Europoslanci zarábajú 8-krát viac ako priemerný Slovák

  • Bežný europoslanec zarobí takmer 3-krát viac ako poslanec NRSR
  • Ročne môže precestovať 4 454 eur v rámci EÚ
  • EÚ má momentálne 751 poslancov a po Brexite sa číslo zmenší na 705
Pixabay
Pixabay
  • Bežný europoslanec zarobí takmer 3-krát viac ako poslanec NRSR
  • Ročne môže precestovať 4 454 eur v rámci EÚ
  • EÚ má momentálne 751 poslancov a po Brexite sa číslo zmenší na 705

Voľby do Európskeho parlamentu sa už neúprosne blížia a 25. mája budeme môcť spoločne rozhodnúť o našich zástupcoch v najdôležitejšej európskej politickej organizácii. Hodnoty, ideály a politické smerovanie sú určite dôležité, no mnohých kandidátov tiež láka vidina vysokého platu.

Koľko zarobí radový euoroposlanec? V porovnaní s priemerným platom Slováka ide o sumu 8-krát vyššiu než je jeho mesačná mzda. Okrem toho europoslanci čerpajú zo svojho postu výhody aj po dosiahnutí dôchodkového veku.

Podľa verejných údajov Europarlamentu zarobí poslanec 8 757,70 eura mesačne v hrubom. Sumu platí Európsky parlament zo svojho vlastného rozpočtu. Všetci poslanci musia zaplatiť európsku daň a poistné, ktoré im plat skreše na 6 824,85 eura. K tomu ešte musia pokryť aj daň v danej krajine, z ktorej pochádza. Jeho finálna hodnota teda závisí od štátnej príslušnosti.

Na Slovensku platí, že ten, kto ročne zarobí viac ako 176,8-násobok sumy platného životného minima (nad 35 268,06 eura) musí zaplatiť daň vo výške 25 %. Iba pre porovnanie – podľa informácií portálu Trend plat bratislavského poslanca Národnej rady Slovenskej republiky dosahuje  3 346 eur, mimobratislavského 3 576 eur.

Dôchodkový vek europoslanca je 63 rokov a jeho penzia sa rovná 3,5 % výplaty za každý rok jeho mandátu. Penzia sa vypláca z rozpočtu Európskej únie.

Európskych poslancov si demokraticky volíme v eurovoľbách a ich úlohou je zastupovať ako naše, štátne, tak aj európske záujmy. Ich každodenná práca je rozdelená medzi riešenie domácich otázok, práce vo výboroch, debaty v politických skupinách, ako aj debaty a hlasovanie v Európskom parlamente.

Európsky parlament je rozdelený na 20 výborov, ktoré majú hlavné slovo v riešení európskych otázok a prijímaní legislatívnych zmien. Výbor pozostáva z 25 až 73 členov a každý si volí svojho zástupcu. V parlamente môžu podľa potreby vznikať dočasné výbory, ktoré majú na starosti riešenie aktuálnych akútnych udalostí. Výbory sú rozdelené podľa ich zamerania a každý rieši špecifické problémy.

Momentálne sa v Europarlamente nachádza 751 poslancov, no po odchode Veľkej Británie bude toto číslo iba 705. Vďaka odchodu Británie z EÚ získajú nové miesta Francúzsko (+5), Španielsko (+5), Holandsko (+3), Írsko (+2), Švédsko (+1), Rakúsko (+1), Fínsko (+1), Slovensko (+1), Estónsko (+1), Rumunsko (+1) aj Poľsko (+1). Žiadny členský štát nepríde o svoje miesta.

Hoci sa väčšina zasadnutí Európskeho parlamentu koná v Bruseli alebo v Štrasburgu, poslanci musia kvôli práci často cestovať. Európska únia prepláca náklady s tým spojené do plnej výšky a každý poslanec má právo cestovať 1. triedou. Ak sa rozhodne používať auto, parlament mu jeho cestu preplatí v sume 0,53 eura za 1 kilometer jazdy. Počíta sa aj s extra výdavkami, ako príplatky za batožinu či rezervácie.

Za aktivity spojené s cestovaním mimo svojej vlastnej krajiny môžu europoslanci dostať preplatky vo výške až 4 454 eur ročne. Limit za cenu ubytovania počas ciest sa vyšplhal na 320 eur na deň. Do limitu patrí strava, hotelové poplatky a ostatné výdavky. Pre cesty mimo EÚ platí limit 160 eur na deň, na ktorý sa nevzťahujú výdavky za hotel.

Poslanci si teda naozaj môžu žiť nadštandardne, a aj ty môžeš rozhodnúť o tom, kto si bude môcť všetky tieto výhody užívať po voľbách do Európskeho parlamentu 2019.

Zdroj: Europarlament, Slovensko.sk, Etrend.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech