EXKLUZÍVNE: Odborník pre Startitup prezradil TOP fondy, do ktorých sa Slovákom oplatí investovať

  • Investovanie je vhodný nástroj na zhodnotenie peňazí
  • Odborník pre Startitup prezradil, ktoré fondy by si si mal vybrať
  • Na kryptomeny má ostrý názor
investovanie do fondov
Ilustračná foto Canva/Pattanaphong Khuankaew, Canva/Sergey Khakimullin
  • Investovanie je vhodný nástroj na zhodnotenie peňazí
  • Odborník pre Startitup prezradil, ktoré fondy by si si mal vybrať
  • Na kryptomeny má ostrý názor

Najlepší spôsob, ako si zhodnotiť svoje peniaze, je investovanie. Dôležité je robiť seriózne investičné rozhodnutia už v mladom veku. Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik pre Startitup prezradil, ktoré fondy sú najideálnejšie pre mladých ľudí, ktoré faktory by si mal zvážiť pri výbere investičného fondu a čo si myslí o investovaní do kryptomien. 

„Kľúčový pre úspech investovania je dostatočne dlhý čas, počas ktorého môžu investície pracovať. Preto je potrebné začať investovať čím skôr. V prípade mladých ľudí je ideálne začať s investovaním hneď od prvej výplaty,“ uviedol Búlik. 

Kryptomeny sú podľa odborníka rizikové obchodovanie 

Fenoménom sa v poslednej dobe stali kryptomeny a ich vplyv na globálnu ekonomiku neustále rastie. Finančný analytik však upozorňuje mladých ľudí, aby nepodľahli lákadlu rýchleho zbohatnutia z nákupu kryptomien či NFT tokenov.

„Nejde o investovanie v skutočnom význame slova, ale o rizikové obchodovanie. Aby investovanie skutočne prinieslo ovocie v podobe budovania majetku a vytvorenia pasívneho príjmu do budúcnosti, je dôležité nechať si na úvod odborníkom nastaviť investičnú stratégiu a následne sa jej dlhodobo držať pri pravidelnej, každomesačnej investícii,“ vysvetľuje odborník a hovorí, že nákup kryptomien je výrazne špekulatívne obchodovanie. 

Argumentom je, že kryptomeny nie sú kryté žiadnym aktívom ani segmentom ekonomiky a podľa názoru odborníka ide o fenomén podobný pyramídovej schéme. Za tým, že kryptomeny rastú, je hlavne dopyt. Ak dopyt už opadne, kryptomeny výrazne stratia na hodnote. 

„Kryptomeny si zatiaľ ničím nezaslúžili takú mieru dôvery, akú majú akcie a dlhopisy založené na reálnej produktívnej ekonomike a výnosoch. Kto to chce skúsiť s kryptomenami, mal by tento nákup brať ako riskantný vklad, a obmedziť jeho výšku maximálne na pár stoviek eur,“ uviedol odborník s tým, že ak už do kryptomien veľmi chceš investovať, nemal by si do nich dať viac ako 5 % finančného majetku. 

Ak ťa láka možný rýchly zisk, odborník dokonca hovorí, že si máš radšej zájsť do kasína s malou sumou peňazí a nie riskovať svoje úspory v kryptomenách.

Začiatočníci v investovaní by mali dať peniaze do týchto fondov

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá