Exkluzívne: NAKA nasadila agenta a obvinila prodekana bratislavskej fakulty z korupcie

  • Prodekan Peter Telek je obvinený zo zločinu prijímania úplatku
  • Podľa obvinenia mal žiadať 13 percent zo sumy nenávratného finančného príspevku
NAKA
Facebook/Polícia SR, TASR/Jakub Kotian
  • Prodekan Peter Telek je obvinený zo zločinu prijímania úplatku
  • Podľa obvinenia mal žiadať 13 percent zo sumy nenávratného finančného príspevku

Je prodekanom Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity. Petra Teleka obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Prípad, pre ktorý minulý týždeň prodekana zadržali, sa podľa uznesenia o vznesení obvinenia datuje od roku 2013. Peter Telek mal podľa vyšetrovateľa žiadať pre doposiaľ nestotožnené osoby pôsobiace na Ministerstve hospodárstva Slovenskej republiky respektíve Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre úplatok, ktorý mal poslúžiť na kladné vybavenie žiadostí o poskytnutie nenávratných finančných príspevkov.

Peniaze mal Peter Telek podľa doterajšieho vyšetrovania pýtať od podnikateľa, ktorý podniká v Senici na realizáciu troch projektov.

Telek mal podľa obvinenia od konateľa spoločnosti žiadať 13 percent zo sumy nenávratného finančného príspevku, čo predstavovalo sumu takmer 270-tisíc eur.

Peniaze pre zatiaľ neznáme osoby z ministerstva hospodárstva mal podľa obvinenia prijať formou zmluvy o poskytovaní poradenských a konzultačných služieb, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Slúžiť mali iba na zakrytie pôvodu získania úplatkov. Za spomínané neexistujúce služby mal Telek na firmu, ktorej bol sám konateľom od marca 2014 do novembra 2015, vystaviť štyri fiktívne faktúry.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá