Eutanáziu vykoná za 30 sekúnd a bezbolestne. Vo Švajčiarsku schválili samoobslužnú „smrtibúdku“

  • V niektorých krajinách sveta vyhľadávajú možnosť asistovanej samovraždy
  • Nezisková organizácia sa rozhodla túto možnosť povzniesť na vyššiu úroveň
pjimage - 2021-12-06T185810.959
Sarco
  • V niektorých krajinách sveta vyhľadávajú možnosť asistovanej samovraždy
  • Nezisková organizácia sa rozhodla túto možnosť povzniesť na vyššiu úroveň

Švajčiarsko patrí do skupiny mála krajín, ktoré podporujú asistovanú samovraždu. Jedna z tamojších spoločností však chce z celého procesu vyradiť lekárov a pacientom umožniť smrť stlačením tlačidla. Ako informuje portál Futurism, nezisková organizácia Exit International vyvinula „samovražednú komoru“. 

Komora bola vytlačená na 3D tlačiarni a na švajčiarsky trh by mala byť uvedená už počas budúceho roka. Úrady jej dali zelenú. Názov komory je Sarco a pacientovi umožní pohodlne si ľahnúť a rozhodnúť sa, kedy je tá správna chvíľa.

Pacient následne stlačí gombík, ktorý komoru naplní plynným dusíkom. V dôsledku nedostatku kyslíka pacient do 30 sekúnd zomrie.

zdroj: Unsplash/Andrea Popa

Hoci to znie strašidelne, výrobcovia komory upokojujú, že žiadny pocit dusenia a následná panika nenastanú. Výhodou je, že komora je prenosná. Ak chce teda pacient umrieť doma, komoru mu dovezú domov.

V súčasnosti je vo Švajčiarsku na asistovanú samovraždu potrebné potvrdenie od lekára o zdravotnom stave, Ten zároveň vypíše recept na pentobarbital sodný, ktorý pacienta zabije do dvoch až piatich minút. Zaujímavosťou je, že táto látka spomaľujúca činnosť mozgu a nervového systému sa používa aj k poprave ľudí, ktorí boli odsúdení na smrť. 

Organizácia Exit International chce taktiež vytvoriť online test mentálnej kapacity. Ak týmto testom pacient „prejde“, bude mu doručený kód, ktorý mu umožní prístup ku komore. Celý tento plán je však zatiaľ iba koncept a nie je známe, kedy bude zrealizovaný.

Zdroj: Futurism.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie