EXKLUZÍVNE Dankova SNS prekvapuje: Do eurovolieb nečakane nasadí známe tváre súčasných ministrov

  • Voľby do europarlamentu sa uskutočnia už 8. júna 2024
  • Strany pomaly odhaľujú kandidátky
  • SNS nasadí do eurovolieb známe tváre ministrov
Danko europarlament
Andrej Danko hovorí o mieste europoslanca dlhodobo, TASR/Jakub Kotian, TASR/Jaroslav Novák
  • Voľby do europarlamentu sa uskutočnia už 8. júna 2024
  • Strany pomaly odhaľujú kandidátky
  • SNS nasadí do eurovolieb známe tváre ministrov

Startitup zistil, že na kandidátke SNS do chystaných júnových eurovolieb sa budú nachádzať známe mená. Už dlhšie je zrejmé, že o hlasy Slovákov sa plánuje pobiť šéf SNS Andrej Danko.

Poslanec za SNS Rudolf Huliak teraz prezradil, že kandidovať bude aj on sám a pribudnú tváre súčasných ministrov.

„Budem kandidovať na kandidátke SNS a bude kandidovať každý, kto priniesol veľké množstvo hlasov v rámci parlamentných volieb. Určite aj Tomáš Taraba, aj Martina Šimkovičová. Lídrom bude Andrej Danko,“ potvrdil Huliak v rozhovore pre Startitup.

Kto si v prípade úspechu SNS reálne mandát europoslanca uplatní, Huliak zatiaľ komentovať nechcel. Pravidlá nezakazujú uchádzať sa o post europoslanca ministrom. V prípade úspechu by sa však jedného postu, buď na Slovensku, alebo v Bruseli, museli vzdať.

Kandidátku SNS majú tieto známe tváre posilniť, aby vybojovali potrebných 5 % hlasov. V súčasnosti sa SNS v prieskumoch nachádza práve okolo tejto hranice.

Je pravdepodobné, že sa po boku Danka objaví aj Romana Tabák, ktorá do slovenského parlamentu minulý rok nekandidovala. „Bolo by mi cťou byť členkou SNS, nerozmýšľam nad inou stranou,“ hovorí Tabák.

Model z parlamentných volieb

SNS sa tak chystá preniesť model kandidátky, ktorý využila už v predčasných parlamentných voľbách minulý rok. Vtedy pozbierali známe tváre z rôznych strán, ktoré sa titulovali ako národno-konzervatívne a nasadila ich na jednu kandidátku.

Napríklad Rudolf Huliak zastupoval Národnú koalíciu, Tomáš Taraba zase stranu Život-NS a Miroslav Radačovský stranu Patriot. K nim sa pridali ďalšie mená ako bola Martina Šimkovičová, Roman Michelko, Adam Lučanský či Peter Kotlár, ktorí si stavali imidž na odpore k „mainstreamu“.

SNS tak v parlamente zastupujú hlavne nečlenovia Dankovej strany, ktorí prekrúžkovali kandidátov SNS na prvých priečkach. Sám Danko vo voľbách získal 69-tisíc krúžkov a Tomáš Taraba za ním zaostal len o päťtisíc hlasov. 

SNS pôvodne zvažovala aj možnosť, že sa spoja pri kandidátke do europarlamentu s Republikou Milana Uhríka. Napokon sa však nedohodli pre problémy Republiky etablovať sa na európskej úrovni, keďže neboli zaradení v žiadnej európskej strane.

Kto všetko bude na kandidátkach

Pri Smere vieme, že kandidátku do eurovolieb bude viesť súčasná europoslankyňa Monika Beňová a za ňou bude poslanec NR SR Ľuboš Blaha.

Progresívne Slovensko ohlásilo ako lídra bývalého premiéra Ľudovíta Ódora, za ktorým v nešpecifikovanom poradí bude moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová alebo diplomatka Ľubica Karvašová.

SaS má viesť jej odchádzajúci predseda Richard Sulík a skloňuje sa aj meno poslankyne Vladimíry Marcinkovej. KDH bude mať na čele europoslankyňu Miriam Lexmann a na kandidátke bude aj súčasný europoslanec Ivan Štefanec či bývalý predseda Ján Figeľ.

Kresťanská únia išla v parlamentných voľbách v koalícii s hnutím Igora Matoviča. Teraz pôjde Kresťanská únia do eurovolieb samostatne a do čela nasadí bývalého ministra práce Milana Krajniaka. Ten len nedávno odišiel z hnutia Sme rodina Borisa Kollára.

Voľby do europarlamentu sa budú konať 8. júna 2024. Strany musia kandidátky odovzdať v priebehu dvoch týždňov. Mnohé zatiaľ nezverejnili celú podobu toho, kto sa na listinách bude nachádzať.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá