Evia: Developeri, doprajte si relax

  • „Všetky webové aplikácie a serveri spravované len jediným softvérom. Evia. Mozog.“ Tak znie claim nového projektu s názvom Evia. Prinášame pár slov od jeho zakladateľa, Tomáša Srnku.
image_1394537450.jpeg
  • „Všetky webové aplikácie a serveri spravované len jediným softvérom. Evia. Mozog.“ Tak znie claim nového projektu s názvom Evia. Prinášame pár slov od jeho zakladateľa, Tomáša Srnku.

Cieľom projektu je, ako to už býva, zjednodušiť život vývojárom, programátorom a správcom aplikácií. Služba pomáha vytvárať a spravovať webové aplikácie bez toho, aby ste museli manažovať základný operačný systém a softvérovú konfiguráciu.  Veľkou výhodou je fakt, že Evia je open-source. Mnohé z vecí spraví služba za vás – upgrady, optimalizáciu, back-up, a iné. Systém sám upravuje a škáluje, keď napríklad zistí, že je potrebný nový server. Ako to funguje nájdete pod linkom.

S myšlienkou Evie prišli dvaja chalani – Tomáš Srnka a Pavel Šnajdr. Mali jediný cieľ – zjednodušiť život podnikateľom. Aby sa tí mohli venovať tomu, čo je najdôležitejšie – vlastnému produktu. Tomáš Srnka sa s Relbitom stal víťazom Študentskej podnikateľskej ceny 2011, a tak som mu položil niekoľko otázok.

 

 

Kto stojí za projektom Evie a Relbitu?

Relbit sme pred tromi rokmi zakladali s Pavlom Šnajdrom. Poznal som sa s ním už od nášho prvého projektu – vpsFree.cz (ešte zo začiatku roka 2010). Postupne sa k Relbitu pridalo niekoľko ďalších ľudí. Dnes už na projekte pracuje skupina desiatich skvelých ľudí.

 

Ako ste prišli na myšlienku Evie?

Samotná myšlienka vytvoriť cloud platformu, ktorá zjednodušuje prevádzku veľkých webov, vznikla z vlastnej potreby. Spravovali sme väčšie weby pre rôzne spoločnosti. Opakujúce sa úlohy a ťažko odhadnuteľná návštevnosť nás priviedli práve k nápadu vytvoriť škálovateľný cloud hosting.

 

Aké máte ciele s týmto projektom?

Za cieľ si kladieme najmä to, aby náš systém bol spoľahlivý a škálovateľný. Samozrejme, v neposlednom rade máme za cieľ fungovanie existujúcich PHP aplikácií bez jedinej zmeny. Aj preto sme v Relbite vytvorili kompletný systém s názvom Evia.

 

V súvislosti s Eviou pracujete na nejakých ďalších projektoch?

Okolo Evie staviame naše tri hlavné produkty. Prvým je verejná služba (Platform-as-a-service). Ide o cloud hostingovú službu určenú pre väčšie weby, resp. weby s nárazovou návštevnosťou alebo pre tvorcov SaaS služieb. Miesto toho, aby som musel konfigurovať server, príp. viac serverov, jednoducho nastavím potrebné rozšírenia cez web rozhranie alebo API. Je jedno, či ide o dedikovanú My SQL, cache pre zrýchlenie načítania statického obsahu, automatické škálovanie PHP web serverov alebo iné. Služba je poskytovaná na našich serveroch v pražskom datacentre. Odtiaľ máme skvelú konektivitu do celej Európy.

 

A tie ďalšie dva produkty, čo spomínaš?

Druhým je samotný Evia Project. Tá umožňuje na vlastnom hardvéri inštalovať kompletne celý náš systém. Ide o open source verziu, ktorá obsahuje najnovšie zmeny. Je určená najmä pre nadšencov a hackerov. Zo stránky eviaproject.org je možné stiahnuť inštalačné ISO, a tak si náš systém ľahko vyskúšať.

Nuž a posledným produktom je Evia Enterprise. Predstavuje stabilné vydanie Evia Projectu, je plne odladený, obsahuje rozšírenia pre vysokú dostupnosť a monitoring. Okrem toho, samozrejme, obsahuje komerčnú podporu z našej strany. Enterprise je určená pre spoločnosti, ktoré si chcú vytvoriť privátnu cloud platformu a využívať ju pre poskytovanie služieb svojim klientom. Momentálne sa nachádza v štádiu privátnej beta verzie.

 Zdroj:eviaproject.org

 

Kedy ste vznikli a čo vás k tomu viedlo?
Pôvodná myšlienka vznikla začiatkom roka 2011, tesne pred pražským IPO 48. Po približne roku vývoja sme mali hotovú prvú verziu. Tá však trpela rôznymi detskými chorobami. Preto sme sa rozhodli vytvoriť novú verziu s oveľa lepším návrhom. Tak vlastne vznikla Evia. Preto Evia dnes nesie označenie 2.0 – je to totiž druhá verzia našej platformy.

 

Máte za sebou nejaké financovanie formou seed, resp. venture kapitálu?

Relbit má za sebou seed kolo financovanie vďaka Jurajovi Ďurišovi z 42angels. Dnes sme stálym členom BrainHouse v Bratislave. Tam pracujeme.

 

Kto je vaša cieľovka?

Cieľovkou Evia Cloud sú hlavne online projekty, ktoré svojou návštevnosťou prerastajú klasické hostingy. Či už ide o webstránky s nárazovou návštevnosťou (e-shopy, stránky veľkých Facebook skupín, beckend k mobilným aplikáciám) alebo veľké web aplikácie (online magazíny, SaaS služby). Všetci títo u nás nájdu spoľahlivé a škálovateľné prostredie pre ich fungovanie.

Na druhej strane, Evia Enterprise je určená pre spoločnosti, ktoré chcú využiť svoj hardvér a na ňom si vybudovať privátnu cloud platformu pre svoje potreby.

 

Ďakujem Tomášovi za rozhovor.  

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech