Experti na letenky ukázali nový spôsob, ako nájsť tie najlacnejšie ponuky, ktoré by ti inak ušli

  • Online travel-tech spoločnosť Kiwi.com uviedla novinku – nástroj na vyhľadávanie ultravýhodných letov
  • Odporučí ti najlepšie letenky z najbližšieho letiska, pričom zohľadňuje aj výpočet ceny za každý kilometer vzdialenosti
  • Nájdeš tu tak kúsky, aké by si inde hľadal len márne
cover (1)
Unsplash/saamy.M., Letisko Bratislava
  • Online travel-tech spoločnosť Kiwi.com uviedla novinku – nástroj na vyhľadávanie ultravýhodných letov
  • Odporučí ti najlepšie letenky z najbližšieho letiska, pričom zohľadňuje aj výpočet ceny za každý kilometer vzdialenosti
  • Nájdeš tu tak kúsky, aké by si inde hľadal len márne

S blížiacim sa letom a zlepšujúcou sa situáciou rastie tiež záujem o cestovanie. Pandémia otriasla (a stále otriasa) tak s dostupnými destináciami, ako aj s cenami leteniek.

Natrafiť tak môžeme aj na veľmi výhodné lety nielen po Európe, ale aj do exotickejších krajín. Vhodná kombinácia dátumu, destinácie či dĺžky pobytu však môže cenu ovplyvniť o desiatky percent.

Top 10 krajín, do ktorých sa v roku 2021 oplatí odísť, pracovať tu online a užívať si život aj za málo peňazí

Takých kombinácií sú však tisíce a nie každý chce tráviť plánovanie dovolenky sledovaním a porovnávaním cien a dát.

Ak sa ti nechce hľadať ihlu v kope sena, experti na letenky odporúčajú automatizované vyhľadávanie leteniek, vďaka ktorému prehľadáš tisíce možností za pár sekúnd. Túto možnosť na svojom webe predstavil startup Kiwi.com.

Pôjdeš tento rok na dovolenku letecky?

Ako to funguje? Špeciálny algoritmus založený na virtuálnom prepojovaní letov, dokonca aj bežne nespolupracujúcich aerolínií, ti pomôže nájsť viac možností a často za menšie peniaze.

„Vďaka nášmu algoritmu si môže každý vybrať to, čo je pre neho najlepšie. Domnievame sa, že jeho popularita v dobe po pandémii ešte vzrastie, pretože situácia sa medzi dopravcami neustále mení a podobne aj dostupné prepravné možnosti,“ uvádza Eliška Dočkalová, riaditeľka Customer Experience v Kiwi.com s tým, že práve takéto smart algoritmy môžu cestujúcim výrazne pomôcť nájsť najvýhodnejšie ponuky.

Ryanair
zdroj: TASR/Roman Hanc

Konštatuje tiež, že ich startup chcel  prísť s riešením pre ľudí, ktorí chcú cestovať, ale z rôznych dôvodov majú obmedzený rozpočet.

„Často pre nich nie je dôležitý konkrétny dátum odletu, ale chcú proste niekam vyraziť za rozumnú cenu. Vďaka nášmu novému algoritmu teraz prinášame riešenie, s ktorým bude cestovanie v časoch obnovy cestovného ruchu dostupné pre každého,“ dodáva s tým, že so zlepšujúcou sa situáciou na Slovensku bude podobných ponúk pribúdať. 

Ostatné online cestovné kancelárie zostavujú ponuky letov manuálne alebo len čiastočne automatizovane, a preto sú ich možnosti obmedzené. V záložke ponuky si vieš vybrať najbližšie letisko, cenové rozpätie a ďalšie kritériá.

Kiwi.com vzápätí nájde všetky relevantné lety – či už na najbližšie dni a týždne, alebo aj v dlhšom časovom horizonte. Aké výhody automatizovaných riešení majú cestujúci k dispozícii?

K dispozícii máš 800 prepravcov

Automatizované vyhľadávanie ti umožňuje kombinovať leteckú aj pozemnú dopravu s viac než 800 prepravcami, vrátane tých, ktorí spolu štandardne nespolupracujú. To znamená, že máš možnosť ťažiť z ponuky letov, ktoré iné vyhľadávače ponúknuť nemôžu.

Výhodou je aj skutočnosť, že nemusíš robiť niekoľko rôznych rezervácií na autobus, vlak alebo lietadlo samostatne. Vďaka algoritmu je to možné vykonať súčasne a len jednou platbou.

zdroj: Unsplash/marek okon

Čo sa týka kombinácie jednotlivých tried, kombinovať môžeš triedy First, Business, Premium Economy a Economy v rámci jedného itinerára. Dá sa tak naplánovať trasa tak, aby ponúkla pohodlie vyšších tried na dlhých letoch, a súčasne ti umožnila cestovanie v ekonomickej triede na kratšej vzdialenosti. Len pre zaujímavosť, pred vypuknutím pandémie tvorili kombinácie vo vyšších triedach 72 % rezervácií. 

Ak si cestovateľský typ, oplatí sa vedieť aj o službe Nomad, ktorá je ideálna pre cestovanie do viacerých destinácií. Vytvorí totiž optimalizovaný itinerár, takže vieš ušetriť množstvo času, ktorý by si inak musel venovať plánovaniu svojej cesty.

zdroj: Pexels/Asad Photo Maldives

Kiwi.com pre cestu s dvoma a viac prestupmi vypočíta ekonomicky najvýhodnejšiu trasu. Napríklad na ceste, ktorá zahŕňa medzipristátie v 10 rôznych mestách, skontroluje algoritmus 180-tisíc rôznych kombinácií, aby identifikoval tu najvýhodnejšiu trasu. 

Nedávna novinka na vyhľadávanie výhodných leteniek slúži s ohľadom na najbližšie letisko, keďže jej vyhľadávanie zohľadňuje aj výpočt ceny za kilometer.

K hľadaniu týchto letov startup používa automatizovaný systém, ktorý denne skontroluje cez 2 miliardy cien. Využíva existujúce ponuky aerolínií v Kiwi.com, tzv. skryté lety a ďalšie cestovateľské hacky.

Natrafíš tak na ceny, ktoré sú v porovnaní s tými štandardnými často podstatne výhodnejšie.

My sme to vyskúšali a našli sme napríklad spiatočné letenky z Bratislavy do Francúzska za 60 eur, do Maroka za 126 eur a napríklad do Španielska za necelých 63 eur.

zdroj: Kiwi.com

Z Viedne do Grécka môžeš zase poletieť za 26 eur a do Miami za 276 eur. Ide o ceny platné k 26. máju, bez toho, aby boli spustené nejaké masívne letenkové výpredaje.

Spoločnosť Kiwi.com bola založená v roku 2012 Oliverom Dlouhým a Jozefom Képesim. Travel-tech firma tak bola vytvorená cestovateľmi pre cestovateľov. Na Kiwi.com sa denne odohráva cez 100 miliónov vyhľadávaní. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva 2 000 ľudí.

Zdroj: Kiwi

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK