EXKLUZÍVNE Známy expert o jadrovej hrozbe: „Ja by som ju úplne nevylúčil. To, čo predvádzajú naši politici, je vlastizrada“

  • Rusko je pripravené použiť jadrové zbrane, oznámil Putin
  • Nejde len o vyhrážky, myslí si známy expert
  • Varuje pred „Ficovou zradcovskou rétorikou“
Vladimir Putin, Jadrový útok Rusko
Ilustračný obrázok TASR/AP, Alexander Zemlianichenko, Archív Canva
  • Rusko je pripravené použiť jadrové zbrane, oznámil Putin
  • Nejde len o vyhrážky, myslí si známy expert
  • Varuje pred „Ficovou zradcovskou rétorikou“

Sme pripravení, vyhlásil Putin. Po technickej stránke môže Moskva použiť jadrové zbrane, rečnil v stredu 13. marca. O týždeň na to po prvýkrát od invázie na Ukrajinu Kremeľ priznal, že Rusko je vo vojnovom stave.

Samozrejme, po februári 2022 sa výroky o jadrovej hrozbe do sveta šíria pravidelne. Mnohí odborníci sa dosiaľ nazdávali, že ide len o strašenie a rečiam z úst šéfa Kremľa, jeho kumpánov či propagandistov nekládli veľkú váhu. Zmenilo sa však niečo?

Zdá sa, že názory sa začínajú líšiť. Biely dom síce v Moskve neeviduje žiadne náznaky príprav použitia jadrových zbraní a nevidí ani dôvody na rozmiestňovanie svojich vlastných hlavíc, no predsa.

Vojna na Ukrajine spustila najvážnejšiu krízu vo vzťahoch Ruska so Západom od kubánskej raketovej krízy v roku 1962. Sám Putin už opakovane varoval, že Západ by priamymi zásahmi do bojov na Ukrajine riskoval jadrovú vojnu. A tentokrát svoju rétoriku pozmenil. Rečnil, že jeho federácia sa k atómovým zbraniam môže uchýliť v prípade ohrozenia jej štátnosti, zvrchovanosti či nezávislosti.

A presne týmito rečami sa snažil (okrem iného) odôvodniť aj svoj útok na našich východných susedov.

Platí, čo Ukrajinec odkázal ruskej lodi

Spomínate si na ukrajinských obrancov z Hadieho ostrova? V prvých dňoch kremeľskej invázie stáli na malej, no dôležitej čiernomorskej pevnine zoči-voči ruským námorníkom. „Toto je ruská vojenská vojnová loď. Vyzývam vás, aby ste zložili zbrane a vzdali sa,“ ozvalo sa z mora.

No na oplátku zaznela len jedna veta: „Ruská vojnová loď, choď do r*ti.“

„Odpoveď je stále tá istá, ako dal ukrajinský vojak ruskej lodi na začiatku vojny,“ hovorí ohľadom ruských vyhrážok profesor Alexander Duleba, ktorý pôsobil ako poradca slovenského premiéra pre Ukrajinu za vlády Eduarda Hegera.

Pre Startitup potvrdil, že platia jeho názory z minulého roka a nemá ich prečo meniť. Vo váženej slovenskej vedeckej obci však možno zachytiť aj iné myšlienky.

Slovensko má vládu vlastizradcov, hovorí politológ pôvodom z Ruska. A pozor, Putin je toho schopný

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá