Eva je mamou autistického dievčatka: Nikto vám nedá zaručený návod. Hlavne sa nebojte

  • Eva Petričková sa v súčasnosti venuje šíreniu osvety o autizme
  • Práve toto ochorenie diagnostikovali jej mladšej dcérke
  • Prečítaj si celý príbeh
Eva Petričková s dcérkou Paulínkou, Paulínka
Eva Petričková nám priblížila svoj príbeh, Reprofoto: Instagram/spolu_aut
  • Eva Petričková sa v súčasnosti venuje šíreniu osvety o autizme
  • Práve toto ochorenie diagnostikovali jej mladšej dcérke
  • Prečítaj si celý príbeh

Eva Petričková je v spoločnosti známa najmä vďaka osvete o autizme. Práve túto diagnózu si od špecialistov vypočula v súvislosti so svojou mladšou dcérkou Paulínkou. Prostredníctvom instagramového profilu a svojho blogu Spolu AUT dokumentuje každodenný život s daným ochorením. Založila taktiež aj rovnomenné združenie, ktoré pomáha rodičom s podobným osudom.

Ako uvádza portál Aktuality.sk, na Slovensku nemáme štatistické údaje o prevalencii autizmu, ale ak vychádzame z európskych údajov, tak je každý rok ohrozených približne 560 detí z celkového počtu živonarodených (ročne približne 56 500) detí na Slovensku. V rozhovore sa Eva s nami podelila nielen o vlastné skúsenosti, ale najmä o pocity a vedomosti, ktoré bola nútená nadobudnúť doslova zo dňa na deň.

  • Kedy sa u Paulínky objavili prvé príznaky?
  • Čo nasledovalo po vyrieknutí diagnózy?

Kedy si u svojej dcérky začala pozorovať, že je niečo inak? Pri akých príznakoch si zbystrila pozornosť?

Pauli bola naše druhé dieťa, takže zvláštnosti vo vývoji sme si všimli už pred jej druhým rokom. V tom čase sme márne čakali na prvé slová, jej reč bola prakticky len detským „žvatlaním“, ktoré vôbec nepoužívala na komunikáciu s nami, skôr slúžilo na jej zábavu a kulisu pri hre. Mala veľa echolálií, to jej ostalo dodnes.

S čím konkrétne tvoja dcérka bojuje a ako dlho?

Neviem, či bojuje, je to skôr stav, ktorý v dôsledku PAS (poruchy autistického spektra) u nás zavládol, a najmä teda pre ňu predstavuje pomerne veľké výzvy v jej každodennom fungovaní. Pauli je slabučko verbálna, niekto by povedal, že dokonca neverbálna, čiže rozpráva, ale nekonverzuje.

Dokáže si jedno-dvojslovnými vetami vybaviť základné veci, odpovedať na jednoduché otázky, ale sama vlastne žiadne nekladie. Komunikácia a dorozumievanie sa o bežnom dni a aktivitách, jej potrebách a plánoch je vlastne to najhlavnejšie, čo sa snažíme mať naozaj zvládnuté, lebo ak vznikne problém a nedorozumenie v tomto, je rozhasené všetko ostatné.

Spomínaš si na deň, kedy ti oznámili diagnózu? Čím všetkým ste si dovtedy prešli?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Spolu AUT, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá