EXKLUZÍVNE Pellegrini má novú nehnuteľnosť na lukratívnej adrese. Byt získal darom krátko pred zvolením, vieme od koho

  • Budúci prezident Peter Pellegrini nadobudol darovacou zmluvou byt
  • Nachádza sa v Banskej Bystrici v blízkosti centra mesta
pellegrini byt
TASR, Google Street View
  • Budúci prezident Peter Pellegrini nadobudol darovacou zmluvou byt
  • Nachádza sa v Banskej Bystrici v blízkosti centra mesta

Novozvolený prezident Peter Pellegrini, ktorý dostal 1,4 milióna hlasov Slovákov, nastúpi do úradu už 15. júna. Podľa zistení Startitup získal nový byt, ktorý si však nekúpil. Informácie z katastra hovoria, že ho mal nadobudnúť darovacou zmluvou.

Byt sa nachádza v tej istej budove v Banskej Bystrici, v ktorej už predseda Hlasu jeden byt vlastní. Je situovaný v bezprostrednej blízkosti centra mesta, len pár minút pešou chôdzou od námestia.

Byty v rodnom meste

Byt oficiálne pribudol Pellegrinimu 4. apríla 2024, teda krátko pred víťazným druhým kolom prezidentských volieb. Celý proces prevodu majiteľov zrejme trval dlhšie, keďže úrady musia žiadosť sprocesovať.

Táto nehnuteľnosť nie je jediná, ktorá je písaná v Banskej Bystrici na jeho meno. Podľa katastra nehnuteľností mu totiž v tej istej bytovke patrí ešte jeden byt.

Podľa článku, ktorý bol uverejnený na začiatku apríla na portáli Pravda, mal jeden z nich prepísať na rodičov. „Ešte pred pár mesiacmi kandidát Pellegrini vlastnil aj 80-metrový byt s garážou v rodnej Banskej Bystrici. Tento rok ho však daroval rodičom, ako vyplýva z informácií katastra nehnuteľností,“ napísali.

Pri zobrazení nehnuteľností Petra Pellegriniho sa ale na liste vlastníctva stále objavujú dva byty. Prvý, ktorý vlastní na základe kúpnej zmluvy už od roku 2010, a druhý z roku 2024, ktorý získal na základe darovacej zmluvy.

Startitup zisťoval, kto mu túto novú nehnuteľnosť daroval.

Peter Pellegrini nadobudol byt od svojich rodičov, ktorí sa rozhodli vzhľadom na svoj vek a zdravotný stav vysporiadať svoj majetok a po dohode ho darovali jemu,“ uviedla jeho hovorkyňa pre Startitup Patrícia Medveď Macíková na margo bytu, ktorý je na neho písaný od 4. apríla.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že predseda Hlasu vlastní len jeden byt, ale mýliť môže aj to, že na jednom liste vlastníctva figuruje len „Pelegrini“ s jedným „l“. Oba byty ale patria budúcemu prezidentovi. 

Pellegrini byt
zdroj: Google Street View

Politik v minulosti prezradil, že si upravil meno kvôli problémom na matrike a vydali mu rodný list na meno Pellegrini.

Luxusný byt aj chata

Politik okrem novonadobodnutého bytu vlastní aj ďalšie nehnuteľnosti. Najdrahšie, čím sa môže pochváliť, je podľa majetkového priznania pred voľbami diskutovaný byt v bratislavskom komplexe Zuckermandel.

V prezidentskej debate na Markíze povedal, že je to len malý trojizbový byt, čím pobúril viacerých Slovákov. Posťažoval sa totiž, že keď prídu rodičia na návštevu, spoločne sa tam tlačia. Ide o byt s výmerou 88 metrov štvorcových a patrí k nemu aj pivničná kobka a dve garážové státia.

Ten si mal zadovážiť v roku 2017, podľa Denníka N ho táto nehnuteľnosť v jednej z najdrahších bratislavských bytoviek vyšla na približne 410-tisíc eur.

Líder Hlasu a úspešný prezidentský kandidát v minulosti vysvetľoval, že časť financuje na hypotéku, ale väčšinu sumy zaplatil z úspor.

Nákup bytu v bratislavskom komplexe Zuckermandel svojho času preverovala aj Národná kriminálna agentúra (NAKA), kvôli údajným podozreniam súvisiacim s korupciou. Policajti nakoniec dospeli k názoru, že sa korupcie nedopustil.

„Peter Pellegrini sa snažil otázky okolo svojho bytu v Zuckermandeli vysvetliť, avšak nebolo to úplne dostačujúce. Pretože si kupoval chatu na Králikoch krátko predtým, žije sám, nie tak dávno vstúpil vlastnícky do rodinnej firmy, a tá firma nevykazuje nejakú činnosť,“ myslí si Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.

Ako sme písali, Pellegrini rovnako vlastní aj chatu so záhradou v obci Králiky hneď nad rodnou Banskou Bystricou. Rekreačnú chatu mal zakúpiť v roku 2008 za viac ako 69-tisíc eur. 

Podľa dostupných informácií kedysi patrila obávanému mafiánskemu bossovi Ľudovítovi Sátorovi, informoval o tom maďarskojazyčný portál Paraméter.sk. Vlastnil ju do roku 2005, Pellegrini ju kúpil v roku 2008 od ľudí bez trestnej minulosti. On sám o predchádzajúcich majiteľoch nevedel.

„V dome niekoľko rokov bývala mladá rodina, bol zaťažený hypotékou, ktorú som napokon prevzal na seba. Ďalších predchádzajúcich majiteľov sme nepreverovali, to sa napokon spoza počítača nedá ani dnes, nieto v roku 2008. Som prekvapený z toho, čo mi hovoríte, Slovensko je zjavne naozaj malé. Dúfam však, že napriek tomu bude môcť tento dom slúžiť na to, na čo som pred osemnástimi rokmi kupoval – na pokojný život mojich rodičov v dôchodkovom veku,“ hovoril Pellegrini.

Nepatrí mu, ale využíva ju

Peter Pellegrini v diskusii televízie Markíza priznal aj to, že využíva vilu vo Vrakuni. Už priznaným majiteľom je poslanec Peter Náhlik z Hlasu, blízky budúcemu prezidentovi.

Pellegrini v debate priznal, že dom niekedy využíva, pretože v záhrade má výbeh pre svojho psa Geryho. Tiež povedal, že občas tam bývajú jeho rodičia, keď sú na návšteve.

Aktuality píšu, že majú ku sebe blízko aj inak. Náhlik cez firmu DeGarde, v ktorej má väčšinový podiel, prenajal Pellegrinimu aj lietadlo značky Piper. Práve ním Pellegrini letel z Bratislavy do Košíc, keď sa v rámci prezidentskej kampane presúval do Kráľovského Chlmca.

Denník N doplnil, že spoločnosť DeGarde nemá podľa dopravného úradu povolenie komerčne prenajímať svoje lietadlo. Tak to ale deklaroval Pellegrini a jeho hovorkyňa, že si let zaplatil a vyúčtuje ho v kampani. Pellegrini tiež tvrdil, že nevie, komu lietadlo patrí.

Zdroje: Kataster Portal, Refresher, Pravda, Oznámenia verejných funkcionárov, Denník N, Parameter, Archív Startitup, TVnoviny, Sme, Facebook/Igor Matovič, Aktuality, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá