Exkluzívne: Wolt je prvou firmou na Slovensku, ktorá kompenzuje 100 % emisií

  • Auto za kilometer vyprodukuje až 170 gramov emisií, nevinný nie je ani bicykel
  • Wolt každý gram emisií vynahrádza investíciami do environmentálnych projektov
  • Vďaka špeciálnej akcii teraz získaš až tri doručenia zadarmo
woltpizzka
Wolt/unsplash
  • Auto za kilometer vyprodukuje až 170 gramov emisií, nevinný nie je ani bicykel
  • Wolt každý gram emisií vynahrádza investíciami do environmentálnych projektov
  • Vďaka špeciálnej akcii teraz získaš až tri doručenia zadarmo

Donášková služba Wolt je na Slovensku síce len od septembra, no už je zaviazaná ekologicky pomáhať našej planéte. Kuriéri služby Wolt používajú autá, skútre a bicykle, ktoré produkujú uhlíkovú stopu. Práve tú chce Wolt vymazávať.

Wolt totiž už aktívne kompenzuje 100 % emisií oxidu uhličitého, ktoré na Slovensku tvorí. Za každé jedno doručenie autom či skútrom nakupujú takzvané uhlíkové kredity. Tie sa následne investujú do zelených produktov – v súčasnosti to sú napríklad zalesňovanie v Kolumbii či ochrana tropického pralesa v Brazílii.

Aby Wolt upriamil pozornosť na ekologické problémy našej planéty, začína špeciálnu akciu. Stačí do aplikácie zadať promokód EKOWOLT, vďaka ktorému získaš 3x základné doručenie do 1,5 km zadarmo až do 1.1.2020.

Ako to funguje?

Interný systém, ktorý Wolt používa, nám okrem iného umožňuje aj celkom presne monitorovať typ, značku, či iné parametre áut, bicyklov a skútrov, ktoré naši kuriéri využívajú na prepravu objednávok,“ píše sa na webe donáškovej služby. Wolt navyše presne vie, koľko ktorý kuriér najazdil a podľa toho vypočítava vyprodukované emisie.

Uhlíkové kredity ponúka spoločnosť South Pole, ktorá je lídrom v aktivizme v oblasti klimatickej zmeny. Woltu spoločnosť pomáha investovať peniaze tým správnym smerom, vďaka čomu sa už podporili dva veľké projekty.

Ak od nejakého kuriéra nie sú dostupné údaje, emisie sa vyrátavajú, akoby mal auto (ktoré je škodlivejšie ako skúter či bicykel). Pri chýbajúcich informáciách sa teda vždy investuje radšej viac peňazí než podhodnotené sumy.

zdroj: Wolt

Koľko emisií vyprodukuje bicykel?

Množstvo vyprodukovaných emisií sa síce pri rozličných autách líši, Wolt však uvádza priemerné čísla, vďaka ktorým máme približný obraz. Možno ťa však prekvapí, že úplne nevinné nie sú ani bicykle. Jazda na nich takisto produkuje uhlíkové emisie, aj keď niekoľkonásobne menšie než cesta autom.

  • Auto – 170 gramov emisií/km. Najzaťažujúcejší dopravný prostriedok kuriérov Woltu je jednoznačne auto, ktoré za 6 kilometrov jazdy vypustí až kilogram emisií.
  • Motorky a skútre – 100 gramov emisií/km. Motorizované dvojkolesové vozidlá, vrátane elektrických kolobežiek, do atmosféry vypúšťajú v priemere 100 gramov emisií na kilometer.
  • Bicykle – 10 gramov emisií/km. Áno, aj jazda na bicykli produkuje emisie. Vyššia dychová frekvencia znamená viac uhlíkových emisií vypustených do atmosféry.

zdroj: Wolt

80 miliónov stromov

Wolt má aktuálne dva projekty, ktoré už dlhodobo podporuje, keďže emisie oxidu uhličitého kompenzuje aj v iných krajinách.

Vichada Forest v Kolumbii zasa pomáha zalesniť bývalú savanu na ťažko prístupnom mieste. Okrem nových pracovných miest tu pribudne aj 80 miliónov stromov.

Projekt Envira chráni až 40 000 hektárov Amazonského pralesa v Brazílii, ktoré by inak boli vyrúbané kvôli novým pozemkom. Miesto je známe rozmanitou biodiverzitou a neguje až 1,25 milióna ton oxidu uhličitého ročne.

zdroj: Wolt – Vľavo les Vichada, vpravo projekt Envira.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech