Eva a Ľubica našli dieru na trhu, dnes sú špičkou v eventovom dizajne na Slovensku

  • Kostýmové výtvarníčky Eva Janáková a Ľubica Kapustová začínali s eventovým dizajnom už ako stredoškoláčky
  • Dnes stoja za projektom ELOO, v rámci ktorého ti svadbu nielen vyzdobia, ale postarajú sa aj o oblečenie pre družičky, líčenie či účesy
  • Po známom fotografovi Jakubovi Klimovi „zdedili“ ateliér, kde sa fotia a nakrúcajú reklamné kampane, klipy, ale môžeš si v ňom usporiadať aj súkromnú večeru alebo oslavu
Ľubica a Eva z ateliéru ELOO
Ľubica a Eva, Ateliér ELOO
  • Kostýmové výtvarníčky Eva Janáková a Ľubica Kapustová začínali s eventovým dizajnom už ako stredoškoláčky
  • Dnes stoja za projektom ELOO, v rámci ktorého ti svadbu nielen vyzdobia, ale postarajú sa aj o oblečenie pre družičky, líčenie či účesy
  • Po známom fotografovi Jakubovi Klimovi „zdedili“ ateliér, kde sa fotia a nakrúcajú reklamné kampane, klipy, ale môžeš si v ňom usporiadať aj súkromnú večeru alebo oslavu

Začali ste spolupracovať už v roku 2005. Ako si spomínate na svoje začiatky?

Ľubica: Počas strednej školy ma Eva nahovorila, aby som s ňou išla robiť hostesku na otváranie nákupného centra v Bratislave. Následne sme sa spojili s agentúrou Brand a postupne sa začali venovať aj výrobe dekorácií. V osemnástich rokoch sme sa tejto oblasti venovali už naplno a spolupracovali sme aj s ďalšími agentúrami. Mali sme šťastie,  pretože v tom čase tu taká služba neexistovala a agentúry si dizajn eventov zastrešovali samy.

Brali vás v takom mladom veku obchodní partneri vážne?

Ľubica: Áno, začínali sme veľmi mladé. Boli sme nebojácne a nezvažovali sme všetky dôsledky. Myslím, že zo začiatku sme doplácali na naivitu a nedostatok skúseností. Nikto nás nepodceňoval, ale stalo sa, že sa nás snažili využiť.

ELOO Ateliér
zdroj: ELOO Ateliér

Eva: Myslím si, že nebojácny prístup nám zostal dodnes (smiech). Nikdy som nepocítila, že by nás vnímali inak, lebo sme ženy. Tiež mám pocit, že určité jednanie bolo podmienené tým, že sme boli veľmi mladé.  Na druhej strane to malo výhody a nám sa vždy darilo predpovedať trendy. Boli sme odvážnejšie a dnes si napríklad už neviem predstaviť, že by sme začínali ďalší biznis odznova. Za naše začiatky sme veľmi vďačné.

Máte naozaj široký záber. Čo všetko viete ponúknuť v rámci projektu ELOO svojim zákazníkom?

Eva: Venujeme sa event dizajnu. Pod týmto pojmom je všetko od návrhu, cez vyzdobenie alebo zmenu priestoru na rôzne príležitosti, vrátane svadieb a osláv. Ponúkame komplexné služby vrátane prenájmov, výroby kostýmov pre účinkujúcich, hostesky až po styling a celkovú úpravu. V týchto oblastiach poskytujeme aj poradenstvo.

Ľubica: Ateliér ponúkame na prenájom najmä pre potreby reklamnej fotografie a video produkcie. Nakrúcajú sa tu aj rôzne spoty a relácie. Organizujeme tlačové konferencie, workshopy, tematické eventy a máme krásny koncept pre rozlúčky so slobodou. Zo začiatku sme tento priestor na párty neprenajímali vôbec, ale vyskúšali sme večierky pre priateľov. S tým sme na pár rokov sekli – báli sme sa, že sa priestor zničí. Nikdy neviete, čo sa stane po polnoci (smiech). Postupne sa nám však podarilo nájsť kľúč aj na večerné eventy. Začali sme organizovať narodeninové párty a veľmi zaujímavé sú aj súkromné večere. V tom nám pomáha priestranná kuchyňa, ktorá je v centre priestoru.

ELOO Ateliér
zdroj: ELOO Ateliér

Váš ateliér v bratislavskej Trnávke má zaujímavú minulosť… 

Ľubica: Ateliér sme pred siedmimi rokmi prevzali po fotografovi Jakubovi Klimovi, ktorý ho dal dokopy. Je o ňom známe, že je veľký kutil a všetko tu robil sám. Na svojich veľkolepých foteniach využíval aj tento veľký talent. To, ako tento priestor vyzerá dnes, je najmä jeho zásluha. Pod našimi rukami prechádza rekonštrukciou, ktorá sa nikdy nekončí. Stále plánujeme zmeny.

Eva: V tomto industriálnom prostredí by umelecký ateliér očakával len málokto. Vďaka tomu, že sa venujeme práve eventovému dizajnu, dokážeme ľudí zakaždým prekvapiť. Často si nevedia predstaviť, ako sa dá priestor zmeniť. Máme tu napríklad nákladný výťah, na jednej akcii ho obsluhoval liftboy v livreji.  Návštevníci takéto kreatívne detaily dokážu oceniť.

Garden party ELOO Ateliér
zdroj: Garden party ELOO Ateliér

Jedným z vašich projektov je aj Rental. Čo je jeho podstatou?

Ľubica: Klientom prenajímame dekorácie a kostýmy. Je to jednoduché, rýchle a cenovo dostupné riešenie, ktoré doteraz na trhu chýbalo. Klientovi zabezpečí všetko potrebné, navyše je takýto prístup aj ekologický. Okrem pôvodných kolekcií stále vytvárame nové.

Eva: S prenájmom dekorácií sme začali najmä z ekologických dôvodov. Dôležitým faktorom ale boli aj finančné možnosti klientov. Rental si môže dovoliť každý. Naším cieľom je, aby mal každý event osobitú atmosféru a štýl.

ELOO Ateliér
zdroj: ELOO Ateliér

K podnikaniu patria aj neúspechy. Čo bolo pre vás najťažšie?

Ľubica: V roku 2007 sme zažili krízu, kedy klienti chceli tie isté služby, ale za polovičné rozpočty. Pritom zakaždým trvali na pridanej hodnote a niečom navyše. Niekoľkokrát sme sa museli sťahovať a mali sme problémy s partnermi, ale aj zamestnancami.

Eva: Dôležité je, že sme každé obdobie dokázali prekonať. Je to najmä vďaka tomu, že nás táto práca baví a napĺňa. Keby to tak nebolo, už by sme sa tejto forme podnikania dávno nevenovali.

Ľubica: Inou kapitolou je kopírovanie, ktoré nejakým spôsobom zažil každý, kto pracuje v kreatívnom priemysle. Takéto situácie treba prežiť, zažiť a ísť ďalej. V podnikaní nás ťažkosti posúvajú vpred rovnako ako úspechy.

ELOO Ateliér
zdroj: ELOO Ateliér

Čo plánujete do budúcnosti?

Eva: Meníme štýl komunikácie a viac sa sústredíme na sociálne siete. Momentálne to majú v rukách dve slečny. Jednou z nich je talentovaná fotografka Barbora Dolinajová, ktorá má na svedomí takmer všetky fotografie z našich realizácií. V minulosti sme fungovali na základe osobných odporúčaní. Dnes je však potrebné zastrešovať komunikáciu aj inými spôsobmi a prezentácia na sociálnych sieťach je nutnosť.

Ľubica: Plánujeme viac propagovať prenájmy, ktorým sa venujeme už dlhšie. Máme úžasné kolekcie nábytku, svadobných a ďalších dekorácií na milión spôsobov. Pripravujeme kolekciu šiat na prenájom pre hostesky a družičky za zlomkové ceny, chceme podporiť myšlienku zodpovedného využívania módy. V hlave máme veľa plánov a uvidíme, ako sa nám ich podarí uskutočniť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech