Exkluzívne VIDEO z miesta činu: Sekerou útočil nenápadný a tichý chlapec

  • Tínedžer útočil v škole sekerou
  • Do čela mal seknúť jedno dievča, zranil chlapca
Incident sa podľa svedkov, s ktorými naša redaktorka hovorila, odohral priamo v triede.
TASR/TASR/Alexandra Moštková
  • Tínedžer útočil v škole sekerou
  • Do čela mal seknúť jedno dievča, zranil chlapca

Na strednej odbornej škole v Novákoch došlo k nešťastiu. Ako informuje portál Noviny, začiatok vyučovania narušil tínedžer, ktorý v škole vytiahol na spolužiakov sekeru.

Podľa dostupných informácií, ktoré poskytli TV JOJ, sekol do čela jedno dievča. Okrem toho mal zraniť aj ďalšieho chlapca. Potom mal utiecť zo školy. Policajti po ňom pátrali a nasadili aj psovodov. Chlapca nakoniec chytili policajti iba 500 metrov od školy v neďalekom poli.

„Ja to urobím!“

Na mieste je redaktorka Startitup Barbora Plávalová. Podľa našich informácií bol útočníkom 16-ročný chlapec a jeho obeťami, ktoré skončili so zraneniami, boli jeho dvaja rovesníci.

Svedkovia z prostredia školy hovoria, že šťastím v nešťastí bolo, že chlapec prišiel s tupou sekerou. Útočníkom má byť 16-ročný žiak prvého ročníka, ktorý bol podľa spolužiakov tichý a pochádzal zo sociálne slabšieho prostredia.

Útok tínedžera sekerou na strednej škole v Novákoch

Incident sa podľa svedkov, s ktorými naša redaktorka hovorila, odohral priamo v triede. Počas prestávky zrazu vyskočil a vyhlásil: „Ja to urobím!“ Následne zranil dvoch spolužiakov a sekerou sa zahnal aj na zástupkyňu riaditeľky školy.

Navštívili sme tiež dom, v ktorom 16-ročný útočník býva. Na dvore sa rozprávali vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry s matkou mladíka. V dome v Lazanoch, kde žiak strednej školy býva, budú vykonávať úkony, ako aj domovú prehliadku. Rodina sa podľa susedov do obce prisťahovala iba nedávno, nikto z oslovených ľudí ju bližšie nepozná.

Podľa najnovších informácií od polície prípad prebrala NAKA. „Z informácií a dôkazov získaných na mieste činu bolo zistené, že v danej veci ide o podozrenie z úkladnej vraždy v štádiu pokusu na viacerých osobách,“ uviedla polícia.

Startitup sa spojil s riaditeľkou strednej odbornej školy v Novákoch. „Nedávame žiadne vyjadrenia, dopočutia,“ reagovala riaditeľka.

Po incidente na Strednej odbornej škole (SOŠ) v Novákoch, kde útočil študent so sekerou, previezli do nemocnice dvoch zranených tínedžerov. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Alena Krčová.

Môžem potvrdiť zásah záchranárov, ktorých sme vyslali na pomoc dvom zraneným tínedžerom. Ošetrili ich a transportovali do nemocnice. Vzhľadom na ich vek a citlivosť prípadu viac informácií nemôžem poskytnúť,“ uviedla Krčová.

Dostanú psychologickú pomoc

Psychologickú pomoc po útoku sekerou vo štvrtok ráno v Strednej odbornej škole (SOŠ) Nováky poskytnú odborníci okrem študentov i pedagógom. Škola sa následne s nimi dohodne na ďalšom postupe. Uviedla to riaditeľka SOŠ Katarína Piačková pre TASR.

Riaditeľka sa k okolnostiam útoku vyjadriť nechcela, keďže ho vyšetruje polícia. Škola s policajtmi podľa nej intenzívne spolupracuje. „Všetkých nás to hlboko zasiahlo. Máme tu intervenčný psychologický tím, ktorý pracuje so žiakmi, o chvíľu budeme mať sedenie aj s učiteľmi,“ uviedla Piačková.

S útočníkom sa podľa svojich slov aj osobne rozprávala, o čom, nechcela povedať. „Chlapec je žiakom prvej triedy. Javil sa ako absolútne bezproblémový, nezaznamenali sme ani náznak niečoho, čo by sme si mali všimnúť,“ priblížila. 

Jeden zo študentov prvého ročníka opísal, že počul krik, nachádzal sa však na inom mieste, než kde došlo k útoku. „Boli sme len zatvorení v triede,“ povedal. Študent podľa svojich slov útočníka nepoznal.

Do školy si po študenta prišiel jeho otec. „Mne volal syn, nevedel som o ničom. Až dcéra mi potom povedala, že na internete sú prvé informácie. Som rád, že sa mi ohlásil a že je v poriadku,“ doplnil otec. 

Škola sa bude pri ďalšom svojom postupe podľa riaditeľky riadiť odporučením psychológov. „Zranená žiačka je momentálne na ošetrení v bojnickej nemocnici mimo ohrozenia života. Do školy bol zavolaný podporný psychologický tím, ktorý vykonáva rozhovory so študentmi. Rovnako škola bude túto smutnú udalosť komunikovať s rodičmi študentov,“ dodala v stanovisku hovorkyňa zriaďovateľa školy Trenčianskeho samosprávneho kraja Lenka Kukučková.  

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Procesné úkony polície

Polícia útok na strednej odbornej škole v Novákoch potvrdila na sociálnej sieti. „Dnes na strednej škole v Novákoch došlo k útoku sekerou medzu spolužiakmi. Zranenie, ktoré poškodená osoba utrpela, našťastie nie je vážne,“ uviedla polícia vo svojom príspevku.

„Študenti sú v starostlivosti posttraumatického intervenčného tímu. V týchto chvíľach úzko spolupracujeme s vedením školy,“ informovala ďalej polícia.

Polícia ubezpečila verejnosť a rodičov, že už „prijala adekvátne opatrenia a nikomu nehrozí žiadne nebezpečenstvo“. „Momentálne na mieste vykonávame potrebné procesné úkony úkony, bližšie informácie na teraz nie je možné poskytnúť,“ zakončila polícia.

Prístup k agresívnemu správaniu

Dnešný krvavý incident, ktorý sa odohral na strednej škole v Novákoch, je jasným dôkazom toho, že je potrebné dôkladne riešiť bezpečnosť na školách. Uviedol to predseda Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Richard Vašečka (OĽANO).

„S nesmiernym smútkom a veľkým znepokojením som prijal správu o incidente na strednej odbornej škole v Novákoch, kde mladý muž sekerou zaútočil na študentov. Je šokujúce, že takýto ohavný čin sa odohral na pôde školy, do ktorej rodičia každý deň posielajú svoje deti s vierou, že sú v bezpečí a nič im tam nehrozí,“ povedal Vašečka.

Pripomenul tiež útok mladíka spred dvoch rokov v spojenej škole vo Vrútkach, kde utrpeli zranenia žiaci i pracovníci školy a zástupca školy na následky zranení zomrel. Zdôraznil, že škola má byť bezpečným miestom pre žiakov i učiteľov.

„Na školskom výbore národnej rady budeme v spolupráci s ministerstvom školstva hľadať riešenia, ako pristupovať k agresívnemu správaniu na školách a ako mu predchádzať,“ doplnil Vašečka.

Výsluchy stále prebiehajú

Naši redaktori sa podvečer vrátili do školy v Novákoch. Policajné pásky sú preč a do školy sa dá dostať hlavným vchodom. Riaditeľku školy Katarínu Piačkovú sme opäť požiadali o vyjadrenie. Tá však v krátkosti povedala, že v budove ešte prebiehajú výsluchy a prikázala nám opustiť priestor školy.

Starostka obce Lazany Jana Matiášková povedala, že do obce sa prisťahovali asi pred piatimi rokmi, „ale nejako bližšie ich nepoznám“. Chlapec navštevoval základnú školu v Lazanoch, starostka nám prezradila, že sa skontaktovala s riaditeľom tejto školy. „Povedal, že chlapec bol dobrý žiak a práveže nejavil žiadne známky násilia,“ dodala Matiašková s tým, že patril medzi bežné deti.

Druhý prípad za krátku dobu

Nedávno sa na Slovensku odohral podobný prípad. Iba 14-ročný žiak školy v Mníšku nad Hnilcom nabehol do školy so sekerou a úmyslom vraždiť. Stalo sa to v polovici tohtoročného októbra.

Podľa portálu Noviny mal ôsmak v pláne sekeru použiť na masovú vraždu svojich spolužiakov a pedagógov. Tieto zámery potvrdil aj pred vyšetrovateľom NAKA. Učiteľom školy sa našťastie podarilo tragickému konaniu zabrániť. 

Portál ďalej uvádza, že tínedžer mal mať dvoch komplicov, ktorých úlohou bolo zamknúť a držať dvere. Útok mal mať žiak základnej školy naplánovaný na štvrtú vyučovaciu hodinu.

Zdroje: Noviny, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá