EXKLUZÍVNE: Obávaný piťovec je na slobode. Bol pravou rukou mafiánskeho bosa, spolu vraždili

  • S bosom Piťom sa podieľal na dvoch vraždách
  • Jeden z najobávanejších piťovcov Matej Šalaga sa dostal na slobodu
  • Pustili ho pre dobré správanie
Známa fotografia z Kuby na ktorej je Boris Kollár s mužmi z gangu piťovcov
archív Startitup
  • S bosom Piťom sa podieľal na dvoch vraždách
  • Jeden z najobávanejších piťovcov Matej Šalaga sa dostal na slobodu
  • Pustili ho pre dobré správanie

Roky patril k jedným z najobávanejších členov mafiánskeho gangu takzvaných piťovcov, bol jedným z najbližších ľudí mafiánskeho bosa Juraja Ondrejčáka alias Piťa, podieľal sa na dvoch vraždách. Objavil sa dokonca na známej fotografii z Kuby po boku Borisa Kollára.

Reč je o dvojke bratislavskej zločineckej skupiny Matejovi Šalagovi prezývanom Gaťa. Spolu so svojím bosom urobili veľké priznanie a na Špecializovanom trestnom súde v máji 2021 uzavreli dohodu o vine a treste.

Piťo dostal za vraždy 23 rokov väzenia a obávaný Gaťa, ktorý sa priznal k účasti na dvoch vraždách, 13 rokov a 4 mesiace. Podľa najnovších informácií reportérov Startitup je pravá ruka mafiánskeho bosa Ondrejčáka, Matej Šalaga alias Gaťa, definitívne na slobode. 

Na slobodu o tri roky skôr

Obávaný Šalaga sa dostal na slobodu pred pár týždňami. Pre dobré správanie ho podľa našich informáci prepustili dokonca skôr, ako mali.

Informáciu nám potvrdil Šalagov advokát Ondrej Mularčík. „Áno, je na slobode, bolo to už pred pár týždňami. Prepustili ho na základe žiadosti o predčasné prepustenie. Všetko je v súlade so zákonom. O jeho prepustení rozhodol súd,“ povedal pre Startitup advokát Mulačík s tým, že presný termín, kedy sa dostal na slobodu, si nepamätá a ani podmienky, za akých bol prepustený.

Pravá ruka mafiánskeho bosa piťovcov Matej Šalaga prezývaný Gaťa
zdroj: Polícia SR

Zaujímavosťou je, že o prepustení Mateja Šalagu dodnes nikoho neinformovali. O tom, že je tento obávaný piťovec a dvojka zločineckej skupiny na slobode, netušili a netušia poškodení ani svedkovia. Keď sme im to povedali, zostali doslova v šoku.

Matej Šalaga strávil za mrežami približne desať a pol roka. Súd mu pritom po dohode o vine a treste, keď sa priznal k účasti na dvoch vraždách, vymeral 13 rokov a 4 mesiace.

Na slobodu sa teda dostal o približne tri roky skôr. Posledné obdobie strávil vo väznici s najnižším stupňom stráženia v Dubnici nad Váhom, kde si svoj trest odpykávala napríklad aj Ladislav Bašternák.

201405226_PitovciX_0716154604
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Pravá ruka bosa

S mafiánskym bosom Jurajom Ondrejčákom alias Piťom sa Šalaga zoznámil na vojenskej škole. Neskôr sa stal jeho pravou rukou. Zblížila ich hlavne láska k militantnému spôsobu života.

Ondrejčák zaviedol vojenský režim aj vo svojej skupine, ktorá je známa ako piťovci. Zločinecký gang pod vedením Piťa a Šalagu prezývaného Gaťa fungoval od roku 1999 až do roku 2011.

Juraj Ondrejčák alias Piťo označovaný za bosa zločineckej skupiny piťovcov.
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Bolo to presne 15. novembra 2011, keď sa do haciendy mafiánskeho bosa z Lamača zlanilo z vrtuľníka zásahové komando a ukončilo jeho vládu. V ten istý deň skončil s putami na rukách aj Matej Šalaga alias Gaťa.

Najskôr oboch odsúdili „len“ pre vydieranie, výpalníctvo a drogy. Ondrejčák ako bos dostal 16 rokov väzenia a Šalaga 7-ročný trest. V roku 2016 po akcii Gondola, pri ktorej zadržali ďalších členov Piťovho gangu, vyplávalo na povrch besnenie, ktorého sa členovia piťovcov dopúšťali.

Po prevalení štyroch vrážd a jedného pokusu, ktorých sa mali členovia gangu dopustiť, Piťovi aj Gaťovi trest zvýšili. Piťovmu dvornému vrahovi Ľubošovi Zelmanovi alias Zrzkovi, ktorý všetky vraždy osobne vykonal, súd vymeral 12 rokov vezenia.

pitovci
zdroj: nastope.sk

Bos vraždil holými rukami, Šalaga mu pomáhal

Prvá vražda, na ktorej Matej Šalaga podieľal, sa stala po likvidácii košického drogového bosa Fadila Pasjača. Toho zastrelili priamo na ulici v roku 1999. Vraždy si u piťovcov objednal košický mafiánsky bos Dušan Borženský alias Borža, ktorého neskôr zadržali v Česku.

Aby policajtom skomplikovali vyšetrovanie a nespojili piťovcov s košickým podsvetím, začali zametať stopy. Slabým článkom, z ktorého mali obavu z vyzradenia, bol podľa nich člen košického podsvetia Ľuboslav Velk alias Vlka, ktorý sa vraždy Albánca Fadila Pasjača zúčastnil.

Piťovci na súde
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Z obavy, aby nezačal vypovedať na polícii, sa ho rozhodli zavraždiť. Velka pod zámienkou úkrytu vylákali do chaty vo vojenských lesoch pri Malackách. Tam mu bos Juraj Ondrejčák holými rukami zlomil väz.

Ďalší členovia gangu, medzi ktorými bol aj obávaný Matej Šalaga, držali Velka za ruky, aby sa nemohol brániť. Ondrejčák po vražde prikázal, aby Velka zakopali v lese neďaleko chaty. Tam ho pred pár rokmi aj vykopali.

Vražda mafiánskeho bosa

Písal sa rok 2003, keď vydal šéf piťovcov pokyn na likvidáciu mafiánskeho bosa takáčovcov Jána Takáča. Piťovi ľudia už mali bosa konkurenčnej skupiny odsledovaného. Poznali jeho zvyky, tak rozbehli akciu.

Bos takáčovcov vtedy býval s priateľkou v byte na bratislavských Kramároch. Dvorný zabijak bosa z Lamača Ľuboš Zelman a Matej Šalaga si pripravili ukradnuté auto, samopal Škorpión, granát a pištoľ.

Ďalší člen piťovcov Marek Orlík šoféroval takzvané sprievodné auto, ktoré slúžilo ako poistka. Ak by sa totiž v okolí, alebo na ceste objavila policajná hliadka a bolo by treba odviesť pozornosť, tak by to robil práve Orlík.

Pravá ruka mafiánskeho bosa piťovcov Matej Šalaga prezývaný Gaťa
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

30. júla 2003 piťovci čakali oproti vchodu, v ktorom býval mafiánsky bos Ján Takáč. Okolo pol šiestej večer sa na ulici ozvala streľba. Práve v tej chvíli nasadol do svojho terénneho Mercedesu ML.

Zabijak Ľuboš Zelman vystúpil z ukradnutého auta, ktoré šoféroval Šalaga, nasadil si kuklu a začal strieľať. Zo samopalu Škorpión vystrieľal deväť rán. V tej chvíli sa mu roztrhol tlmič. Samopal odhodil na zem, vytiahol záložnú pištoľ a cez rozstrieľané okno Mercedesu strelil Takáča priamo do hlavy. Mafiánskeho bosa zasiahlo spolu 11 rán.

Mafiánsky bos takáčovcov Jána Takáč
zdroj: reprofoto rtvs

Matej Šalaga zaradil rýchlosť, presunul sa k Ľubošovi Zelmanovi, ktorý ešte zodvihol zahodený Škorpión, naskočil do auta a naplánovanou únikovou trasou ušli do Lamača. Auto aj veci z vraždy neskôr spálili v Rači.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá