EXKLUZÍVNE Miloš Zeman: „Smer a Hlas by mali splynúť.“ Otvorene o Ficovi, Čaputovej, Pellegrinim aj veľkej chybe v politike

 • Bývalý český prezident Miloš Zeman v rozhovore pre Startitup
 • Otvorene rozpráva o Ficovi, očakávaniach od Pellegriniho a svojom vzťahu k Zuzane Čaputovej
Miloš Zeman rozhovor
Miloš Zeman v rozhovore pre Startitup Startitup/Jaroslav Rybár
 • Bývalý český prezident Miloš Zeman v rozhovore pre Startitup
 • Otvorene rozpráva o Ficovi, očakávaniach od Pellegriniho a svojom vzťahu k Zuzane Čaputovej

Je streda krátko popoludní a nachádzame sa pred bytovkou v Prahe, kde má bývalý český prezident Miloš Zeman svoju kanceláriu. Tu aj pár mesiacov pred svojou osemdesiatkou pravidelne víta hostí. Len v daný deň ich okolo nás prešlo niekoľko.

Startitup bol dohodnutý na rozhovore ešte pred druhým kolom prezidentských volieb, no Miloš Zeman náhle ochorel a skončil v nemocnici. „Mal som upchatú tepnu,“ prezrádza v dobrej nálade exprezident, keď sa usádzame oproti nemu.

Miloš Zeman rozhovor
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Miloš Zeman je známy tým, že si servítku pred ústa rozhodne nedáva. Tak je tomu aj tentokrát, keď riešime tie najaktuálnejšie otázky slovenskej politiky. Otvorene tak odpovedá na to, či platí jeho podpora pre Roberta Fica aj po tom, čo majú úplne opačný postoj k vyzbrojovaniu Ukrajiny alebo čo očakáva od nového prezidenta Petra Pellegriniho.

Prekvapuje svojím pohľadom na to, čo by mali robiť Smer a Hlas najbližšie obdobie. „Riešenie by bolo, aby tieto dve strany postupne splynuli a stali sa silnejšie, pretože dve sociálne demokratické strany v jednej krajine, to je unikát,“ myslí si Zeman.

Podpora Smeru aj Pellegriniho

Český exprezident vlani vo voľbách podporil Smer a tento rok v prezidentských voľbách zase Petra Pellegriniho. Zeman je pritom hlasným zástancom Ukrajiny vo vojne proti Rusku. „Podporujem dodávky zbraní na Ukrajinu. S Putinom sa dá dohodnúť na mieri, len keď zastaví ofenzívu,“ vyvracia Zeman reči slovenských vládnych predstaviteľov.

Zeman si tiež myslí, že Pellegrini nebude v paláci vo všetkom súhlasiť s Ficom. „Každý prezident sa snaží emancipovať a vymedziť si svoje kompetenčné pole. Nepochybujem, že to urobí aj Peter Pellegirni, ale to vôbec neznamená, že pôjde do konfrontácie s vládou,“ domnieva sa Zeman.

Miloš Zeman
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

V debate sa dostaneme aj k urážkam Fica na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Fico niekoľkokrát spomenul, že je podľa neho americká agentka. „Ak bola americká agentka, tak to dokázala veľmi dobre utajiť,“ kontruje Zeman.

„Pokladal som to za jej chybu, že nekandidovala. Uznávam, že prezidentská rola je vyčerpávajúca, ale to vedela, pokiaľ bola informovaná, keď do toho išla,“ dodáva na adresu prezidentky. 

Na ktoré otázky Zeman odpovie v rozhovore:

 • Ako hodnotí kroky Ficovej koalície počas prvého pol roka od volieb
 • Prečo kritizuje krok českej vlády stopnúť rokovania s tou slovenskou pod vedením Fica
 • Kedy sa dá s Putinom dohodnúť na mieri
 • Ako vníma protiukrajinské výroky premiéra Roberta Fica
 • Čo očakáva od nového prezidenta Petra Pellegriniho
 • Prečo ho sklamala prezidentka Zuzana Čaputová
 • Ako sa pozerá na spôsoby práce Andreja Danka v koalícii s Ficom a Pellegirnim
 • Čo si myslí o o pôsobení jeho nástupcu na poste prezidenta Petra Pavla
 • Čo považuje za svoju najväčšiu chybu v politickom živote
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá