Expert radí, kedy a pre koho je určený tzv. „water fasting“. Zabudni na nezdravé hladovanie

  • Táto metóda sa praktizuje zo zdravotných, ale aj náboženských dôvodov
  • Hoci môže mať vodný pôst zdravotné prínosy, existujú aj jeho výrazné riziká
Voda v pohári a žena si drží rukami brucho.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik, Freepik/@Racool_studio
  • Táto metóda sa praktizuje zo zdravotných, ale aj náboženských dôvodov
  • Hoci môže mať vodný pôst zdravotné prínosy, existujú aj jeho výrazné riziká

Už dlhé stáročia ľudia v rôznych veľkých náboženstvách postia. Existuje typ pôstu, kde len piješ vodu a to po dobu 24 až 72 hodín, bez toho, aby si jedol čokoľvek iné alebo pil iné nápoje. Ľudia sa rozhodujú pre pôst z rôznych dôvodov, či už je to chudnutie, očista tela, duchovné hľadanie, alebo iné ciele.  

Hoci na tému pôstu nie je veľa vedeckých štúdií, tie, ktoré máme, ukazujú, že pôst môže priniesť niektoré výhody. Je ale vodný pôst naozaj účinný, a čo je dôležitejšie, je bezpečný?

Čo je to vodný pôst?

Vodný pôst znamená, že neješ a piješ len vodu. Nie je presne určené, ako dlho by takýto pôst mal trvať. Pred začatím je dobré sa poradiť so zdravotníkom, aby si zistil, aká dĺžka pôstu je pre teba bezpečná a prospešná. Ako uvádza portál Medical News Today, vo všeobecnosti sa odporúča nepostiť sa dlhšie ako 24 hodín v kuse.  

Ľudia sa postili z náboženských alebo duchovných dôvodov už odpradávna. Ale v posledných rokoch sa pôst stal populárnym aj ako spôsob, ako podporiť zdravie. Ľudia ho využívajú na chudnutie, zlepšenie dlhovekosti a riešenie rôznych zdravotných problémov.  

Vodný pôst môže tiež podporovať proces v tele nazývaný autofágia. Tento proces pomáha telu zbaviť sa starých a potenciálne škodlivých častí buniek. Má to pozitívny vplyv na riešenie rôznych zdravotných stavov, ako sú metabolické problémy, neurodegeneratívne choroby typu Huntingtonova choroba, rakovina alebo infekčné choroby.

Ako vodný pôst funguje?

Moderná medicína vodný pôst vo veľkej miere nepodporuje, a preto neexistujú žiadne oficiálne lekárske usmernenia na jeho vykonávanie. Niektorí ľudia sa rozhodnú postiť na 24 až 72 hodín, čo je približne 1 až 3 dni. Ak si chceš pôst vyskúšať, možno začni s jednodňovým pôstom, aby si zistil, ako naň tvoje telo reaguje.  

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Medical News Today, Health, Forbes, NCBI, CDC, JMPT, amjmed.com, Medline Plus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá