Evica sa stala najlepšou barmankou Slovenska. Z Diageo World Class poletí na finále do Brazílie

  • Víťazkou slovenského finále Diageo World Class sa stala šikovná barmanka Evica
  • Po víťazstve v slovenskom kole nás bude reprezentovať v Brazílii
World Classs
Anna Postnikova
  • Víťazkou slovenského finále Diageo World Class sa stala šikovná barmanka Evica
  • Po víťazstve v slovenskom kole nás bude reprezentovať v Brazílii

Slovensko pozná svoju barmanskú jednotku. Cez niekoľko kôl sa musela víťazka Evica Domonji prebojovať do úplného finále, ktoré sa uskutočnilo v Bratislavskom Carltone v spojení s prestížnym víkendom, kde sa stretla nielen slovenská, ale aj svetová špička gastronómie či barmanstva.

Do najvyššej špičky sa prebojovalo len 5 súťažiacich, ktorí sa predrali cez ďalších šikovných barmanov v semifinálovom kole. To spočívalo vo viacerých faktoroch. Barmani museli ukázať, že nevedia drinky len miešať, ale majú o nich aj určité vedomosti.

Zaskočiť by ich nemal ani stres pod tlakom časového limitu. Presne tak vyzeralo finálové kolo, ktoré zorganizoval Italmarket Slovakia. 

Myšlienka za World Classom

Predtým, ako sa pozrieme na slovenské finále, mohli by sme sa na chvíľu zastaviť a povedať si, čo to vlastne ten World Class je. World Class je asociácia bartenderov z celého sveta. Ich misia je na prvý pohľad zložitá, ale pre nich vcelku jednoduchá.

Ich hlavnou myšlienkou je inšpirovať ľudí k lepšiemu pitiu alkoholu a vytvárať nezabudnuteľné zážitky pri procese tvorby. Či už doma alebo v bare, World Class povzbudzuje konzumentov, aby premýšľali a starali sa o dobré pitie rovnako, ako sa starajú o dobré jedlo. 

World Class Slovakia
zdroj: Anna Postnikova

Mnohí by povedali, že Diageo World Class Competition je pre bary a barmanov niečo podobné ako pre šéfkuchárov sprievodca Michelin. Pokiaľ sa ti ako barmanovi podarí uchmatnúť toto ocenenie, tak si v podstate získal pomyselného barmanského Oscara. Mnohí hovoria, že ak sa barmanovi podarí World Class vyhrať, zmení sa mu život. 

Hviezdna porota

Porota tento rok naozaj bola hviezdna a každý z troch členov je uznávaný nielen doma, no i vo svete. Ako prvú spomenieme ženu, ktorá sa umiestnila v TOP 5 na svetovom finále v Sydney – Alicju Baczyk. Zároveň je bar manažérkou v uznávanom bare v Krakowe s názvom TAG. 

Ďalším porotcom bol pre mnohých inšpirácia barovej kultúry Martin Hudák. Stojí za barom Maybe Sammy, ale aj za celou skupinou Maybe Group, ktorá vlastní viaceré prevádzky v Austrálii. Pravidelne sa o nich hovorí ako o najlepších baroch na svete. Stal sa zároveň najlepším medzinárodným barmanom na svete a svoje ocenenie si prevzal v Šanghaji. 

WCS
zdroj: Anna Postnikova

Tretím, posledným mohykánom na porotcovskej stoličke sa stal Adrian Michalčík – najlepší barman na svete za rok 2022, ktorý dokázal získať prvenstvo na svetovom finále World Class a zároveň pôsobí ako Director of Mixology v bare v Osle s názvom Pier 42. 

Konkurencia bola silná a atmosféra ešte silnejšia

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá