Eva Šimeková: Európe sa vzďaľujeme, startupy na Slovensku nedostávajú adekvátnu podporu (ROZHOVOR)

  • Slovenské startupové prostredie sa za niekoľko rokov posnulo míľovými krokmi, no situácia u nás stále nie je tak dobrá, ako v zahraničí
  • Slabá podpora štátu, nedostatok inovačných centier či školstvo, ktoré nevychováva nové nádejné talenty
Eva Šimeková
Eva Šimeková, CIVITTA
  • Slovenské startupové prostredie sa za niekoľko rokov posnulo míľovými krokmi, no situácia u nás stále nie je tak dobrá, ako v zahraničí
  • Slabá podpora štátu, nedostatok inovačných centier či školstvo, ktoré nevychováva nové nádejné talenty

Aj o tom sa Startitup rozprával s Evou Šimekovou, ktorá je CEO konzultačnej spoločnosti CIVITTA.

V rozhovore sa dočítaš aj to, ako pristupujú k startupom, ako rozoznajú, že startup je odsúdený na úspech a či máme na Slovensku dostatok investorov, ktorí by nové inovačné nápady podporili. 

„Startupy budú úspešné, keď sa budú môcť rozvíjať v stabilnom, otvorenom a úspešnom ekosystéme. Na Slovensku napríklad chýba verejné financovanie alebo spolufinancovanie existujúcich súkromných iniciatív v ekosystéme, či už sú to akceleračné programy, alebo sieťovanie anjelských investorov,“ vraví.

  • Ako konkrétne by mohol štát podporovať vedu v kontexte startupov a začínajúcich firiem?
  • Kam smeruje slovenský startupový ekosystém?
  • Prečo musia byť slovenské startupy vždy predané?
  • Je úlohou startupu urobiť exit?

Aké sú hlavné dôvody, prečo startupy zlyhajú?

Mnoho startupov zlyhá, lebo rozvíjajú produkt či službu, o ktoré zákazníci nemajú záujem. Startup je odsúdený na neúspech, keď nie je súlad medzi zakladateľmi, prípadne v tíme chýbajú ľudia s kľúčovými kompetenciami.

Je to len o ľuďoch? Čo tak finančný kapitál?

Áno. Ďalším dôvodom je nedostatok finančných zdrojov alebo nedostatok času na ich zaobstaranie. Získanie investície môže trvať niekoľko mesiacov, počas ktorých startup musí mať financie na fungovanie a rozvoj produktu. Treba však zdôrazniť, že neúspech jedného startupu môže zakladateľa posunúť míľovými krokmi v jeho druhom alebo treťom startupe.

Napríklad v Izraeli, startupovej veľmoci, je zlyhanie brané ako možnosť, po ktorej je potrebné sa postaviť a ísť ďalej. Na Slovensku máme veľmi silnú stigmu neúspechu v podnikaní, ktorú musíme prekonať.

Dá sa neúspech startupu predpokladať už v rannom štádiu firmy?

Na základe chýb sa môže kvalitný tím poučiť, úplne zmeniť riešenie a stratégiu a byť napokon úspešný. Základným faktorom pre neúspech je fakt, že zakladateľ sa firme nevenuje na 100 percent.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá