Expert prezradil, v ktorých oblastiach nezabránime šíreniu vírusu žiadnymi opatreniami. Pribudlo 46 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 46
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6603
TASR/Jakub Kotian
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 46
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6603

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 217 445 za predchádzajúci deň pribudlo 4 224 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 886 593 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 692 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 46 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 5 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 603 RT-PCR vyšetrení a 5 098 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (19), nasleduje Banskobystrický (6), Košický (6), Prešovský (4), Trenčiansky (4), Žilinský (4), Trnavský (2) a Nitriansky (1). Je medzi nimi 21 mužov a 25 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 250 a žien 204 935. V nemocniciach je hospitalizovaných 88 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 49 ľudí. Na JIS sú 4 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 534 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 073 119 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 185 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 391 050, z čoho bolo pozitívne testovaných 387 353 osôb. 

Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 408. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Svet verzus Slovensko

Matematik Richard Kollár konštatuje, že svet je oveľa homogénnejší, ako si vieme predstaviť. Zároveň to považuje aj za riziko.

„Takto totiž vyzerá šírenie delta variantu v populácii, ktorá je menej zaočkovaná ako Slovensko a je veľmi nízko premorená. My sme na tom lepšie, máme výrazne viac premorenej populácie (nevieme ale ani približne koľko) a máme regióny ako Bratislava, ktoré sú zaočkované celkom dobre aj na európske pomery,“ objasňuje.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Na druhej strane pripomína, že vo svete už majú manažment vyhľadávania možných infikovaných na úrovni, ktorá je pre nás v rovine sci-fi.

„Majú zároveň pomerne tvrdé lockdowny a stále vyššiu úroveň ich dodržiavania ako pandemicky unavení obyvatelia Slovenska. To čo vidíme v Austrálii budeme však pravdepodobne vidieť časom v Čadci, Poltári, Senici, či Medzilaborciach.“

Pripomína, že zima príde aj ku nám a bude chladnejšia ako tá v Sydney. Šíreniu v nezaočkovaných a nepremorených oblastiach nebudeme podľa jeho slov vedieť zabrániť žiadnymi opatreniami.

Austrália ako vzor?

Ak to teraz nezvládne Austrália, tak inde asi nie je žiadna šanca, myslí si Kollár. „Doteraz jedna z najúspešnejších krajín v boji s pandémiou si skvelo poradila s minulými vlnami. Ich level pátrania po kontaktoch, verejného informovania, a rýchlych reakcií pri nízkych číslach za účelom zero covid stratégie mnohých u nás inšpiroval k tomu, aby vyzývali ich nasledovať,“ vysvetľuje.

Konštatuje, že až do delty sa im darilo vynikajúco, no teraz je miera údajov, ktoré publikujú, pre ľudí znalých situácie u nás úplne šokujúca.

koronavirus, pandemia
zdroj: TASR/František Iván

„Rýchlo sa dozviete aj to, kedy a kde bol ktorý infikovaný v obchode. Ak bol niekto infikovaný na futbale, pretestujú následne poriadne všetkých, tisíce ľudí, čo tam boli, lebo nielen vedia, kto tam bol, ale vedia aj to, v akom štádiu infekčnosti šíriteľ bol.“

Pripomína, že veľké veci sa dejú aj v ich nemocniciach. Končí tam teraz väčšie percento pozorovaných infikovaných ako pred tým, jedna tretina z hospitalizovaných potrebuje intenzívnu starostlivosť (JIS). U nás to bola menej ako desatina.

„Kým v predchádzajúcich vlnách končili v nemocniciach starší pacienti, dnes sú to inak zdraví mladí ľudia. Od minulej vlny však zlepšili manažment pacientov, mnohí sú liečení doma, vedia lepšie alokovať zdravotníkov a lekárov medzi červenými a bielymi zónami nemocníc.“

Pri liečbe tiež používajú dexametazón, remdesivir a najmä kyslík, presne ako Slovensko. Je tu ale slabá zaočkovanosť: v priemere dvomi dávkami len okolo 10 %. V Sydney vo vekovej kategórii nad 50 rokov nie je zaočkovaná ešte takmer polovica ľudí ani prvou dávkou.

„Na rozdiel od nás však pre mladších vakcíny nie sú. Budú na ne čakať celé mesiace. Napriek tomu 2,5 milióna kusov AstraZeneca posielajú do Indonézie,“ dodáva.

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Richard Kollár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá