúcich sa vo štvrtok aj počas soboty zhromaždili v centre Malmö a dávali najavo nesúhlas s izraelským postupom v Gaze.

Eden Golan Eurovízia
zdroj: AP Photo/Martin Meissner

Pôvodne demonštranti požadovali, aby bol Izrael vylúčený z účasti na Eurovízii, podobne ako Bielorusko pre potláčanie ľudských práv v krajine alebo Rusko kvôli vojne na Ukrajine.

Organizátori Eurovízie sa bránili, že súťaž má byť apolitická a preto povolili Izraelu vystúpiť.

Ešte pred pár mesiacmi však musela izraelská umelkyňa Golan svoju pieseň Hurricane prerobiť, pretože pôvodná verzia sa nazývala October Rain. Priamo tak odkazovala na októbrový útok palestínskeho teroristického hnutia na Izrael, v odvete ktorého Izraelčania spustili protiútok na Gazu.

Škandál s holandským spevákom

V sobotu však došlo k ďalšiemu škandálu. Ešte počas týždňa holandský spevák Joost Klein postúpil zo semifinále do finále, no pár hodín pred vystúpením ho zo súťaže vyradili. Reagovali tým na sťažnosť členky produkčného štábu, ktorá speváka obvinila zo zastrašovania.

„Švédska polícia prešetruje sťažnosť, ktorú podala členka produkčného štábu v súvislosti s incidentom po jeho vystúpení na štvrtkovom semifinále,“ infomovala Európska vysielacia únia, ktorá súťaž organizuje, píše TASR. Dodala, že by nebolo vhodné, aby spevák v súťaži pokračoval v čase, keď voči nemu prebieha právne konanie.

Švédska polícia agentúre AFP povedala, že v súvislosti s incidentom zo štvrtkového večera, ku ktorému malo dôjsť v dejisku súťaže, vypočúvala istého muža pre obvinenie zo zastrašovania. Muža však nemenovala. Stanica Sky News uvádza, že Klein je obvinený z toho, že sa produkčnej slovne vyhrážal.

Holandský verejnoprávny vysielateľ Avrotros pre agentúru AFP napísal, že jeho diskvalifikáciu považuje za neprimeranú a takéto rozhodnutie organizátorov ho šokovalo.

Holanďan sa bránil tým, že ho kameramanka filmovala bez jeho súhlasu a on zaútočil len na kameru a nie na ženu za ňou.

Slovensko sa už roky Eurovízie nezúčastňuje, dôvodom sú peniaze. Ide o najsledovanejšiu spevácku súťaž na svete, ktorú sledujú desiatky miliónov divákov.

Najnovšie videá

Trendové videá