Experti radia, kto má určite zvážiť podanie booster dávky proti omikronu. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 383
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 136
Pfizer, vakcína
TASR/Radovan Stoklasa
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 383
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 136

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 66,32 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 383 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 290 995, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 840 902 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 443 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 443.

Nemecká stála komisia pre očkovanie (STIKO) odporučila podávanie posilňujúcej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorá je upravená proti variantu omikron. Týka sa to ľudí, ktorí zatiaľ nedostali tretiu či štvrtú dávku proticovidovej vakcíny. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá píše, že zatiaľ nejde o konečné rozhodnutie.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Odporúčanie sa vzťahuje na adaptované vakcíny poskytujúce lepšiu ochranu pred subvariantmi omikronu BA.1, BA.4 a BA.5.

Komisia STIKO je nezávislý panel odborníkov, ktorý radí vláde ohľadom koronavírusovej pandémie. Ako uviedla, cieľom je „zabrániť ťažkému priebehu Covidu. S týmto krokom musia súhlasiť aj jednotlivé spolkové krajiny. STIKO uvádza, že tretia dávka je naďalej odporúčaná pre osoby od 12 rokov, „zvyčajne šesť mesiacov po kompletnej základnej imunizácii alebo prekonaní infekcie“.

Štvrtú dávku STIKO odporúča ľuďom od 60 rokov a tiež rizikovým pacientom s oslabenou imunitou od 12 rokov, obyvateľom domovov sociálnych služieb a zdravotníkom. Osoby bez porúch imunitného systému mladšie ako 60 rokov s troma podanými dávkami vakcíny zatiaľ štvrté očkovanie spravidla nepotrebujú, uviedol člen STIKO Christian Bogdan.

STIKO tiež odporúča, že pre mimoriadne ohrozené skupiny ľudí, veľmi starých ľudí a pacientov s imunodeficienciou by bola vhodná aj piata dávky vakcíny, a to v závislosti od predošlej vakcinácie a prípadnej nákazy.

Registrácia na očkovanie

Aj na Slovensku je spustená registrácia na očkovanie proti Covidu vakcínami adaptovanými na variant omikron. Vakcíny možno podať len ako posilňujúce dávky.

„Je možné ich podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami,“ spresnil rezort. Určené sú pre osoby staršie ako 12 rokov. Očkovanie nimi možno podstúpiť najskôr tri mesiace od posledného očkovania či prekonania ochorenia COVID-19.

Záujemcovia sa môžu na očkovanie prihlásiť cez stránku korona.gov.sk. „Do konca týždňa im budú pridelené termíny podľa dostupných kapacít postupne sa otvárajúcich očkovacích centier,“ doplnil rezort zdravotníctva.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Esteban Felix

Počas prvého týždňa sa bude očkovať prostredníctvom registrácie v 15 očkovacích centrách. Ich zoznam sa bude aktualizovať na webe MZ. Od 23. septembra budú môcť dospelí očkovanie podstúpiť aj bez registrácie, a to v bratislavskej Poliklinike Mlynská dolina, v bánovskej nemocnici či vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Očkovať sa bude vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna. „Je ich možné podať po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostupnej v SR vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen) alebo Sputnik V,“ dodal rezort.

Adaptované vakcíny majú zabezpečiť lepšiu ochranu proti aktuálne dominantnému variantu omikron. V Európskej únii ich schválili k 1. septembru.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá