EXKLUZÍVNE: Exsiskár Beňa zadržaný v Kongu je už na Slovensku: Za prepustenie som zaplatil 200-tisíc dolárov

  • Bývalý prvý námestník SIS prehovoril o zadržaní v Kongu
  • Boris Beňa opísal dôvody, pre ktoré skončil za mrežami
  • V rozhovore priblížil, kto a prečo exsiskára do Konga vyslal
Boris Beňa bol v Kongu prepustený na slobodu.
TASR/Ondrej Hercegh
  • Bývalý prvý námestník SIS prehovoril o zadržaní v Kongu
  • Boris Beňa opísal dôvody, pre ktoré skončil za mrežami
  • V rozhovore priblížil, kto a prečo exsiskára do Konga vyslal

Bol prvým námestníkom Slovenskej informačnej služby. V decembri 2020 ho počas akcie Judáš zadržali pre vydieranie a poslali do väzby. Za mrežami začal spolupracovať s políciou. Pre jeho svedectvo skončil napríklad v putách vtedajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský.

No a Slovensko koncom apríla obletela informácia o tom, že bývalý prvý námestník Slovenskej informačnej služby bol zadržaný v Kongu pre špionáž. Za mrežami strávil v tejto africkej krajine mesiac. Prednedávnom sa mu podarilo vrátiť sa späť na Slovensko.

Boris Beňa pre Startitup prehovoril o tom, čo v Kongu zažil, kto stojí za tým, že ho zadržali pre podozrenie zo špionáže, aké boli dôvody cesty do spomínanej africkej krajiny, aj o tom, za akých okolností sa dostal na slobodu.

Boris Beňa po návrate z Konga súhlasil so stretnutím v kancelárii svojho advokáta Petra Kubinu. Dôvodom stretnutia bola jeho účasť v relácii Na Stope s Ivanom Megom. Aj keď bol rozhovor už dvakrát na spadnutie a termíny nakrúcania dohodnuté, Boris Beňa oba zrušil.

Prvé nakrúcanie odvolal večer len pár hodín pred nakrúcaním a to druhé dokonca 45 minút pred začiatkom. Dôvodom v prvom prípade bola choroba a teploty, ktoré vraj dostal po návrate z dovolenky v Chorvátsku. Druhýkrát sa zase ospravedlnil pre vážne rodinné problémy a na ďalšie správy viac nereagoval.

Stretnutie po návrate z Konga

Bolo to doslova pár dní po návrate z Konga, keď Boris Beňa súhlasil so stretnutím. Bývalý prvý námestník Slovenskej informačnej služby nevyzeral zničený pobytom za mrežami v africkej krajine. Pri podaní ruky sa usmieval a počas rozhovoru pôsobil pokojným a vyrovnaným dojmom.

Boris Beňa hneď pri prvej otázke týkajúcej sa Konga a jeho zadržania reagoval slovami, že to tam funguje lepšie ako na Slovensku.

Prečo a za akých okolností teda išiel Beňa do afrického Konga? Informácie o jeho zadržaní sa rôznili. Spomínala sa špionáž, príprava prevratu, obchod so zbraňami alebo vojenskou technikou pre spoločnosť DefTech Maroša Hudobu, ale aj biznis súvisiaci s hazardnými hrami pre spoločnosti, ktoré má kontrolovať Ľudovít Makó.

Ľudovít Makó bol zadržaný počas akcie Božie mlyny v septembri 2020
zdroj: TASR/Ján Krošlák: Ľudovít Makó bol zadržaný počas akcie Božie mlyny v septembri 2020

„Pracujem pre spoločnosť, ktorá obchoduje v segmente hazardných hier. Ja som išiel do Konga kontrolovať priebeh obchodnej transakcie, ktorú tam naša spoločnosť išla uzavrieť,“ povedal v úvode stretnutia Boris Beňa.

Pri otázke, či išlo o spoločnosť, ktorú nejakým spôsobom kontroluje Ľudovít Makó, s ktorým sú blízki kamaráti a spájajú ich aj svedecké výpovede v kauzách Bopal či úplatku pre riaditeľa Slovenskej informačnej služby za zrušenie odpočúvania telefónu Zoroslava Kollára, reagoval rezolútnym „nie“.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá